Ασθένειες Πέθανε ο παπαγάλος μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jimmm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jimmm

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Είχα έναν παπαγάλο κοκατιλ για σχεδόν ένα χρόνο και για κάποιο λόγο σήμερα τον βρήκα νεκρο. Τον καθάριζα 2 φορές την εβδομάδα και του έβαζα τακτικά τροφή και νερό. Επίσης σήμερα το πρωί ήταν ολοζώντανος και κελαηδουσε. Τον έχω σε ένα μεγάλο κλουβί στο μπαλκόνι του 5ου ορόφου της πολυκατοικίας όπου μένω. Εάν μπορείτε δώστε μου μια εξήγηση γιατί έχω λυπηθεί πάρα πολύ για τον θανατο του δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Δεν νομίζω πως θα ξανααποκτησω κάποιο κατοικίδιο μετά από αυτό
 
το πουλάκι είχε κάποια προστασία από ήλιο,ζέστη, αέρα, κρύο,ρεύματα, αρπαχτικά;
ο εξωτερικός χώρος στον πέμπτο όροφο, δεν είναι ο κατάλληλος χώρος διαμονής για έναν παπαγάλο, ειδικά χωρίς προστασία.
και του έβαζα τακτικά τροφή και νερό
πόσο τακτικά εννοείς; και τι ακριβώς έτρωγε;
λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου
 
Νερό κάθε πρωί από δύο ποτιστρες και φαγητό περίπου κάθε 2 μέρες γιατί του έβαζα παπαγαλινη ηλιοσπορους και διάφορα φρουτα
 
Γενικά και οι 3 τέντες του μπαλκονιού είναι πάντα κατεβασμενες και τη νύχτα το σκεπαζα με ένα σεντόνι. (το χειμώνα το έβαζα μέσα στο σπίτι τα βράδια)
 
Οι αιτιες μπορει να ειναι διαφορες! Μπορει να δεχτηκε καποια επιθεση, μπορει κατι να το τρομαξε και να πηγε απο καρδια. Με σιγουρια δε μπορουμε να σου πουμε! Αν ειχε καποια αρρωστια πιστευω θα ειχες δει καποια συμπτωματα.Λυπαμαι πολυ για το μικρουλι!
 
Ευχαριστώ πολύ και πραγματικά συγκινήθηκα από το ενδιαφέρον που δείξατε. Κάποια αρρώστια δεν είχε αλλά το πιο πιθανό είναι να του επιτέθηκε κάποιο άλλο πτηνό όπως διαπίστωσα από αυτά που μου είπατε. Τουλάχιστον τωρα μπορώ να λυπάμαι για το κοκατιλ μου χωρίς να αναρωτιέμαι γιατί...
 
Την καλησπέρα μου! Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου... Πολύ κρίμα για το παπαγαλάκι σου... Συγκράτησε τις καλές και όμορφες στιγμές της συμβίωσης σας, ώστε σκεπτόμενος τες να χαμογελάς και να σε παρηγορεί το γεγονός ότι του προσέφερες αμέριστη αγάπη, φροντίδα και μία αξιοπρεπή ζωή! Μπράβο σου για αυτό!👍

Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα...
 
Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου
Καταλαβαίνω πως νιωθεις που ξαφνικά έχασες το φιλαράκο σου.
Εύχομαι με τον καιρό να τον θυμάσαι γλυκά και χάρη σε αυτό το μικρούλι να νιώσεις την επιθυμία να προσφέρεις αγάπη και σε κάποιο άλλο πτηνό
Καμια φορά ο έρωτας με έρωτα περνάει πάντως.
Αυτή την εποχή σιγά σιγά θα αρχίσουν να υπάρχουν πολλά διαθέσιμα ημέρα μωρά κοκατιλακια.
Φυσικά όλα θέλουν χρόνο, ξέρω..
Εμείς θα είμαστε εδώ για ο, τι θέλεις να μοιραστείς :)
 
Ευχαριστώ και πάλι για τα μυνηματα σας. Πραγματικά μου δώσατε κουράγιο. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι βρισκόταν ανάσκελα όταν το βρήκα...
 
Ευχαριστώ και πάλι για τα μυνηματα σας. Πραγματικά μου δώσατε κουράγιο. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι βρισκόταν ανάσκελα όταν το βρήκα...

Ίσως τρόμαξε από κάποιο αρπακτικό, από τις φωνές του, ή μπορεί από την ζέστη; Πραγματικά λυπάμαι για την απώλεια σου!
 
Απο την περιγραφή σου δεν προκύπτει ότι δέχθηκε επίθεση.
Επίσης η λογική αποκλείει και την θερμοκρασία με κατεβασμένο τέντα, τον πέμπτο όροφο και τις καιρικές συνθήκες αυτές τις μέρες στην Αθήνα.

Πιθανότερες αιτίες είναι καρδιακό ή εγκεφαλικό επεισόδιο οπότε μην αισθάνεσαι τυψεις ότι έκανες κάτι λαθος
 
Back
Top