Διατροφή Πέλετς για african grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης italos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

italos

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2019
Μηνύματα
23
Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχάς να ευχηθώ υγεία με όλο αυτό που ζούμε.

Όσον αφορά τον τίτλο του θέματος, το άνοιξα μιας κ είμαι στην προσπάθεια να αλλάξω τη διατροφή του ζακο μου και να τον κάνω να μάθει τα πελετς. Διάβασα αρκετά κ επέλεξα να κάνω προσπάθεια με τα Harrison high potency coarse και είμαστε σε φάση προσαρμογής, μαλλον θα τραβήξει αρκετά. Βλέποντας από τη μια οτι δεν τρελαίνεται για τη συγκεκριμένη τροφή ο παπαγάλος αλλά κ ότι το κόστος της είναι πολυ υψηλό, έχω αρχίσει να σκέφτομαι κάποιες οικονομικότερες εναλλακτικές, με την psittacus high energy να είναι μέσα σε αυτές. Υπάρχει κάποιος απο εδώ μέσα που να έχει δοκιμάσει αυτή ή να έχει γνώμη/άποψη από αυτή ή κάποια άλλη να προτείνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 
Ειχα κανει μια προσπάθεια το Φεβρουάριο, δοκιμασα μεσα σε χυμο πορτοκάλι, τα έπαιρνε, τα πέταγε κ έπινε το χυμό, 😀. Τα εκανα κ πουρε, τπτ. Φτάσαμε μονο στο σημείο που έπαιρνε το πελετ ολοκληρο κ το αλεθε στο στόμα, χωρις να τρωει κ αυτό το κανε μονο όταν ετρωγα ή έκανα πως έτρωγα απο πανω της. Επειδή διέκρινα ενα ελαφρύ αγχος, την αφησα ησυχη 2-3 εβδομάδες κ τωρα την επανεκκινησα, κανω θριμματα το πελλετ, το βρεχω ελαφρως κ το ριχνω στα seeds, σε ποσοστο 75/25. Προς το παρόν φαίνεται οτι δουλευει αλλά η μεγάλη εβδομάδα είναι κρίσιμη γιατί θα ανέβει το ποσοστό του πελετ.

Τέλος, μιας κ εχω δει ότι κατεχεις, ποσα γραμμάρια πελετ χρειάζεται ημερησιως το πουλί; Γιατί διαβάζω πολλά, άλλος γράφει 50 κ άλλος 150. Αν έχεις κ κατι αλλο υποψιν σου πλην Χάρισον, ευπρόσδεκτο.
 
ποσα γραμμάρια πελετ χρειάζεται ημερησιως το πουλί; Γιατί διαβάζω πολλά, άλλος γράφει 50 κ άλλος 150.
Εγώ προσωπικά δεν κολλάω με τα γραμμάρια και τις μετρημένες δόσεις. Το πουλί χρειάζεται φαγητό να υπάρχει μόνιμα στη διάθεσή του για να τρέφεται σωστά και να επιβιώνει. Ούτε με τις εβδομάδες της αλλαγής κολλάω επειδή κάποιος έγραψε τη δεύτερη εβδομάδα τάδε αναλογία. Εσύ είσαι ο αρμόδιος να κρίνεις απο αυτό που βλέπεις να δουλεύει με το δικό σου πουλί.

Αφού βρεγμένο το τρώει, δίνε το έτσι για μερικές εβδομάδες και δοκίμασε να το αφήνεις λιγότεερο στο νερό, δηλαδή να έχει όλο και λιγότερη υγρασία. Στο κοκατού που έχω τώρα κι είναι εξαιρετικά μίζερο πλάσμα με το φαγητό τη μία μάρκα πέλετς (zupreem) τη δίνω μόνο βρεγμένη σε ζεστό νερό (αλλιώς δεν τα τρώει) και τα άλλα (Pretty Bird) που είχε απο το rescue που την πήραμε τα έχει πάντα στο κλουβί και τα τρώει αραιά και που.

Αν δίνεις μια μεγάλη ποικιλία φρέσκων τροφών όπως λαχανικά και φρούτα εποχής, ξηρούς καρπούς, βλαστωμένους σπόρους κτλ. μαζί με ένα καλό μίγμα σπόρων και πέλετς είσαι καλυμμένος. 😉
 
Σ ευχαριστω για τις συμβουλές κ τις προτάσεις. Λαχανικό πρέπει να βελτιωσω γιατι δεν πολυτρωει, φρουτα, ξηρούς καρπούς κ σπόρους ειμαστε καλα πιστεύω. Οπότε μένει κ το πελετ... Τα πελετς της zupreem απο που τα προμηθευεσαι;
 
Back
Top