Αναπαραγωγή Πέθανε η κανάρα, τι μπορώ να κάνω για να σώσω τα αυγά της;

Γιώργος 2014

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα παιδια,ήθελα τη βοηθειά σας.. Εχω δυο ζευγαρια καναρινια. Στο ενα πριν μια ώρα πέθανε η κανάρα-μαλλον από δυστοκία- ενω σήμερα είχε γεννήσει το δευτερο της αυγό. Τί μπορώ να κάνω με τα αυγά μήπως και σώσω τίποτα; Το άλλο ζευγάρι έχει έναν νεοσσο 10 ημερών στη φωλιά. Μπορώ να τα βάλω εκεί ή ανώφελο;
 
Καλησπέρα παιδια,ήθελα τη βοηθειά σας.. Εχω δυο ζευγαρια καναρινια. Στο ενα πριν μια ώρα πέθανε η κανάρα-μαλλον από δυστοκία- ενω σήμερα είχε γεννήσει το δευτερο της αυγό. Τί μπορώ να κάνω με τα αυγά μήπως και σώσω τίποτα; Το άλλο ζευγάρι έχει έναν νεοσσο 10 ημερών στη φωλιά. Μπορώ να τα βάλω εκεί ή ανώφελο;

Το αλλο ζευγαρι στη φωλια τπυ εχει μονο τον νεοσσο;Δεν εχει αλλα αυγα που εκκολαπτονται;
 
Μπορώ να τα βάλω εκεί ή ανώφελο;
Λυπάμαι για το πουλάκι Γιώργο. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα. Για να βάλεις τα αυγα σε παραμάνα θα πρέπει να κλωσσά τις ίδιες περίπου μέρες. Εσύ αυτή τη στιγμή δεν έχεις επιλογή, η άλλη καναρα σου αυτή τη στιγμή ταΐζει τον ένα νεοσσό 10 ημερων.
 
Ωχ ειναι δεκα ημερων ο νεοσσος; Τωρα το ειδα.Αρα δεν υπαρχουν αλλα αυγα στη φωλια.
Συμφωνω κ εγω με την Παναγιωτα, δυστυχως ειναι ανωφελο να μετακινησεις τα αυγα, απ τη στιγμη που εχει νεοσσο δεκα ημερων απιθανο να ασχοληθει με το κλωσσημα των αυγων..
 
Το αλλο ζευγαρι στη φωλια τπυ εχει μονο τον νεοσσο;Δεν εχει αλλα αυγα που εκκολαπτονται;
Δεν υπάρχει περίπτωση με νεοσσό 10 ημερων να υπάρχουν και άλλα αυγα προς εκκόλαψη.
 
Στο ενα πριν μια ώρα πέθανε η κανάρα-μαλλον από δυστοκία- ενω σήμερα είχε γεννήσει το δευτερο της αυγό.
Δεν ήταν δυστοκία.. αν ήταν δυστοκία θα πέθαινε επειδή δε θα μπορούσε να κάνει το αυγό.. αλλά το έκανε... άρα η αίται θανάτου είναι άλλη...

Τί μπορώ να κάνω με τα αυγά μήπως και σώσω τίποτα;
Μπορείς να τα φυλάξεις σε δροσερό μέρος (13 βαθμούς για 10 μέρες) και ίσως σε αυτό το διάστημα η άλλη κανάρα προχωρήσει σε 2η φωλιά και ίσως προλάβεις και τα βάλεις εκεί και τα σώσεις..
2-jpg.31246

αλλά και πάλι είναι ρίσκο. Για να πεθάνει η μαμά κανάρα έτσι κάτι είχε που μπορεί να έχει περάσει και στο αυγό και στους μελλοντικούς νεοσσούς.. Το ρισκάρεις να τα βάλεις σε μια υγιή οικογένεια;
 
Μήπως να επικοινωνούμε με τη Σύλβια που ψάχνει για αυγά; Είναι στο υπό φόρουμ των αγγελιών.
@Sylvia βρήκαμε αυγά! Αλλά να το ξαναπώ ότι δεν ξέρουμε την αιτία θανάτου της μαμάς έτσι...
 
Δεν ήταν δυστοκία.. αν ήταν δυστοκία θα πέθαινε επειδή δε θα μπορούσε να κάνει το αυγό.. αλλά το έκανε... άρα η αίται θανάτου είναι άλλη...


Μπορείς να τα φυλάξεις σε δροσερό μέρος (13 βαθμούς για 10 μέρες) και ίσως σε αυτό το διάστημα η άλλη κανάρα προχωρήσει σε 2η φωλιά και ίσως προλάβεις και τα βάλεις εκεί και τα σώσεις..
2-jpg.31246

αλλά και πάλι είναι ρίσκο. Για να πεθάνει η μαμά κανάρα έτσι κάτι είχε που μπορεί να έχει περάσει και στο αυγό και στους μελλοντικούς νεοσσούς.. Το ρισκάρεις να τα βάλεις σε μια υγιή οικογένεια;

Σημείωση: Ο χρόνος αποθήκευσης αναφέρεται σε αυγά που δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία επώασης και σε καμιά περίπτωση δεν τα βάζουμε ψυγείο.
 
Ο χρόνος αποθήκευσης αναφέρεται σε αυγά που δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία επώασης
Πολύ σωστά! Θεωρητικά δε θα έχει ξεκινήσει. Για το πρώτο βασικά δε ξέρουμε.. αλλά για το δεύτερο σίγουρα όχι. Το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να τα βάλει σε χώρο δροσερό και σκοτεινό και να περιμένει να στρώσει 2η φωλιά το άλλο ζευγάρι..

