Αναπαραγωγή Πάνω από 14η μέρα κλωσήματος+συμβουλές για αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giannis86
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giannis86

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2013
Μηνύματα
35
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας,
Δεν είμαι καθόλου έμπειρος στο ζευγάρωμα και την αναπαραγωγή των καναρινιών και δημιουργήθηκαν τα εξής ζητήματα:

Σήμερα έχουν συμπληρωθεί 16 ημέρες από τη γέννα του τελευταίου αυγού(δηλαδή την ημέρα που έκατσε να τα κλωσήσει). Είναι μόνο 2 αυγά και πριν από τη γέννα είχε κάνει πολλά άσπορα μόνη της καθώς δεν την ζευγάρωνα για να την προστατέψω λόγω ποδοδερματίτιδας που είχε και ανάρρωνε.
Δεν έκανα ωοσκόπηση μιας και φοβάμαι ότι αν τα πιάσω θα χαλάσουν τη φωλιά και θα τα πετάξει και έξω (έτσι μου έχουν πει).

Πρέπει μέχρι αύριο το μεσημέρι το πολύ να τα έχω βγάλει από μέσα τα αυγά (κάνοντας και μία ωοσκόπηση για τυπικούς λόγους) για να μην την πειράξει ψυχολογικά και μην κάνει και άλλο αυγό μέσα και μπερδευτούν (αν και δεν βλέπω τώρα που κλωσάει να ζευγαρώνουν-αλλά και άσπορο μην με μπερδέψει), σωστά; Συνεχίζει να κλωσάει εν τω μεταξύ.

Ο αρσενικός μου είναι περίπου ενός έτους (μικρούλης) αλλά τραγουδισταράς και πολύ δραστήριος στο ζευγάρωμα και η θηλυκιά μου 2 ετών.

Μέσα στο Μάιο να τα αφήσω να ξανακάνουν αυγά και να τα εκκολάψει. Ρωτώ και λόγω μεγαλύτερης ζέστης που θα έχει σε σχέση με τον Απρίλιο.

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας στα ερωτήματά μου.
 
16 μερες απο την μερα που γεννησε το πρωτο αυγο ή απο την μερα που καθησε στην φωλια;
 
16 εννοούσα από τη μέρα που κάθισε να κλωσήσει.
 
Εγω εγραψα λαθος επειδη απαντησα βιαστηκα.. Αστα ακομη λιγο.. Εγω σε ενα ζευγαρι εκαναν περισσοτερο απο 16 μερες να βγουν τα μικρα..
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά φοβάμαι πολύ την ψυχολογία της και μήπως την πειράξει πολύ. Βέβαια γυρίζει κανονικά να την ταΐσει ο αρσενικός και συνεχίζει να κλωσάει.
 
Κλωσάει ακόμα, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί και να σου πεθάνει αν μείνει με αυγά πάνω από 15-16 ημέρες από στενοχώρια που δεν βγαίνουν.
 
16 μέρες είναι πολλές! Πάρε ένα μικρό φακό και δες τα αυγά... Αν βλέπεις φλέβες τότε άστα αλλιώς πέτα τα και πήγαινε σε επόμενη γέννα! :)
 
Ευχαριστώ και για αυτή την απάντηση.
 
Αλικη αν θυμασαι εμενα μου ετυχε περισσοτερες μερες. Γι αυτο το ειπα :)
 
Αποκλείεται περισσότερες από 14 επώαση. Μάλλον έκανες λάθος τις ημερομηνίες. Δεν θα αλλάξουμε τους νόμους της φύσης
 
Εμενα μου ετυχε. Νομος ξυνομος εχει γινει.. Νομιζω αν διαβασεις κι αλλα θεματα θα το δεις.
 
Αριαδνη δες πότε 'εγινα μέλος και θα καταλάβεις πόσα θέματα έχω διαβάσει στο forum. Εγώ σου λέω τι λέει η θεωρία, η συναναστροφή μου με έμπειρους εκτροφείς και η εμπειρία μου από την προσωπική ενασχόληση και εκτροφή καναρινιών. Και πάντα σκοπός είναι να βοηθήσω τους νεόκοπους χομπίστες. Όχι να επιβάλλω την άποψή μου.
 
Κάθεται κιόλας και κλωσάει και θα στενοχωρηθεί αν το σηκώσω. Από την άλλη φοβάμαι πολλή τη ψυχολογία του αν δεν είναι να βγουν και τα αφήνω παραπάνω.
 
Δεν τίθεται θέμα ψυχολογίας αλλά ταλαιπωρίας του ζωντανού. Κάνε ωοσκόπηση και προχώρα αναλόγως.
 
Γιάννη μου πίστεψε με δε θα πάθει τίποτα! Ίσα ίσα καλό θα της κάνεις. Γιατί να κλωσάει άσπορα αυγά; Ταλαιπωρείται...

Αριάδνη θα συμφωνήσω με τον Νίκο αλλά δεν είπα να τα πετάξει αμέσως... Ας κοιτάξει με τον φακό να ελέγξει και αν όντως είναι άσπορα πάμε για επόμενη γέννα! Είναι ανώφελο να κλωσάει άσπορα αυγά! Και κουράζεται και δε θα βγουν μικρά...

Δες αυτά θα σε βοηθήσουν!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εννοειται να κοιταξει αν εχουν μεσα.. Απλα πιστευω πως αν υπαρχουν πουλακια να δωσει ακομη λιγες μερες
 
Αν είναι ένσπορα τα αυγά μετά 16 ημέρες δεν θα δει φλέβες, ολοκληρο, σχηματισμένο πουλί θα δει. Το αυγό (πλην αεροθάλαμο) θα είναι full γεμάτο.
 
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια. Θα τα δω με έναν φακό όχι ειδικό, αλλά με 7 λαμπάκια led μπροστά που άκουσα ότι και αυτός κάνει δουλειά. Ελπίζω να είναι εμφανές ότι είναι άσπορα.
 
Back
Top