Ασθένειες Πάρις - δεν κελαηδάει καθόλου

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλό μεσημέρι σε όλους. Παρατηρώντας σήμερα τον Πάρη που πήραμε εχθές, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι εκτός της αδυναμίας που έχει και της κακής σωματικής του κατάστασης, δεν μπορεί να βγάλει κανέναν ήχο... Όταν του μιλάω, ανοιγοκλείνει το ράμφος του σαν να προσπαθεί να κελαηδήσει, αλλά δεν βγαίνει τίποτα... Εάν πας πάρα πολύ κοντά, ίσα που ακούγεται κάτι αλλά μηδαμινό. Το καλό είναι ότι τρώει συνεχώς! Τρώει κάθε λίγο, σαν να είχε να φάει καιρό, όμως στο κλουβάκι που τον είχαν, είχε τροφή (τώρα τι τροφή ένας Θεός ξέρει...). Το καλό επίσης είναι πως ανέβηκε και στην πάνω πατήθρα, του έβαλα μπανιέρα και έκανε μπάνιο αρκετή ώρα, έγινε μούσκεμα (δεν νομίζω να είχε κάνει και ποτέ)... Τρώει και βιταμίνες, έχει ζωηρέψει από εχθές που τον φέραμε σπίτι (λογικό είναι). Τώρα θα του βάλω και φρέσκια αυγοτροφή. Σας ανεβάζω βιντεάκια να τον δείτε, να μου πείτε την γνώμη σας μέχρι να τον πάω στον γιατρό (είναι μούσκεμα από το μπάνιο)... Ευχαριστώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το να μην τραγουδάει το βρίσκω λογικό. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά υπάρχουν και ασθένειες που εκφράζονται με ακόρεστη πείνα. Είμαι από κινητό για να σου βρω το άρθρο.
 
Το να μην τραγουδάει το βρίσκω λογικό. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά υπάρχουν και ασθένειες που εκφράζονται με ακόρεστη πείνα. Είμαι από κινητό για να σου βρω το άρθρο.
Μαρακι κατι διαβαζα τωρα γι' αυτο... "Κοκκιαση"νομιζω; Δεν θυμαμαι, ψαχνω συνεχεια
 
Το να μην τραγουδάει το βρίσκω λογικό. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά υπάρχουν και ασθένειες που εκφράζονται με ακόρεστη πείνα. Είμαι από κινητό για να σου βρω το άρθρο.
Ακομη τρωει, εχω αρχισει και πανικοβαλλομαι... Οποτε βγαινω και το βλεπω, 9 στις 10 φορες ειναι πανω στην ταΐστρα και τρωει...
 
Μέχρι να το δει γιατρός πάρε ωμό ανάλατος καθαρισμένο πασατέμπο, χτύπα το στο μουλτι και δώσε του να φάει. Βοηθάει στην αποβολή εντερικών σκουληκιών. Όπως και να χει δεν το βλάπτει.
 
Μέχρι να το δει γιατρός πάρε ωμό ανάλατος καθαρισμένο πασατέμπο, χτύπα το στο μουλτι και δώσε του να φάει. Βοηθάει στην αποβολή εντερικών σκουληκιών. Όπως και να χει δεν το βλάπτει.
Ενταξει Μαρακι, να δω που θα βρω... Μαλλον super market προλαβαινω
 
Το πουλάκι δείχνει πολύ αδύνατο και γι αυτό να τρώει συνέχεια. Πρέπει να το πιάσεις μετά από λίγες μέρες να δεις την καρίνα του. Αν με τόσο φαγητό δεν έχει παχύνει λίγο τότε να ανησυχήσεις. Αλλά το ότι έκανε μπάνιο είναι καλό σημάδι! Το ότι δεν τιτιβίζει καν είναι επίσης ανησυχητικό, αλλά ας του δώσουμε λίγο χρόνο να πάρει τα πάνω του. Για αρχή μπορείς να πας τις κουτσουλιές του για ανάλυση χωρίς να τον πιάσεις ή να το μετακινήσεις ώστε να μην στρεσαριστεί!