Αλλά με μία μαμά που πέθανε χωρίς εμφανή λόγο εσείς θα το ρισκάρατε;
 
@Sylvia βρήκαμε αυγά! Αλλά να το ξαναπώ ότι δεν ξέρουμε την αιτία θανάτου της μαμάς έτσι...

Μου κάνει "κορδελάκια" η μικρή και δε θέλω να το ρισκάρω. Μια χαρά κλώσαγε τα άσπορα αυγά της στην αυγοθήκη και τώρα που την αφαίρεσα, ενώ έστρωσε τη φωλιά, δεν κάθεται πάνω στα πλαστικά αυγά!
 
Αλλά με μία μαμά που πέθανε χωρίς εμφανή λόγο εσείς θα το ρισκάρατε;

Θα το ρίσκαρα αν είχα την δυνατότητα. Με την προϋπόθεση ότι πριν πεθάνει φαινόταν υγιές το πουλάκι. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα αυγά ☹
 
Αν δεν υπάρχει άλλος Σύλβια;
Η Αλιθια, η παρένθετη μητέρα της δίκης σου καναρας, δεν κλωσσούσε όταν της πήγα τα αυγά. Μάλιστα εγώ έστρωσα τη φωλιά, κι αυτή απλά πήγε και έκατσε...
 
Τα αυγά είναι ήσσονος σημασίας... ας πάνε χαμένα.
Έτσι η αλλιώς έχουν πορεία καταστροφής.
Το τι πραγματικά οδήγησε ένα πουλί στο θάνατο θα πρέπει να γίνει μάθημα...
Κι αυτό που θα πρέπει να αποφεύγουμε σε κάθε μελλοντική παρόμοια αναπαραγωγική προσπάθεια.
 
Περίεργα πράγματα!
Όπως και νά χει, ενας χρόνος εχει περάσει και να εισαι σίγουρη οτι θυμάμαι πολυ καλά. Ίσως να ήταν θέμα τύχης, timing ή δεν ξερω κι εγώ τί, αλλά γεγονός παραμένει οτι ενώ δεν είχε καν στρώσει φωλιά, παρότι είχε νημα και φωλιά για μιά ή δυο ημερες- αυτο δεν το θυμάμαι, κι ενώ πήρα τα αυγά απο Ζωγράφου, τα οποία είχαν μετακινηθεί απο τη Μιράντα την ίδια ημέρα απο Παιανια νομίζω κι ενώ η θερμοκρασια εκείνο το μεσημέρι ήταν 30 βαθμοί κι εγώ φοβόμουν να βάλω κλιματισμό στο αυτοκίνητο, γιατι δεν ήξερα αν θα ήταν για καλό η αν θα επηρέαζε αρνητικά τα αυγά, κι ενώ έκανα μισή περίπου ωρα να φτάσω στη Ν. Σμυρνη, εκκολάφθηκαν και τα 3.
Με αυτά και μ´ αυτά θέλω να πω οτι δεν υπερβάλλω, ούτε κι εξωραΐζω την κατάσταση, και παρότι σέβομαι όσα είπαν οι προηγούμενοι οτι δλδ αν δεν εχει δικά της αυγά δεν κάθεται κλπ, η συγκεκριμένη καναρα λειτούργησε ίσως ενάντια στον κανόνα.
 
Όπως και νά χει, ενας χρόνος εχει περάσει και να εισαι σίγουρη οτι θυμάμαι πολυ καλά. Ίσως να ήταν θέμα τύχης, timing ή δεν ξερω κι εγώ τί, αλλά γεγονός παραμένει οτι ενώ δεν είχε καν στρώσει φωλιά, παρότι είχε νημα και φωλιά για μιά ή δυο ημερες- αυτο δεν το θυμάμαι, κι ενώ πήρα τα αυγά απο Ζωγράφου, τα οποία είχαν μετακινηθεί απο τη Μιράντα την ίδια ημέρα απο Παιανια νομίζω κι ενώ η θερμοκρασια εκείνο το μεσημέρι ήταν 30 βαθμοί κι εγώ φοβόμουν να βάλω κλιματισμό στο αυτοκίνητο, γιατι δεν ήξερα αν θα ήταν για καλό η αν θα επηρέαζε αρνητικά τα αυγά, κι ενώ έκανα μισή περίπου ωρα να φτάσω στη Ν. Σμυρνη, εκκολάφθηκαν και τα 3.
Με αυτά και μ´ αυτά θέλω να πω οτι δεν υπερβάλλω, ούτε κι εξωραΐζω την κατάσταση, και παρότι σέβομαι όσα είπαν οι προηγούμενοι οτι δλδ αν δεν εχει δικά της αυγά δεν κάθεται κλπ, η συγκεκριμένη καναρα λειτούργησε ίσως ενάντια στον κανόνα.

Αυτά είναι! Μάλλον έχεις τη σούπερ κανάρα! ❤️️️️

οτι δλδ αν δεν εχει δικά της αυγά δεν κάθεται κλπ

Βασικά αυτό δεν το πιστεύω... Έχουν λειτουργήσει άπειρες παραμάνες με αυτό τον τρόπο. Όλες είχαν δικά τους αυγά;
 
Back
Top