Αναπαραγωγή Πάω για δεύτερη γέννα και έχω κάποιες απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sadistis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sadistis

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
52
Πόλη
Θεσσαλονίκη
στις 13 του μηνός (ΜΑΡΤΙΟΥ ), γεννήθηκαν 2 πανέμορφες καναρινιές. Βλέπω ότι ο αρσενικός μου πάει για την δεύτερη γύρα, αλλά η θηλύκια μου τσακώνεται μαζί του μόλις την πλησιάζει. έβαλα και δεύτερη φωλιά σήμερα με καινούρια τρίχα, αλλά βλέπω τον αρσενικό παίρνει την τρίχα και την βάζει επάνω στα μικρά. Βλέποντας όλες αυτές τις κινήσεις ξανά ΕΒΓΑΛΑ την τρίχα από το κλουβί. Θέλω λίγο την γνώμη των παιδιών για να μην κάνω καμιά βλακεία. ευχαριστώ
 
Σάκη μάλλον η κανάρα δε θέλει ακόμη να προχωρήσει στο δεύτερο γύρο.
Να προσέχεις όμως τις επόμενες ημέρες μήπως θελήσει και ξεπουπουλιάσει τα μικρά.
(Βάλε λίγα νήματα σε ένα κουτάκι ώστε να τα βρεί όταν τα χρειαστεί, πολύ λίγα)

Εάν δείς πάντως ότι θέλουν να φτιάξουν φωλιά στην είδη υπάρχουσα βάλε τη φωλιά με τα μικρά στη θέση που έβαλες τη καινούργια.
Πάρε τη καινούργια και βάλτει στη θέση τις παλιάς.

Διάβασε και αυτό για να είσαι προετοιμασμένος. Απο την πρώτη γέννα στη δεύτερη
 
Σάκη μάλλον η κανάρα δε θέλει ακόμη να προχωρήσει στο δεύτερο γύρο.
Να προσέχεις όμως τις επόμενες ημέρες μήπως θελήσει και ξεπουπουλιάσει τα μικρά.
(Βάλε λίγα νήματα σε ένα κουτάκι ώστε να τα βρεί όταν τα χρειαστεί, πολύ λίγα)

Εάν δείς πάντως ότι θέλουν να φτιάξουν φωλιά στην είδη υπάρχουσα βάλε τη φωλιά με τα μικρά στη θέση που έβαλες τη καινούργια.
Πάρε τη καινούργια και βάλτει στη θέση τις παλιάς.

Διάβασε και αυτό για να είσαι προετοιμασμένος. Απο την πρώτη γέννα στη δεύτερη


Μπάμπη έκανα ότι ακριβός είπες έβαλα λίγο νήμα σε ένα κουτάκι, και σήμερα η θηλυκιά άρχισε να κάνει την καινούρια της φωλιά. Πιστεύω να πάνε όλα καλά και στην δεύτερη γέννα. ευχαριστώ για την συμβουλή
 
Ωραία πολύ ωραία!
Εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά.

Δώσε νήματα πιο πολλά τώρα για να ολοκληρώσει τη φωλιά.
Λογικά σε 3 μέρες θα δείς το πρώτο αυγό.
Άρα τα μικρά θα είναι 23 -24 ημερών.
Θα τα χωρίσεις απο τη μια πλευρά μαζί με το πατέρα μέχρι να φτάσουν 30 ημερών. Μετά μπορείς να τα βάλεις σε καινούργιο σπίτι.

Περιμένω νέα σου...
 
σωστα τα λεει ο μπαμπης. Κανε ακριβως αυτα που λεει.
 
Ωραία πολύ ωραία!
Εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά.

Δώσε νήματα πιο πολλά τώρα για να ολοκληρώσει τη φωλιά.
Λογικά σε 3 μέρες θα δείς το πρώτο αυγό.
Άρα τα μικρά θα είναι 23 -24 ημερών.
Θα τα χωρίσεις απο τη μια πλευρά μαζί με το πατέρα μέχρι να φτάσουν 30 ημερών. Μετά μπορείς να τα βάλεις σε καινούργιο σπίτι.

Περιμένω νέα σου...

να τα χωρίσω τα μικρά από σήμερα η να περιμένω από την στιγμή που θα αρχίσουν να κόβουν βόλτες
 
και σημερα μπορεις να τα χωρισεις, εφοσον γεννηθηκαν 13 μαρτιου,τωρα θα ειναι 20 ημερων. Με χωρισμα ομως σε διπλη ζευγαρωστρα. Οχι ακομη σε δικο τους κλουβι.
 
Όχι μη τα χωρίσεις σήμερα νομίζω είναι άσκοπο εφόσον δεν ενοχλούν-ενοχλούντε απο κανένα.
Θα χάσεις την βοήθεια της μάνας στο ταίσμα αυτές τις μέρες κάτι που είναι πολύτιμο.
θα τα χωρίσεις όταν κάνει το πρώτο αυγό.
 
Back
Top