Γενικά Πέθαναν όλοι οι νεοσσοί

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Παιδιά σας είχα γράψει παλιά οτι βγήκε ένας νεοσσός. Ηταν 37 ημερών και των βλέπω στον πατο νεκρό. Και μια αλλη καναρα έκανε αυγα και βγήκαν 2 μικρά. Πριν 3 ημέρες πεθανε το ένα ηλικίας 10 ημερών και σήμερα ο άλλως ηλικία 14 ημερών. Γιατί πέθαναν όλα τα μικρά;
 
Κρίμα, άσχημη εξέλιξη.
Αλλά αυτός που ήταν 37 ημερών που βρισκόταν; Μόνος του; Εσύ τι υποψιάζεσαι;
 
Των είχα σε μια ζευγαρωστρα με ενα άλλο καναρίνι θυλικο. Σκέφτηκα μήπως το χτυπισε αλλά το καναρίνι είναι παρα μα παρα πολύ ήρεμο. Αλλος μου είπε οτι μπορεί να το τσιμπισε κάτι, άλλος μου είπε οτι μπορεί να κρυωναν, άλλος οτι ήθελε την μαμά του, άλλος οτι το ματιασαν. Δεν ξέρω τι συνέβει αλλά το είχα να δει να τρώει. Ηταν μονο του απο 1 του μήνα. Στεναχωρεθηκα πολύ με αυτήν την κατάληξη
 
Τι είναι η καρίνα;
Καρίνα η κεντρική ένωση των δύο πλευρικών οστών, το σημείο αυτό, που βρίσκεται στο κέντρο του στήθους του πουλιού και το διασχίζει κάθετα, εμφανίζεται όταν ένα πουλάκι είναι αδύνατο πέρα από το επιτρεπόμενο για να θεωρείται υγιές.
Παναγιώτη μου, έπαθες πολλά φέτος στην αναπαραγωγική περίοδο κι εσύ και τα καημένα τα πουλάκια σου.
Δεν είναι εύκολη η αναπαραγωγή.
Άφησε τα πουλάκια που σου έμειναν να ξεκουραστούν και να περάσουν την ετήσια πτερόρροιά τους, φρόντισέ τα σωστά, να ρωτάς πριν όσα χρειάζεσαι, διάβασε-διάβασε, ώστε να οργανωθείς σωστά για του χρόνου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι διατροφή τους παρέχεις; Σε τι χώρο έχεις τα πουλιά σου;
 
Back
Top