Γενικά Πέθανε εξ' αιτίας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alina

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Κορυδαλλός
Δυστυχώς χθες έγινα η αιτία να πεθάνει ο Έκτωράς μου... Τον είχα 6 χρόνια. Ήταν ήρεμο γλυκό και τραγουδούσε. Χθες βιαζόμουνα και καθάριζα γρήγορα τα κλουβιά. Άφησα με γρήγορες κινήσεις το πάνω μέρος του κλουβιού με το πουλάκι δίπλα, έπλυνα τη λεκάνη και έστρωσα τα χαρτιά. Γύρισα να πάρω το πάνω μέρος και το πουλάκι ήταν ήδη νεκρό. Πρέπει από το φόβο του να έπαθε συγκοπή... Έπαθα σοκ... Οι τύψεις θα με ακολουθούν για πάντα...
 
Alina, δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις για τίποτε. Χαλάρωσε και σκέψου τι μπορεί να πήγε λάθος ώστε να μην το επαναλάβεις. Αντώνης
 
Ο θανατος του πουλιου με το καθαρισμα μου μοιαζει τυχαιο. Το καναρινι το ειχες εξι χρονια πια ηταν ομως η ηλικια του η πραγματικη; Φορουσε δαχτυλιδι;
 
Alina δεν έχουν νόημα οι τύψεις εδώ. Ακόμη και αν υποθέσουμε, που δεν είμαι καθόλου σίγουρος, ότι έχεις ευθύνη για τον θάνατο του πουλιού... εγω προσωπικά δεν ξέρω έναν που να ασχολείται με πουλιά και να μην έχει κάνει λάθη. Εκείνο που πρέπει πάντα να κάνουμε είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας ώστε να μην τα επαναλαμβάνουμε (συμφωνώ με τον Αντώνη).


Αν εξακολουθείς να έχεις αμφιβολίες διάβασε:

https://community.petbirds.gr/threads/Εσείς-πως-πληρώσατε-την-απειρία-σας.13850/
 
Κρίμα Alina, λυπήθηκα για το πουλάκι, μην κατηγορείς τον εαυτό σου, πάνω στη φροντίδα του, ενώ του αφιέρωνες χρόνο έγινε! Εγώ δεν κατάλαβα τι φοβήθηκε; Τι ξαφνικό μπορεί να του συνέβη;
 
Μπορει να ηταν τυχαιο. Στα 6 χρονια που ειχες τον Εκτωρα δεν μπορει, ολο και κατι θα ειχε συμβει και θα ειχε ξανατρομαξει το πουλακι! Μην κατηγορεις τον εαυτο σου, αλλα αφου σου περασε σαν ιδεα απο το μυαλο, φροντισε να μην συμβει κατι παρομοιο σε αλλο σου πουλακι.
 
Αλινα εγω θα συμφωνησω με τον Γιωργο(ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ) και με την sissy

Ολοι εχουμε κανει κατι γρηγορα δεν νομιζω να πεθανε απο αυτο και στην ηλικια που λες.. Να ηταν μεγαλο πολυ ναι μπορει...
Μην τα βαζεις με τον εαυτο σου ουτε αταιστο το αφησες ουτε κατι αλλο ανατριχιαστικο εκανες...
 
Ο Έκτωρας δεν είχε δακτυλίδι οπότε ήταν τουλάχιστον 6 χρονών. Μετά μια ώρα από τον θάνατό του ήρθε φίλος κτηνίατρος και τον εξέτασε. Δεν είδε σημάδια αρρώστειας ή αδυναμίας. Είπε ότι έπαθε συγκοπή. Βλέπετε έκανα πολύ βιαστικές κινήσεις, χτύπησε το πορτάκι την ώρα που έβγαζα την ταϊστρα και επειδή δεν προλάβαινα να πλύνω τα κάτω σύρματα του κλουβιού τα έτριβα με χαρτί δυνατά και βιαστικά... Ο Έκτωρας συνηθισμένος σε χαλαρές κινήσεις και κουβεντούλα δεν άντεξε...
Τώρα πια έμαθα... Τέλος το άγχος όταν είμαι με τα πουλάκια μου. Σήμερα έφτιαξα καφεδάκι και τελείως χαλαρά καθάρισα τα άλλα. Ας περιμένουν όλοι οι άλλοι
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμπαράστασή σας! Και να προσέχετε!
 
Ο Έκτωρας δεν είχε δακτυλίδι οπότε ήταν τουλάχιστον 6 χρονών



Τα δαχτυλιδια καθως αναγραφουν το ετος γεννησεως του πουλιου ειναι ο μονος τροπος να ξερεις την ηλικια του
Η αλλη περιπτωση να ξερεις μεχρι και την ημερα ακριβως της γεννησης ειναι να σου το χαρισε καποιος γνωστος σου που γεννησαν τα πουλακια του
 
Back
Top