Γενικά Ο Sonic σας χαιρετά από την Πάτρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης feugatos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

feugatos

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2016
Μηνύματα
6
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα καλησπέρα,

Με λένε Δημήτρη και μένω Πάτρα. Εδώ και 4 μήνες περίπου πήρα ένα άγριο αρσενικό normal grey κοκατίλ. Απ' ότι μου είπαν στο pet shop απ' όπου τον πήρα ήταν περίπου 1.5 χρονών, άρα τώρα θα κοντεύει τα 2. Δυστυχώς δεν έχει δαχτυλίδι στο πόδι, αλλά θέλω να πιστεύω ότι στο κατάστημα δεν μου είπαν ψέματα για την ηλικία του. Τον έχω ονομάσει Sonic, γιατί την μέρα που πήγα να τον πάρω έτρεχε ασταμάτητα πέρα δόθε στο κλουβί στο οποίο τον είχαν.

Έχω κάνει κάποια βήματα για την εξημέρωση του και νομίζω ότι είμαστε σε αρκετά καλό δρόμο. Έρχεται τρώει από το χέρι μου σπόρια, δειλα δειλά ανεβαίνει αν στο άλλο χέρι κρατάω τσαμπί με κεχρί για να του δώσω και είναι ήρεμος και τραγουδά στην παρουσία μου.

tinypic-no-longer-available.jpg


Το κλουβί του είναι αρκετά μεγάλο (50x40x75 αν δεν κάνω λάθος) και νομίζω ότι του το έχω κάνει luna park είναι η αλήθεια.

tinypic-no-longer-available.jpg


Αγαπημένη μας ασχολία είναι να ανεβαίνουμε στο κλιματιστικό και να φωνάζουμε μπας και με κάποιο μαγικό τρόπο έρθει το φαϊ σε μας.

tinypic-no-longer-available.jpg


Πως μας βρίσκετε;

Ελπίζουμε να δέσουμε κι εμείς στην παρέα σας.
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη! Κούκλος είναι ο μικρός! Καλές συζητήσεις να έχουμε φίλε μου και να Ρωτάς οτιδήποτε θέλεις γιατί υπάρχουν εδώ στην παρέα μας μέλη με φοβερή εμπειρία και γνώσεις!
 
Να τον χαίρεσαι, κουκλάκι είναι και είναι θαύμα που κατάφερες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα να ημερέψεις ένα ενήλικο άγριο πουλάκι.
Η περίπτωσή σου αποδεικνύει πως όλα γίνονται.
Καλώς ήρθατε και οι δύο και χαιρόμαστε πολύ που θα κάνουμε παρέα! 🙂
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδία.

Να τον χαίρεσαι, κουκλάκι είναι και είναι θαύμα που κατάφερες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα να ημερέψεις ένα ενήλικο άγριο πουλάκι.
Η περίπτωσή σου αποδεικνύει πως όλα γίνονται.
Καλώς ήρθατε και οι δύο και χαιρόμαστε πολύ που θα κάνουμε παρέα! 🙂

Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε κι εμένα εντύπωση, ειδικά αν κρίνω από άλλες περιπτώσεις για τις οποίες διάβασα όπου έστω για να φάει από το χέρι του ιδιοκτήτη πήρε πολλούς περισσότερους μήνες απ' ότι πήρε σε μένα για να έρθει έστω και διστακτικά πάνω στο χέρι μου.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως παρόλο που ήταν αρκετό καιρό σε petshop, δεν είχε άσχημες εμπειρίες με ανθρώπους, κάτι που είναι πολύ θετικό.
 
Ωραίος ο τύπος...
Έχετε σπάσει τον "πάγο" αφού μπορείτε και συνεργάζεστε.
Με τέτοια συμπεριφορά πολύ γρήγορα θα ανεβείτε σε καλύτερο επίπεδο επικοινωνίας.
Μπράβο σας.
 
Καλως ηρθες Δημητρη!
Δειχνει πολυ καλη η σχεση σας και πιστευω θα γινει ακομα καλυτερη!
Καλη διαμονηκαι καλη συνεχεια...
 
Καλέ τι κουκλί είναι αυτό; Να το χαίρεσαι! Πρώτη φορά που ασχολείσαι με πτηνά;

Φαίνεται όντως να ότι τον προσέχεις πολύ και μπράβο σου γι αυτό! Εύχομαι να είστε μαζί παρέα για πολλά χρόνια ακόμα!
 
Καλέ τι κουκλί είναι αυτό; Να το χαίρεσαι! Πρώτη φορά που ασχολείσαι με πτηνά;

Φαίνεται όντως να ότι τον προσέχεις πολύ και μπράβο σου γι αυτό! Εύχομαι να είστε μαζί παρέα για πολλά χρόνια ακόμα!

Ναι Αλίκη πρώτη φορά που ασχολούμαι. Στα όπα όπα τον έχω κι ας με ζορίζει ώρες ώρες με το πείσμα του.
 
Καλώς ήρθατε και οι δύο σας!
να χαίρεσαι τον κούκλος σου! Ένα μεγάλο μπράβο που έχετε έρθει τόσο κοντά σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Τη καλησπέρα μου στην όμορφη Πάτρα!
 
Να τον χαιρεσε τον κουκλο σου! Και εγω που εχω τετοιο ειδος το εκπαιδευσα γρηγορα(3 εβδομαδες..) ενω αλλοι λεγανε 3 μηνες(χαρη στην εξυπναδα τους ειναι πολυ συνεργασιμα και εκπαιδευσιμα!)
 
Να σου ζησει ειναι πολυ ομορφο συνεχισε να προσπαθεις για να γινει πιο ημερο και σιγουρα θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.
Με αγαπη και φροντιδα για αυτο που κανουμε ολα γινονται
 
καλώς μας ήρθατε, συνονόματε φίλε Δημήτρη!
κούκλος ο sonic.. Να τον χαίρεσαι! Με καλό διάβασμα και σωστή κουβεντούλα.. Θα μάθεις πολλά ώστε να απογειώσεις μέχρι το σημείο που εσύ επιθυμείς τη σχέση και τη φιλία σου με τον sonicκαι θα περνάμε και όμορφα στην παρέα!👍
αγάπη, φροντίδα και συσκευασμένη τροφή για τον sonic και όλα καλά θα πάνε!
 
μπραβω περιποιημενος... απο περιεργεια μπωρουν να πουν καποια φωνηεντα η καποιες λεξεις τα κοκατιλ;
 
Back
Top