Ασθένειες Πέθανε το αρσενικο παπαγαλακι μου, γιατί;

papagalaki2013

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2013
Μηνύματα
33
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος στο φορουμ.
Ειχα ενα ζευγαρι Budgie παπαγαλακια. Στα ξαφνικά εχθες πεθανε το αρσενικο μου.
Προσπαθουσαμε να κανουν αβγουλακια και τα ειχαμε και μια φωλια. Η θηλυκια εμπαινε συνεχεια μεσα αλλα μονη της. Και αν με εβλεπε εβγαινε αμεσως. Αλλα ο αρσενικος δεν εμπαινε ποτε. Ηταν αγαπημενα, το ενα ταιζε το αλλο, φροντιζε το ενα το αλλο. Ολα καλα!

Καποια στιγμη χθες βγαινω στο μπαλκονι και ψαχνω τον αρσενικο. Ειχε μπει μεσα στην φωλια. Αχ λεω θα εκαναν αβγο και το κλωσαει.Αλλα αργησε πολυ να βγει. Και δεν ηθελα γενικα να το ενοχλησω νομιζοντας οτι εχει αβγο.
Αλλα περασε η ωρα και τον χτυπουσα απο εξω μπας και βγει. Τον εβλεπα απο την τρυπα και φαινοταν καπως Ανοιξα την φωλια και ηταν σχεδον ξαπλωμενος.. Κατι ειχετο πουλακι. Το ακουμπουσα και τιναζοταν και δε μπορουσε να κανει κατι.
Το πηρα και το πηγα στο πετ σοπ. Μου ειπαν "δε μπορω να κανω κατι, αυτο που επαθε ειναι κατι νευρολογικο, κατι σαν εγκεφαλικο".
Το ξαναπηρα σπιτι και απλα το εβλεπα να ανασαινει μια στο τοσο...
Παιρνω τηλ και εναν κτηνιατρο εδω στην γειτονια που ηξερε και απο πουλακια και μου ειπε το ιδιο... Και οσο ημουν εκει το μικρο πεθανε.
Και τωρα εχω την θηλυκια μονη της στο κλυοβι και δεν εξρω τι να κανω. Πρεπει να φερω και αλλο αρσενικο τωρα;
Ξερει κανενας τι ηταν αυτο που επαθε το παπαγαλακι; Τελειως ξαφνικά και δε μπορεσα να το βοηθησω... ☹
 
Γειά σου, καλώς ήρθες! Αν θέλεις γράψε το όνομά σου. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Κρίμα για το πουλάκι. Πρόσεξες αν είχε κάπου κάποιο τραύμα; Για το τι μπορεί να συνέβη, ακόμα κι αν μας δώσεις περισσότερα στοιχεία, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Ίσως πρέπει να περιμένεις λίγοα για να πάρεις νέο ταίρι στο θηλυκό σου. Από τα δικά μου έχω δει ότι περνάνε περίοδο πένθους και τα πουλάκια. Επίσης ένας αρσενικός που έχασε την θηλυκιά του, παρ' όλο που στην κλούβα του υπάρχει διαθέσιμο θηλυκό δεν κάνει προσπάθεια να ταιριάξει μαζί της. Φυσικά μια παρέα θα της κάνει καλό. Έτσι θα σου έλεγα να περιμένεις κάποιο διάστημα και όταν πάρεις αρσενικό να ακολουθήσεις την διαδικασία καραντίνας https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ και στην συνέχεια να τα βάλεις σε δύο διαφορετικά κλουβιά αλλά κοντά το ένα στο άλλο να βλέπονται για να συνηθίσουν και μετά να τα τοποθετήσεις σε κοινό κλουβί. Για το θηλυκό που έχεις τώρα, βγάλε την φωλιά, παρακολούθησε κουτσουλιές, καθαρότητα μύτης, αναπνοή, αν η αμάρα είναι καθαρή, ικανότητα πτήσης, για ενδεχόμενη ασθένεια. Λυπάμαι πολύ για την απώλεια, ιδίως όταν είναι αιφνιδιαστική μας ταράζει πολύ, δυστυχώς περνάμε και πίκρες με τα ζωάκια μας ☹
 
