Ασθένειες Πέθανε το καναρινάκι της μαμάς μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Εδώ και ένα χρόνο παιδιά, είχε η μάνα μου ένα καναρίνι...
Ήταν ένα χρονών και 4 μηνών...
Το είχε μόνιμα έξω στην αυλή, με προστατευτικο...
Τελευταία φορά που το είδα και το άκουσα να κελαηδάει ηταν 3 η ώρα...
Φόρεσα γαντια και το έψαξα για τυχόν τσιμπήματα αλλά τίποτα...
Η υγεία του ήταν μια χαρά...
Προφανώς πέθανε από την ζέστη... Πολύ κρίμα στεναχωρεθηκαμε όλοι...
Μπορεί να μην το φρόντιζα εγώ αλλά το είχα αγαπήσει...
Προχθές πήγα το απόγευμα για κάτι ψώνια και είδα κάτω από ένα δέντρο μια καρδερίνα νεκρή...
Έκατσα και την παρατήρησα και είδα ότι δεν είχε ούτε αίμα ούτε τίποτα... Και τώρα κατάλαβα ότι κι αυτή η καημένη θα πέθανε μάλλον από θερμοπληξία...
 
Κριμα Ευα, μικρο το καναρινακι, εγω χθες ολη μερα ειχα το ac αναμμενο στους 27 και η Τουκη δροσιζοτανε, σημερα φυσαει και ειναι καλυτερα
Πολύ ζέστη κάνει τις τελευταίες ημέρες... Ακόμη και τα δικά μου που τα έχω μέσα ζεστενονται τα καημένα πολύ...
Πολύ λυπάμαι για το πουλάκι Εύα. Όντως αυτές ήταν πολύ θερμές μέρες. Αλλά να πήγε από τη ζέστη;
Από την ζέστη πήγε Τάσο... Να σαι καλά...
Δεν έχει πάνω από 6 μέρες που του είχαμε κάνει εξετάσεις τις κουτσουλιές... Ήταν μια χαρά...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποπο πολυ κριμα... μα να πεθαινουν τοσο αδικα; κριμα και για το καναρινι και για την καρδερινα. Οι καρδερινες ειναι και υπο εξαφάνιση... αν πεθαίνουν και απο ζεστη...
 
Κοίταξε η καρδερίνα μπορεί να πήγε και από αρρώστια, αλλά με αυτό που έγινε σήμερα την ξανά θυμήθηκα και σκέφτηκα ότι κι αυτή από την ζέστη μπορεί να πέθανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν νομίζω να πέθανε από την ζέστη ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τα αγριοπουλια ξέρουν τι να κάνουν και που να πάνε όταν έχει ζέστη. Τέλος πάντων, κρίμα και τα 2.
 
Δεν νομίζω να πέθανε από την ζέστη ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τα αγριοπουλια ξέρουν τι να κάνουν και που να πάνε όταν έχει ζέστη. Τέλος πάντων, κρίμα και τα 2.
Γιάννη μου... Ήταν υγιές... Και προστατευμενο!
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον άλλον λόγο που πέθανε... Άλλωστε εδώ μέσα έχω διαβάσει για πουλια που πέθαναν από θερμοπληξία... Δεν είναι παράξενος λόγος αυτός...
 
Καλημέρα.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη τα άγρια πουλιά μπορούν να προστατεύσουν τον εαυτό τους.
Για το καναρίνι σου δεν ξέρω.
Πριν το μοιραίο συμβάν παρατήρησες κάποια παράξενη συμπεριφορά;
Εχτές το μεσημέρι που παρατήρησα μια δυσφορία στο ένα από τα πουλιά μου,(είχε ανοικτό το ράμφος και πρόσεξα ότι ανασαίνει γρήγορα του έσοδα αντιβιοτικό δεν ξέρω αν έκανα καλά περιμένω να το κοιτάξω σήμερα).
Παντός λυπάμαι και για τα δύο πουλιά.
 