*Στο πρώτο βίντεο βλέπω το μπρόκολο στα κάγκελα.. Μην το βάζεις στα κάγκελα.. Όσο να πεις δεν είναι τόσο καθαρά όσο η αυγοθήκη.. Στην αυγοθήκη να βάζεις όποιο φρούτο ή λαχανικό θες να δώσεις...

**Στα 2 επόμενα βίνετο παρατήρησα πως εκεί που τρώει αν κουτσουλήσει θα κουτσουλήσει την αυγοτροφή και είναι κρίμα.. Την αυγοθήκη με την αυγοτροφή βάλτη σε άλλο σημείο! 😉
 
Το πουλάκι δείχνει πολύ αδύνατο και γι αυτό να τρώει συνέχεια. Πρέπει να το πιάσεις μετά από λίγες μέρες να δεις την καρίνα του. Αν με τόσο φαγητό δεν έχει παχύνει λίγο τότε να ανησυχήσεις. Αλλά το ότι έκανε μπάνιο είναι καλό σημάδι! Το ότι δεν τιτιβίζει καν είναι επίσης ανησυχητικό, αλλά ας του δώσουμε λίγο χρόνο να πάρει τα πάνω του. Για αρχή μπορείς να πας τις κουτσουλιές του για ανάλυση χωρίς να τον πιάσεις ή να το μετακινήσεις ώστε να μην στρεσαριστεί!

*Στο πρώτο βίντεο βλέπω το μπρόκολο στα κάγκελα.. Μην το βάζεις στα κάγκελα.. Όσο να πεις δεν είναι τόσο καθαρά όσο η αυγοθήκη.. Στην αυγοθήκη να βάζεις όποιο φρούτο ή λαχανικό θες να δώσεις...

**Στα 2 επόμενα βίνετο παρατήρησα πως εκεί που τρώει αν κουτσουλήσει θα κουτσουλήσει την αυγοτροφή και είναι κρίμα.. Την αυγοθήκη με την αυγοτροφή βάλτη σε άλλο σημείο! 😉
Αλικη μου καλημερα. Του αλλαζω συχνα τροφη για να μη λερωνεται, επειδη την ριχνει κλπ. Την αυγοτροφη την εχω αλλαξει γιατι το παρατηρησα και εγω οτι την λερωνει (τα βιντεο ειναι απο την 2η μερα). Επισης δεν βαζω πια μπροκολο αλλα αγγουρι που του αρεσει πολυ. Παντως, και σημερα, 2η μερα στην σειρα κοιμηθηκε στο πσνω κσγκελο. Και τα ματια του ειναι σαν μισοκλειστα... Και αυτο με ανησυχει..
 
Ελεάνα καλημέρα! Αν του δίνεις πρόσθετα στο νερό καλό θα είναι να μήν προσφέρεις λαχανικά με τέτοια αναλογία σε νερό όπως το αγγούρι ώστε να πηγαίνει στην ποτίστρα για ενυδάτωση. Το ίδιο ισχύει και για τα μπάνια. Οι βιταμίνες manitoba που είπες μήπως είναι και αυγοτροφή;Επίσης παράξενο μου φαίνεται και το μείγμα σπόρων, αυτό δεν είναι: http://my-petshop.gr/my-petshop/el/...471-vitalife-special-probiotics-canaries.html αλλα ας μας πεί κάποιος πιο έμπειρος.

ΥΓ:Γιατί έσπασε το θέμα σε δύο κομμάτια;Δεν βγαίνει νόημα... Και χωρίς συνδέσμους.
 