Γειά σου, καλώς ήρθες! Αν θέλεις γράψε το όνομά σου. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Κρίμα για το πουλάκι. Πρόσεξες αν είχε κάπου κάποιο τραύμα; Για το τι μπορεί να συνέβη, ακόμα κι αν μας δώσεις περισσότερα στοιχεία, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Ίσως πρέπει να περιμένεις λίγοα για να πάρεις νέο ταίρι στο θηλυκό σου. Από τα δικά μου έχω δει ότι περνάνε περίοδο πένθους και τα πουλάκια. Επίσης ένας αρσενικός που έχασε την θηλυκιά του, παρ' όλο που στην κλούβα του υπάρχει διαθέσιμο θηλυκό δεν κάνει προσπάθεια να ταιριάξει μαζί της. Φυσικά μια παρέα θα της κάνει καλό. Έτσι θα σου έλεγα να περιμένεις κάποιο διάστημα και όταν πάρεις αρσενικό να ακολουθήσεις την διαδικασία καραντίνας https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ και στην συνέχεια να τα βάλεις σε δύο διαφορετικά κλουβιά αλλά κοντά το ένα στο άλλο να βλέπονται για να συνηθίσουν και μετά να τα τοποθετήσεις σε κοινό κλουβί. Για το θηλυκό που έχεις τώρα, βγάλε την φωλιά, παρακολούθησε κουτσουλιές, καθαρότητα μύτης, αναπνοή, αν η αμάρα είναι καθαρή, ικανότητα πτήσης, για ενδεχόμενη ασθένεια. Λυπάμαι πολύ για την απώλεια, ιδίως όταν είναι αιφνιδιαστική μας ταράζει πολύ, δυστυχώς περνάμε και πίκρες με τα ζωάκια μας ☹

οχι, δεν ειχε κατι. Δεν ηταν αρρωστο. και τα 2 ατομα που το ειδαν ειπαν οτι δε φαινοταν αρρωστο.
η θηλυκια ηταν παντα φοβισμενη. Δεν μας συνηθισε ποτε. Και οταν την βγαζαμε απο το κλουβι φοβοτανε και απλα καθοταν καπου. Δεν πετουσε. το λεω για την ικανοτητα πτησης που ειπες. σημερα την ειχα μεσα μαζι μου γιατι στεναχωριομουν αλλα τελικα την εβγαλα εξω. εχω και καναρινια, να τα ακουει να μην νιωθει μονη γενικα. Και το καλοκαιρι ειχα χασει αλλο ενα αρσενικο. κοιμηθηκα και το πρωι τον βρηκα ψοφιο. Ουτε καταλαβα τι εγινε..
 