Καλημέρα.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη τα άγρια πουλιά μπορούν να προστατεύσουν τον εαυτό τους.
Για το καναρίνι σου δεν ξέρω.
Πριν το μοιραίο συμβάν παρατήρησες κάποια παράξενη συμπεριφορά;
Εχτές το μεσημέρι που παρατήρησα μια δυσφορία στο ένα από τα πουλιά μου,(είχε ανοικτό το ράμφος και πρόσεξα ότι ανασαίνει γρήγορα του έσοδα αντιβιοτικό δεν ξέρω αν έκανα καλά περιμένω να το κοιτάξω σήμερα).
Παντός λυπάμαι και για τα δύο πουλιά.
Όχι όλα ήταν καλά... Σε 4 ώρες θα ξέρω από τι πέθανε... Και θα σας πω...
[automerge]1564977918[/automerge]
Καλημέρα.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη τα άγρια πουλιά μπορούν να προστατεύσουν τον εαυτό τους.
Για το καναρίνι σου δεν ξέρω.
Πριν το μοιραίο συμβάν παρατήρησες κάποια παράξενη συμπεριφορά;
Εχτές το μεσημέρι που παρατήρησα μια δυσφορία στο ένα από τα πουλιά μου,(είχε ανοικτό το ράμφος και πρόσεξα ότι ανασαίνει γρήγορα του έσοδα αντιβιοτικό δεν ξέρω αν έκανα καλά περιμένω να το κοιτάξω σήμερα).
Παντός λυπάμαι και για τα δύο πουλιά.
Δεν έπρεπε να δώσεις αντιβιοτικό... Καλύτερα να του έβαζες νερό για να κάνει μπάνιο...
 
Του έβαλα την μπανιέρα από το πρωί. (Εξωτερική μπανιέρα)
Εγώ με την οικογένεια ήμασταν στην θάλασσα, μπορεί να φταίει πού την αφίσα τόση ώρα.
Σήμερα το βλέπω καλλίτερα τούς έβαλα και Γλυστρίδα και κάνουν σαν τρελά.
Θα τα ξαναδώ το μεσημέρι.
[automerge]1564979089[/automerge]
Οκ ίσως είμαι υπερβολικός με την αντιβίωση.
Αλλά τρόμαξα.
 
. Παρατήρησα μια δυσφορία στο ένα από τα πουλιά μου,(είχε ανοικτό το ράμφος και πρόσεξα ότι ανασαίνει γρήγορα του έσοδα αντιβιοτικό δεν ξέρω αν έκανα καλά περιμένω να το κοιτάξω σήμερα).
Μόνο καλά δεν έκανες
Η αντιβίωση α) δεν δρα αν δεν περάσει 48ωρο και β) από τη στιγμή που την ξεκινάς θα πρέπει να την δίνεις για κάποια 24ωρα.
Μη κάνεις του κεφαλιού σου και πειράματα, δεν χρωστάει κάτι το πουλί... Ενδιαφέρεσαι με λάθος τρόπο... Τα φάρμακα τα δίνουν οι γιατροί (κάθε πότε-πως-δοσολογία κτλ)
 
Πριν γύρισα από την νεκροψία και το έθαψα το πουλάκι...
Μου είπε κι αυτός ότι πέθανε από την ζέστη...
Τα όργανα του ήταν <σαν ψημένα >... Οποτε σίγουρα μπορεί να το χτύπουσε ο ήλιος...
Αυτό εγώ δεν το ξέρω... Ρώτησα την μάνα μου και μου είπε ότι τα μεσημέρια καμία φορά το χτύπουσε ήλιος γιαυτό και το σκεπάζε ελαφρώς.
Ενώ χθες δεν το έκανε δυστυχώς. ...
Ακόμη και τα φτερά του φαίνονταν σαν καμένα...
Αυτά.. Καλή συνέχεια σε όλους...
 
Ο γιατρός ήθελε να μου πει περισσότερα πάνω σε αυτό το θέμα αλλά εγώ δεν ήθελα να ακούσω... Μου φτάνει που ξέρω την αιτία θανάτου του...
Μου είπε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπει κάτι τέτοιο...
Όταν πήγα δεν περίμενα να ακούσω κάτι άλλο...
Δυστυχώς πέθανε από την πολύ ζέστη... Και ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα από την αρχή...
Ας ειναι καλά η ψυχούλα εκεί που βρίσκεται... 💔
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κυριολεκτικά ψήθηκε το πουλάκι στον ήλιο; Μέχρι ποιες θερμοκρασίες αντεχουν κάτω από τον ηλιο και ποιες υπό σκιά; Και για πόση διάρκεια; Πχ μια ώρα μπορεί να είναι επιβλαβή; Έρχεται κ αλλο κύμα καύσωνα...
 
Μέχρι ποιες θερμοκρασίες αντεχουν κάτω από τον ηλιο και ποιες υπό σκιά;
Τους καλοκαιρινούς μήνες, απ' ευθείας στον ήλιο, δεν αντέχουν καθόλου. Στη σκιά αντέχουν, αρκεί το σημείο να είναι δροσερό και όχι κάπου που έχει 35 βαθμούς και απλά δεν το χτυπά ο ήλιος. Δεν είναι περίπλοκο θέμα, κοινή λογική χρειάζεται.
 
Back
Top