Ασθένειες Πέφτουν τα φτερά του καναρινιού μου κι έχει έντονο κνησμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pasxalina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pasxalina

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2012
Μηνύματα
1
Εχω ενα καναρινι το οποιο το μεγαλωσα εγω. Το ταιζω απο ενα ημερων,(η μαμα του δεν το ταιζε.)μεχρι δεκα ημερες το ειχε η μαμα του στη φωλια. (γιατι ειχε ενα αυγο ακομη, ενω ηταν κλουβιο.) εκανα το λαθος και πηρα το αυγο και δεν ξανακαθησε στη φωλια, οποτε πηρα το πουλι το ταιζα περιπου ανα 2,3 ωρες, αυγο μηλο λιωμενο και βιταμινη που τρωνε τα πουλια. Το καναρινακι μεγαλωσε, ειναι τωρα πεντε μηνων.Ζει ελευθερα μεσα στο σπιτι. Ερχεται στο τραπεζι, τρωει απο μας. Του αρεσει το ψωμι τα πρασινα λαχανικα ξεροι καρποι αλλα και το μπισκοτο. Ειναι χαρουμενο τραγουδαει (οσο μπορει ακομη γιατι ειναι μικρο) παιζει με διαφορακαι του αρεσει να ειναι πολυ με τον ανθρωπο. Αν δεν μας βλεπει μας ψεχνει και μας φωναζει. Πεφτουν ομως τα φτερα του. Εχει εντονο κνησμο, και εχει αρχεισει γυρω απο τα ματια του, στην ουρα του, στο κεφαλι τουκαι καταλαβαινω οτι αρχιζει να το επηρεαζει και στο πεταγμα. Του εκανα την εξης θεραπεια. Δυο εβδομαδες καθε μερα, δεκα σταγονες στο νερο για την πτεροροια, τριτη εβδομαδα στογονες βιταμινι στο νερο, και ξανα δυο εβδομαδες για την πτεροιροια. Αρχικα εβγαλε καποιες φυτρες γυρω απο τα ματια, αλλα ξαναεπεσαν. Το ταιζω σπορους, ασπουρι αυτο το αναμοικτο βιταμινη την κιτρινη εναν αλλο σπορο μαυρο λεπτο και ψιλο ποιο ψιλο και απο το ρυζι. Δεν ξερω πως λεγεται. Μου ειπαν οτι ειναι λιπαρο. Μπροκολο μηλο, και αυγο το οποιο το σταματησα εδω και 1,5 μηνα. Τι φταει: τι να κανω:

σας ευχαριστω πολυ!
 
εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι πτερορροια αν δεν κάνω λάθος είναι μια ασθένεια που παθαίνουν γύρο στα ματια και πολλές φορες σε προχωρημένο στάδιο βγάζουν και φουσκάλες μέχρι που κλείνουν και τα ματια αν δεν το προσέξεις είχα ένα καναρίνι κάποτε και το είχε πάθει και όταν ρώτησα μου είπαν μόλυνση και μου πρότειναν μια αλοιφή για τα ματια και όλα ok όπως και να έχει δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά δεν το έχω δει όσο για της σταγόνες που βάζεις εγώ στη θέση σου θα του έβαζα πρώτα για το συκώτι και μετά ότιδήποτε άλλο αφού με κατατόπιζε κάποιος γιατρός με δείγμα κουτσουλιάς και τα λοιπά
 
Back
Top