άσχετο, αλλά τα αρσενικά κλωσάνε αυγά εναλλάξ με τις θηλυκές; δε το ξερα 🙄 νόμιζα ότι βοηθούσαν στο τάισμα...
λυπάμαι κ εγώ για το πουλάκι σ... Τι ηλικία είχε δεν βλέπω να έχεις γράψει; αυτό το ακουμπούσες και τιναζόταν γιαυτό να σου είπαν εγκεφαλικό. Γιατί το εγκεφαλικό στα πουλιά είναι όπως στους ανθρώπους, τυφλωνεται και πέφτει κάτω (ένα από τα πολλά άλλα μπορεί να πάθει)... μέχρι να πεθάνει... Οπότε μήπως τον ακουμπούσες και τρόμαζε.
Απλά, εμένα ήταν μεγαλούτσικο και το έπαθε. Βέβαια, εικασίες όλα αυτά...
Τώρα, αυτό που λέει η μαρία ισχύει σίγουρα για τα ζευγάρια παπαγαλάκια, ειδικά αν είναι καιρό μαζί... αγαπιούνται τόσο πολύ που δε το πιστεύεις... έχω δει σκηνικά απίστευτα. Αν είναι καιρό μαζί, άστο λίγο να της περάσει, κάντης παρέα εσύ όσο μπορείς... και αργότερα της φέρνεις γαμπρό! 😉 Επίσης, αυτό που είχα δει ότι βοήθησε απίστευτα πολύ ήταν να της αλλάξω κλουβί. Όσο είχα το ίδιο, ήταν θλιμένο και κοιτούσε κάτω όπου είχε ξεψυχήσει ο αρσενικός... Δε ξέρω αν είναι και η μυρωδιά... Πάντως όταν πέρασε λίγος καιρός όπου δεν είχε καθόλου όρεξη, της άλλαξα κλουβί και από τη 1η μέρα είδα τραγική διαφορά... Τώρα για να μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί το κλουβί κοστίζει... κάντο ως τελευταία λύση, ξεκίνα με κανά αξεσουάρ ή την δική σου παρέα και βλέποντας κ κάνοντας.
Τέλος, πολλοί λένε ότι δε πρέπει να έχεις τα παπαγαλάκια δίπλα σε καναρίνια, γιατί έχουν τη δικιά τους γλώσσα επικοινωνίας και δε τα βρίσκουν. Από προσωπική εμπειρία, μικρός που δεν ήξερα και είχα βάλει δίπλα παπαγαλάκι με καναρίνι για να έχουν παρέα, δεν είδα κάτι τραγικό, απλά κοιτιόντουσαν παράξενα και μετά αδιαφορία... Δεν είχαν τπτ κοινό... απλά μετά παρατήρησα ότι όταν "εφυγε" το καναρίνι, το παπαγαλάκι είχε αποκτήσει συνήθειες του καναρινιού τόσο στην ομιλία, όσο και σε πολλά άλλα ασήμαντα πραγματάκια π.χ. Δε γατζωνόταν στα κάγκελα ποτέ όπως κάνουν συνήθως οι παπαγάλοι αλλά πήγαινε πέρα δόθε σα καναρίνι!
 
αυτο που παρατηρω στην θηλυκια μου, ειναι οτι ειναι πολυ δραστηρια σε σχεση με πριν. Δηλαδη μιλαει αρκετα, και πεταριζει μεσα στο κλουβι αρκετα. Πριν με τον αρσενικο δεν εκανε ετσι. συνηθως τα εκανε ο αρσενικος αυτα. ειναι καλο αυτο;
 
Ισως τον ψαχνει και τον φωναζει. Κανονικα θα ηρεμησει σε μερικες ημερες και θα επανελθει στο πως ηταν. Ασε να περασει λιγος καιρος να δεις οτι ειναι ολα καλα με αυτην και μετα θα σου προτεινα να ψαξεις να της βρεις ενα ταιρι. :)
 
Ισως τον ψαχνει και τον φωναζει. Κανονικα θα ηρεμησει σε μερικες ημερες και θα επανελθει στο πως ηταν. Ασε να περασει λιγος καιρος να δεις οτι ειναι ολα καλα με αυτην και μετα θα σου προτεινα να ψαξεις να της βρεις ενα ταιρι. :)
μην μου λες τετοια γιατι στεναχωριεμαι αν τον ψαχνει...
εχει τρελαθει να πηδαει απο κλαδι σε κλαδι και να γυρναει ολο το κλουβι απο τα καγκελα.. Δεν τα εκανε αυτα πριν..
 
ειναι πολυ πιθανο αυτο που σου λεει ο ανεστης δωστεις λιγο χρονο
 
την θηλυκια μου αυτες τις μερες που εχει κρυο την εχω μεσα. και ολο καθεται σε ενα κλαδακι, ετσι μονη της... Δεν κανει τιποτα. αν την βγαλω εξω θα αρχισει να μιλαει σιγουρα. αλλα στεναχωρεμαι. απο βδομαδα μαλλον θα παω να αγορασω ενα παπαγαλακι.. και δεν ειναι εκπαιδευμενη για να ασχολιομουν εγω μαζι της. Βασικα φοβαται παααρα πολυ γενικα. Παντα ετσι ηταν..
 
Το δωμάτιο που την έχεις είναι αρκετά φωτεινό; Αν δεν είναι συνηθισμένη στο κρύο καλύτερα να μην τη βγάλεις έξω αλλά φρόντισε το δωμάτιο που βρίσκεται να είναι αρκετά φωτεινό.
 
