Φροντίδα Πήρα ένα άγριο ringneck και θα ήθελα βοήθεια για να τον εξημερώσω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vlad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vlad

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Πηρα ενα αγριο ringneck και θα ηθελα βοηθεια να μαθω πως να των ημεροσω! Ξεκινησα να των κραταω στα χερια μου και να των χαΪδευω αλλα μετα; Πχ το ξεκινησα σωστα; Μετα τι κανω για πωσο καιρο θα πρεπει να το κανω;
 
Πώς το έπιασες και πώς το κρατάς αφού λες ότι είναι άγριο, δεν σε δαγκώνει; Είναι αυτό που βλέπουμε να έχεις ως εικόνα αβαταρ? Τι ηλικία έχει κι απο που το πήρες; Δαχτυλίδι φοράει, αν ναι τι γράφει;
 
Πώς το έπιασες και πώς το κρατάς αφού λες ότι είναι άγριο, δεν σε δαγκώνει; Είναι αυτό που βλέπουμε να έχεις ως εικόνα αβαταρ? Τι ηλικία έχει κι απο που το πήρες; Δαχτυλίδι φοράει, αν ναι τι γράφει;
Το κινηγουσα στο κλουβί και των επιανα. Με δαγκωνι καλα εχω αρκετες πληγες. Ναι ειναι αυτο που βλέπετε! Απο ενα κυριο που το πηρα που ειχα ξανααπρει πιο παλιά και μου ειπε ειναι 2 μηνων! Και οχι δεν φοραει δαχτυλιδι
[automerge]1551682653[/automerge]
Είχες ποτέ πριν άλλο ίδιο παπαγάλο; Ξέρεις από αυτό το είδος;
Ειχα κοκατιλ ! Ημερω! Και για ων συγκεκριμένο δεν γνωρίζω πολλα
[automerge]1551682746[/automerge]
Για ποιο λόγο το κρατάς στα χέρια σου και το χαϊδεύεις; Εάν είναι άγριο τότε σίγουρα σε φοβάται όταν το κάνεις αυτό.
Ναι δεν αμφιβαλω αλλα μετα απο την πρωτη μερα οταν των χαϊδεύα εκλεινε τα ματια του κ ηταν λιγο ηρεμος
 
Το κινηγουσα στο κλουβί και των επιανα. Με δαγκωνι καλα εχω αρκετες πληγες...

Έκανες ακριβώς ότι χρειαζόταν για να σε φοβηθεί για τα καλά. 😞 Άστον να ηρεμήσει για μερικές εβδομάδες και ξεκίνα μόνο απλά να κάθεσαι δίπλα στο κλουβί του και να του μιλάς όσο περισσότερο μπορείς. Έχεις πολύ δρόμο για να ημερέψεις ένα άγριο πουλί, πόσο μάλλον ένα που έχει τρομοκρατηθεί απο χέρια.
 
Πιθανότατα εκλεινε τα μάτια του από φόβο ή έντονο στρες.
Δυστυχώς δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος για να το εξημερώσεις.
Πρέπει μόνο του να έρχεται σε εσένα και όχι εσύ να το πιάνεις, και αυτό απαιτεί πολλή υπομονή και προσπαθεια.
Διάβασε αντίστοιχα θέματα και θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Συνεχίζοντας την ίδια τακτική δυστυχώς μόνο τα αντίθετα αποτελέσματα θα έχεις.
 
Eπισης να σκεφτεσαι παντα οτι τα πουλακια δεν ειναι παιχνιδια αλλα ζωες, που αγχωνονται κ στρεσαρονται! Σκεψου μονο οτι απο το κλουβι του εκτροφεα, με παρεα συνομιλικα του, βρεθηκε σε ενα ξενο χωρο με 2 χερια να τον κυνηγανε να τον πιασουν ! 😳
 
Back
Top