Φροντίδα Πάροτλετ μου ροκανίζει τις μπλούζες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgeorge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgeorge

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2022
Μηνύματα
23
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπερα σε ολους ειμαι νεος στην παρεα
τον αυγουστο το 2020 πήραμε ένα παροτλετ 4 μηνων απο pet shop θυλικο.
περσι το καλοκαιρι αρχισε να βγαζει τα φτερα της με το ράμφος το περνω γρηγορα και το παω σε αυτον που το αγορασα δυστυχως στην πολη μας δεν υπαρχει πτηνίατρος,της βαλαμε κατι σταγονες για ακαρεα ,σταματησε να μαδαει τα φτερα /πουπουλα της,εβγαλε καινουρια πουπουλα αλλα δεν επανηλθαν ποτε οπως ηταν.δεν τρωει φρουτα και λαχανικα με τιποτα εχω κανει απειρες προσπαθειες!και της βαζω πολυβιταμινες στο νερο.μπανακι κανουμε συχνα και στον ηλιο καθομαστε!

πριν 10 μερες πηραμε και ενα αρσενικο γεννημενο τον απριλιο του 2019 δεν ξερω και πολλα για το ιστορικο του, εχει αρχισει και βγαινει απο το κλουβι του και ερχεται και καθεται στον ώμο μου,και το μονο που κανει ειναι να μου ροκανιζει την μπλουζα και δεν σταματαει με τιποτα! προβλημα μεγαλο,στο κλουβι του εχει πατηθρες ξυλινες σουπιοκοκκαλο και παιχνιδια δεν ασχολειται καθολου με αυτα αλλα μολις βγει εξω αμεσως να τρυπήσει την μπλούζα μου.

το θηλυκο δεν τον θελει με την καμια τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια διπλα διπλα αν τα βαλω μαζι θα τον φαει ,δυσκολο το βλεπω να μπουν στο ιδιο κλουβι καποτε!
 

Συνημμένα

  • 310629807_584398826761572_5409910347397657928_n.webp
    310629807_584398826761572_5409910347397657928_n.webp
    57,7 KB · Προβολές: 24
Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι συνηθισμένο και είναι θέμα χαρακτήρα.
Εγώ έχω 4 και τα 2 είναι κεντηστρες!

Βάλε μια παλιά μπλούζα που θα την έχεις γι αυτή την χρήση μόνο.
Εξακολουθεί να βγάζει τα φτερά της?
Πώς αντιδράει και καταλαβαίνεις ότι δεν τον θέλει?
 
Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι συνηθισμένο και είναι θέμα χαρακτήρα.
Εγώ έχω 4 και τα 2 είναι κεντηστρες!

Βάλε μια παλιά μπλούζα που θα την έχεις γι αυτή την χρήση μόνο.
Εξακολουθεί να βγάζει τα φτερά της?
Πώς αντιδράει και καταλαβαίνεις ότι δεν τον θέλει?


Εξακολουθεί να βγάζει τα φτερά της αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο
βγαζει καινουρια φτερα και πουπουλα αλλα δεν επανερχεται οπως ηταν το φτέρωμα της

του επιτίθεται και μεσα απο το κλουβι που ειναι
τα εβγαλα και τα 2 εξω μια φορα ισια ισια την προλαβα τον αρπαξε απο το ποδι
και αλλο πουλακι να ηταν παλι δεν θα το ήθελε
πιστευω πως εχει κολλημα με εμενα γιατι δεν παει και σε κανεναν αλλον της οικογενειας τους τσιμπαει

δεν νομιζω να ειναι συνηθισμενο καθε φορα που τον βγαζω εξω η μπλουζα παει για πεταμα
 

Συνημμένα

  • 310831722_414934337461647_2092366244296950339_n.webp
    310831722_414934337461647_2092366244296950339_n.webp
    318,4 KB · Προβολές: 18
δεν σταματαει με τιποτα παιδια μολις δει πανια/μπλουζα/ρουχα τα καταστρεφει
να ειναι ψυχολογικο το προβλημα ?
 