Το μεσα-εξω αυτον τον καιρο, με τετοιες εναλλαγες θερμοκρασιας, ειναι ακριβως οτι χρειαζεται για να αρρωστησει ενα πουλι.
 
Το δωμάτιο που την έχεις είναι αρκετά φωτεινό; Αν δεν είναι συνηθισμένη στο κρύο καλύτερα να μην τη βγάλεις έξω αλλά φρόντισε το δωμάτιο που βρίσκεται να είναι αρκετά φωτεινό.

ναι, φυσικα και ειναι φωτεινο το μερος. κινουμαι και γω εκει.στο σαλονι την εχω. απλα την βλεπω οτι δεν ασχολειται με κατι. ε, θα φαει και αυτο. Οταν ηταν ο αρσενικος παιζανε κλπ. εντος των ημερων θα φερω καινουριο..
 
αγορασα αρσενικο παπαγαλακι. το πηρα απο το ιδιο pet shop που ειχα παρει την θηλυκια.
τον εβαλα σε διαφορετικο κλουβι για αρχη. αλλα προσεξα οτι απο χθες δεν εφαγε καθολου.
γενικα ειναι πολυ ησυχο. μιλαει λιγο αλλα αυτο..
επισης προσεξα οτι οι κουτσουλιες του ειναι νερουλες.. ειναι αρρωστο;
 
Μπορεί, μπορεί και όχι. Τα στοιχεία που περιγράφεις δεν είναι αρκετά. Αν μπορούσαμε τουλάχιστον να δούμε μια φωτογραφία με τις κουτσουλιές του καθώς και μια με την περιοχή της κοιλιάς του χωρίς πούπουλα, τότε θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιες εικασίες.

Ένα προβιοτικό και πολυβιταμίνες για μερικές ημέρες θα βοηθούσαν να ξεπεράσει το στρες χωρίς πολλές επιπτώσεις. Αν υπάρχει ασθένεια, χρειάζεται κατάλληλη θεραπεία.
 
Καλημέρα, χρόνια πολλά, συμφωνώ με τον Σταύρο, βάλε μας αν έχεις την καλοσύνη φωτό του πουλιού και της κουτσουλιάς, σήμερα αν γίνεται, παρατήρησε αναπνοή και γενική συμπεριφορά και ξαναμιλάμε, να σου ζήσει!
 
πηγα λιγο κοντα του και αρχισε να τρεμει το καημενο. Δε ξερω αν τρεμει απο φοβο. ανεπνεε πολυ γρηγορα μεχρι που και το ραμφος ανοιγοκλεινε απο την αναπνοη. και καθεται σε ενα κλαδι συνεχεια και λιγο φουσκωμενο. η θηλυκια δε καθεται φουσκωμενη. μεσα τους εχω. Και ακομα δεν εχει φαει..
πως να βαλω φωτο με την κοιλια χωρις πουπουλα; να τον φυσηξω δλδ?
 
όταν το διάλεξες στο πετ σοπ πως ήταν φυσιολογικό σου φάνηκε; αν ναι για κάποιο λόγο είναι τρομαγμένο. επίσης παρατήρησες μήπως εκεί στο μαγαζί ήταν ζευγάρι με κάποιο; Γιατί ενδέχεται να έχει σοκαριστεί και γι' αυτόν το λόγο. Βάλε μας μια γενική φωτογραφία κατ' αρχήν να το δούμε πως είναι, στάση σώματος κτλ, πόδια, μύτη κτλ. μην το ταράζεις προς το παρόν. α και κουτσουλιές
 
στο μαγαζι ηταν σε ενα κλουβι με καμια 8 αλλα μαζι.. Δεν το ειδα καπως. τωρα εκει ολα μαζι... Παντως ειναι καλος. Βαζω μεσα το χερι, δε πεταριζει, καθεται. τον χαιδευω. τον επιασα και με τσιμπουσε αλλα καμια σχεση με την θηλυκια που απλα να με ακουσει τρομαζει!
 
Back
Top