Ασθένειες Πέσιμο φτερώματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manolo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Manolo

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω την τελευταία εβδομάδα παρατήρησα στο αρσενικό ζεβράκι μου και έχουν λιγοστέψει τα φτερα του στο κεφαλάκι του (σαν το κουρέψανε)..
είναι εποχή που πέφτει το φτέρωμα; Γιατί τα υπόλοιπα ζεβράκια μου είναι μια χαρά...
Έχω και έγκυο γυναίκα και ξαφνικά ανησύχησα...
 
Στα ζεμπράκια σπάνια γίνεται αντιληπτή η πτερόροια αλλά δεν είναι και απίθανο! Μήπως τον τσιμπάει η θηλυκιά του; Από παράσιτα είναι καθαρά τα έχεις ελέγξει;
 
Πως να τα ελέγξω;Η αλήθεια είναι ότι λόγω τρελλού τρεξίματος το τελευταίο καιρό δεν έχω παρατηρ'ησει αν τον τσιμπάει η θηλυκιά... Αν τον τσιμπάει τι κάνω;
 
Η ψείρα φαίνεται πάνω στο πουλί (αν το κρατήσεις και δεις κάτω από τα πούπουλα πολύ προσεκτικά) αλλά και στα κλαδάκια και αξεσουάρ του κλουβιού. Αν ο λόγος είναι καυγάδες με τη θηλυκιά τότε εφόσον δεν ταΐζουν μικρά τα χωρίζεις.
 
ναι κατάλαβα, αλλά αν ήταν ψείρα δεν θα είχε και στο υπόλοιπο κορμί του αυτό το θέμα;τέλοσπντων θα το δώ... Αν είναι ψείρες τελικά υποθέτω θα κολλήσει και η θηλυκιά ε;

Ευχαριστώ.
 
Τελικά 99% είναι η θηλυκιά που τον τσιμπάει... Την πέτυχα σήμερα να του βγάζει πούπουλο από το κεφάλι.. Αλήθεια γιατί το κάνει αυτό, δεν φαίνεται να τσακώνονται... Τι να κάνω να ξαναβάλω φωλιά;έχω ήδη 3 μικρά (τι μικρά δηλα΄δη ολόκληρα πουλιά είναι πλέον)... Να βάλω την θηλυκιά σε άλλο κλουβί και να τον αφήσω μόνο του; Ή να μετακινήσω ένα μικρό θηλυκό με την θηλυκιά...
 
Έχουν φωλιά αυτή τη στιγμή; Μία μόνο μου το έχει κάνει αυτό και έπερνε τα πούπουλα του αρσενικού για να τα στρώσει στη φωλιά. Άλλος λόγος που μπορεί να το κάνει είναι να έχει έλλειψη ιχνοστοιχείων (πιθανόν μετά από αναπαραγωγή). Θα έλεγα να αφήσεις τη θηλυκιά μόνη της και να την ενισχύσεις με κάποια πολυβιταμίνη η οποία να περιέχει και ιχνοστοιχεία.
 
Οχι αυτή τη στιγμή δεν έχει φωλιά... Την έχω βγάλει εδώ και κανά δίμηνο που έχουν γεννηθεί τα 3 μικρά... Να βάλω δηλαδή τον αρσενικό με τα μικρά;Είναι ενα αρσενικό και 2 θηλυκά, δεν θα την πιάσει κατάθλιψη την θηλυκιά;
Από βιταμίνη επειδή το pet Που έχω δεν είναι και πολύ σοι έχεις να προτίνεις κάτι ή να πάρω όποια μου πεί από το pet?
 
Γενικά εγώ μετά την αναπαραγωγή βάζω όλα τα θηλυκά σε μεγάλη κλούβα μαζί και τα αρσενικά μόνα τους για να μην μαλλώνουν. Αν βάλεις τον αρσενικό σου μαζί με τις μικρές θα προσπαθήσει κάποια στιγμή να ζευγαρώσει και αυτό δεν είναι καλό για τα μικρά. Από την άλλη η θηλυκιά σου αν έχει ελλείψεις στη διατροφή θα τσιμπάει όποιο πουλί και να της βάλεις μαζί. Υπάρχει και η πιθανότητα βέβαια να μην έχει έλλειψη από ιχνοστοιχεία αλλά να θέλει να ξαναγεννήσει και γιαυτό να τραβάει τα πούπουλα όπως είπε ο Γιώργος. Όπως και να χει πρέπει τα δύο ενήλικα πουλιά που έχεις να τα αφήσεις μόνα τους για κάποιο διάστημα. Αργότερα μπορείς να βάλεις τις θηλυκές όλες μαζί και τους αρσενικούς χώρια, αλλά αφού ηρεμήσει λίγο η θηλυκιά σου. Αν δεν έχεις χώρο και μπορείς να παρατηρείς τα πουλιά αρκετά δοκίμασε να τα χωρίσεις από τώρα σε ένα μεγάλο κλουβί αρσενικά και σε ένα αλλο θηλυκά. Αλλά αν δεις ότι η θηλυκιά συνεχίζει να μαδάει τα άλλα πουλιά θα πρέπει να την χωρίσεις αμέσως.
 
Back
Top