Γενικά Πέθανε ο Πατρίτσιο το αγαπημένο μου Gloster

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ενα σοκαριστικό θέαμα με περίμενε σήμερα το πρωί. Ο Πατρίτσιο, το αγαπημένο μου Gloster, πέθανε (εγώ λέω "πέθανε" και όχι "ψόφησε") εντελώς αναπάντεχα. Τον βρήκα στη βάση του κλουβιού ανάσκελα και ακίνητο. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Χθες όλη τη μέρα ήταν ζωηρός και κελαηδουσε, όπως πάντα. Δε μου έδωσε κανένα δείγμα ότι ήταν άρρωστο ή ότι κάτι δεν πήγαινε καλα. Δεν ξέρω τί έπαθε το καναρινάκι μου. Πραγματικά, έχασα ένα αξιολάτρευτο πουλάκι...
 
Πότε του έβαλες καινούργια τροφή και νερό; Έφαγε κάτι άλλο; Έβαλες τίποτα καινούργιο στο κλουβί του; Έγινε κάποια αλλαγή στο σπίτι; Οικοδομικές εργασίες, βαψίματα;

Λυπάμαι για την απώλεια σου.
 
Λυπάμαι πολύ. ☹

Τι ηλικία είχε; Υπάρχει περίπτωση να δέχτηκε επίθεση αρπακτικού;
Η επίθεση μάλλον αποκλέιεται, γιατί ήταν καλά προστατευμένο. Η ηλικία του ήταν περίπου 80-10 μηνών.
[automerge]1573194254[/automerge]
Πότε του έβαλες καινούργια τροφή και νερό; Έφαγε κάτι άλλο; Έβαλες τίποτα καινούργιο στο κλουβί του; Έγινε κάποια αλλαγή στο σπίτι; Οικοδομικές εργασίες, βαψίματα;

Λυπάμαι για την απώλεια σου.
Ευχαριστώ ! Του άλλαξα τροφή και νερό προχθές το πρωί. Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι χθες όλη τη μέρα και ως το βράδυ ήταν πολύ ζωηρός και δεν έδειχνε σημάδια ασθένειας. Είναι δυνατόν μέσα σε λίγες ώρες να δηλητηριάστηκε και να πέθανε από κάτι;
 
Είναι δυνατόν μέσα σε λίγες ώρες να δηλητηριάστηκε και να πέθανε από κάτι;
Ναι, είναι. Κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί από λίγα λεπτά μέχρι μερικές ώρες, ανάλογα τον παράγοντα που προκάλεσε τη δηλητηρίαση. Υπάρχουν επίσης και χρόνιες καταστάσεις που προκαλούνται από πολύ μικρές δόσεις, οι οποίες προφανώς δεν αφορούν στη δική σου περίπτωση.
 
Ναι, είναι. Κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί από λίγα λεπτά μέχρι μερικές ώρες, ανάλογα τον παράγοντα που προκάλεσε τη δηλητηρίαση. Υπάρχουν επίσης και χρόνιες καταστάσεις που προκαλούνται από πολύ μικρές δόσεις, οι οποίες προφανώς δεν αφορούν στη δική σου περίπτωση.
Όπως και να' ζει, αποδεικνύεται ακόμη μια φορά πόσο ευαισθητα είναι τα πουλιά. Κρίμα!
 
Κρίμα @stra.tsa, έχω χάσει και εγώ πουλάκια έτσι. Και επειδή τα αποτελέσματα της νεκροψίας δεν είχαν δείξει κάποια παθολογία, εικάζω ότι πέθαιναν από φόβο. Άν τα έχεις έξω, όσο προστατευμένα και αν είναι, η θέα ενός αρπακτικού που προσπαθεί να τα πιάσει, ενδεχομένως να τα στρεσάρει μέχρι θανάτου. Λυπάμαι...
 
Λυπάμαι για την ξαφνική απώλεια του μικρού σου φίλου.
Ο Πατρίτσιο, το αγαπημένο μου Gloster , πέθανε (εγώ λέω "πέθανε" και όχι "ψόφησε")
Φυσικά πέθανε και φαντάζομαι πως το έθαψες κάπου...
 
Λυπάμαι για την ξαφνική απώλεια του μικρού σου φίλου.

Φυσικά πέθανε και φαντάζομαι πως το έθαψες κάπου...
Το εθαψα στον κήπο του σπιτιού μου...
 
Back
Top