@mgeorge Είναι ο χαρακτήρας της. Οι παπαγάλοι είναι ζώα περίεργα για τα πάντα. Η δικιά μου με το που βλέπει μπάλα έστω και μεγάλη πάει πάνω της αμέσως και προσπαθεί να παίξει. Είναι ο χαρακτήρας της και πρέπει να τον σεβόμαστε. Πάρε μια μπλούζα και μια πετσέτα και χρησιμοποίησε τες μόνο όταν παίζεις με αυτήν.
 
@mgeorge Είναι ο χαρακτήρας της. Οι παπαγάλοι είναι ζώα περίεργα για τα πάντα. Η δικιά μου με το που βλέπει μπάλα έστω και μεγάλη πάει πάνω της αμέσως και προσπαθεί να παίξει. Είναι ο χαρακτήρας της και πρέπει να τον σεβόμαστε. Πάρε μια μπλούζα και μια πετσέτα και χρησιμοποίησε τες μόνο όταν παίζεις με αυτήν.
καθε φορα που το βγαζω εξω η μπλουζα/πετσετα παει για πεταμα
 

Συνημμένα

  • IMG_20221015_132057.webp
    IMG_20221015_132057.webp
    180,9 KB · Προβολές: 15
Εφόσον είναι αυτή η αγαπημένη της ασχολία, πρέπει να την αποδεχτείς. Κάποιο τρύπιο/χαλασμένο ύφασμα είναι ιδανικό για να καλύψει αυτό το "ερέθισμά" της. Και όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι ψυχολογικό το πρόβλημα.
 
@mgeorge καλησπερα. Τα κλουβια που ειναι στην πρωτη φωτογραφια ειναι τρια οπως διακρινονται.
μια καθαρη φωτο το καθενα που φιλοξενει το καθε μελος της παρεας θα βοηθουσε τα παιδια που εχουν γνωσεις και εμπειρια να εχουν ολοκληρωμενη εικονα. Διαστασεων αλλα και χωροδιαταξης. Πολλες φορες ο χωρος που περνανε ολη την μερα σχεδον πιθανα να επηρεαζει την συμπεριφορα τους οταν ειναι εκτος κλουβιου.
Το φαινομενο με τις μπλουζες το εκανε απο οταν την πηρες ή ειναι τωρινο? μηπως ψαχνει υλικο για φωλια?
οταν σκιζει την μπλουζα σου τι κανει με το υλικο ?
 
@mgeorge καλησπερα. Τα κλουβια που ειναι στην πρωτη φωτογραφια ειναι τρια οπως διακρινονται.
μια καθαρη φωτο το καθενα που φιλοξενει το καθε μελος της παρεας θα βοηθουσε τα παιδια που εχουν γνωσεις και εμπειρια να εχουν ολοκληρωμενη εικονα. Διαστασεων αλλα και χωροδιαταξης. Πολλες φορες ο χωρος που περνανε ολη την μερα σχεδον πιθανα να επηρεαζει την συμπεριφορα τους οταν ειναι εκτος κλουβιου.
Το φαινομενο με τις μπλουζες το εκανε απο οταν την πηρες ή ειναι τωρινο? μηπως ψαχνει υλικο για φωλια?
οταν σκιζει την μπλουζα σου τι κανει με το υλικο ?
το θηλυκο το ειχα και αυτην δαγκωνει τις μπλούζες σε φυσιολογικο πλαισιο
ο αρσενικος καταστρεφει τις μπλουζες

πριν 10 μερες πηραμε το αρσενικο γεννημενο τον απριλιο του 2019 δεν ξερω και πολλα για το ιστορικο του, εχει αρχισει και βγαινει απο το κλουβι του και ερχεται και καθεται στον ώμο μου,και το μονο που κανει ειναι να μου ροκανιζει την μπλουζα και δεν σταματαει με τιποτα! τα μικρα κλουβια που φαίνονται στη φωτογραφία ειναι για την μεταφορα τους


στα κλουβια της φοτογραφιας τα εχω δεν υπαρχει χωρος για μεγαλυτερα
 

Συνημμένα

  • IMG_20221015_155908.webp
    IMG_20221015_155908.webp
    140,1 KB · Προβολές: 19
Σε κάποιο σημείο του αρχικου post το λες αλλά όλες οι απαντήσεις αν δεις νόμιζαν ότι αναφέρουν στο θηλυκό όπως και η δική μου. Sorry. Παρανόηση.
καθε φορα που τον βγαζω εξω η μπλουζα παει για
 
Back
Top