Ελεάννα μου πως είναι ο Πάρις σήμερα; Έχουμε μέρες να μάθουμε νέα σας. Πήγες σε κάποιο γιατρό?
καλησπέρα σε όλους! Έχω πάρει απουσίες το ξέρω, αλλά λόγω εξετάσεων της κόρης μου σε σχολείο, γλώσσες και ατελείωτων ωρών δουλειάς, δυστυχώς δεν μπόρεσα να είμαι κοντά σας. Μου λείψατε όλοι!
Δυστυχώς ο Πάρης δεν τα κατάφερε... Τον έχασα πολύ νωρίς, πριν τρεις εβδομάδες περίπου... Πήγαμε στον γιατρό, ήταν ήδη πολύ αργά όταν τον πήρα. Είχε εμφανίσει καρίνα, είχε χάσει πολύ βάρος, δεν μπορούσε να αναπνεύσει, είχε αστάθεια, δεν έτρωγε και δεν έπινε ούτε νερό. Απ' ότι είπε ο γιατρός, βάσει ενδείξεων στο τελευταίο στάδιο, είχε ακάρεα της τραχείας σε τελευταίο στάδιο. Στο pet shop προφανώς δεν του έδιναν τα φάρμακα που έπρεπε, με αποτέλεσμα το πουλάκι να έχει φτάσει στο τελικό στάδιο... Ούτε φάρμακα δεν προλάβαμε να του δώσουμε... Στεναχωρεθήκαμε πάρα πολύ, όμως προσπαθήσαμε τουλάχιστον... Τον είχα χώρια, σε τελείως διαφορετικό χώρο, οπότε τα υπόλοιπα πουλάκια μας είναι ασφαλή...
Φιλιά πολλά
 
Λυπάμαι πολύ Ελεάννα μου που έφυγε το πουλάκι και δεν είχε αίσιο τέλος οι προσπάθειές σου ☹
"Δεν παίζει" βέβαια αυτό περί ακάρεων της τραχείας σε τελικό στάδιο, σ' ένα πουλί με υπερφαγία που αδυνατίζει.
 
Λυπάμαι πολύ Ελεάννα μου που έφυγε το πουλάκι και δεν είχε αίσιο τέλος οι προσπάθειές σου ☹
"Δεν παίζει" βέβαια αυτό περί ακάρεων της τραχείας σε τελικό στάδιο, σ' ένα πουλί με υπερφαγία που αδυνατίζει.
Μαράκι, επειδή μετά τις συμβουλές σας το παρατήρησα, τελικά ενώ έδειχνε ότι τρώει, οι σπόροι ήταν ανέγγιχτοι. Τους σκόρπιζε αλλά δεν τους έσπαγε να φάει. Μετά σταμάτησε τελείως, σπάνια πήγαινε στην ταίστρα
 
Κρίμα Ελεάννα, λυπάμαι.
Τουλάχιστον είχε την προσοχή σου για λίγο.
Σε ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι πως αν και τον είχαμε για λίγο, μας στοίχισε... Πίστευα ότι κάτι μπορεί να κάναμε, αλλά ήταν πολύ αργά, φαινόταν από την αρχή... Έζησε σε ευρύχωρο και καθαρό κλουβάκι έστω και για λίγο...
 
Λυπάμαι πολύ Ελεάννα μου. Είναι λογικό να σας στενοχώρησε η απώλεια του και ας ήταν κοντά σας για πολύ λίγο. Μακάρι να είχε λάβει την προσοχή και την αγάπη που του έδωσες αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα και κατά την προηγούμενη διάρκεια της ζωής του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Λυπάμαι... αλλά νομίζω πως ήταν αναμενόμενο με της αρχική αδυναμία που είχε.
Όταν η καμπύλη της ασθένειας γυρίσει προς τα κάτω δύσκολα μπορούμε να σώσουμε κάποιο πουλί.
Και στο συγκεκριμένο είχε γίνει πολύ νωρίτερα.
 
Λυπάμαι πολύ! Ειδικά για την μικρή πρέπει να ήταν πολύ βαρύ.. ☹ Τουλάχιστον πέρασε όσο καιρό ήταν μαζί σας μια όμορφη ζωή με αγάπη!

Υ. Γ.: Η πρόταση μου ισχύει! Σου στέλνω πμ Ελεαννάκι μου!
 
Back
Top