Ασθένειες Πήρα ένα γκλόστερ αρσενικό αλλά δεν κελαηδάει καθόλου

kalliopemariatsamaid

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2021
Μηνύματα
21
Πόλη
Μυτιλήνη
Πήρα ένα γκλοστερακι την Τετάρτη που μας πέρασε! Από ότι είδα είναι αρσενικό 100%.Από την ημέρα όμως ήρθε σπίτι μέχρι και σήμερα δεν κελαηδαει καθόλου μόνο ένα μονότονο τσίου κάνει όταν του μιλάω! Ακάρεα δεν έχει καθώς δεν διακρίνω καρίνα οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές δεν ξυνεται δεν φουσκώνει δεν είναι νοχελικο δεν ανοιγοκλείνει στόμα! Από ότι δείχνει είναι υγιείς! Γιατί δεν κελαηδαει ομως;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Πήρα ένα γκλοστερακι την Τετάρτη που μας πέρασε! Από ότι είδα είναι αρσενικό 100%.Από την ημέρα όμως ήρθε σπίτι μέχρι και σήμερα δεν κελαηδαει καθόλου μόνο ένα μονότονο τσίου κάνει όταν του μιλάω! Ακάρεα δεν έχει καθώς δεν διακρίνω καρίνα οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές δεν ξυνεται δεν φουσκώνει δεν είναι νοχελικο δεν ανοιγοκλείνει στόμα! Από ότι δείχνει είναι υγιείς! Γιατί δεν κελαηδαει ομως;
Την ηλικία του την γνωρίζεις;
 
@kalliopemariatsamaid αν διαβάσεις προσεκτικά το link που σου έβαλα νομίζω θα βρεις τον λόγο ή λόγους που δεν κελαηδαει το καναρίνι σου.Άλλωστε εσυ το γνωρίζεις καλύτερα από εμάς.
 
@vasiliotsom την Τετάρτη είναι μια βδομάδα που το έχω! Βέβαια το έχω τρομάξει είναι η αλήθεια με το να το πιάνω συνέχεια να το φυσάω και να το βλέπω να το ξανά φυσάω και να το ξανά βλέπω αν όντως είναι αρσενικό ή έχω κάνει λάθος! Λάθος τελικά δεν έχω κάνει είμαι σίγουρη! Εμένα με αγχωνει μήπως δεν έχει καθόλου φωνή αλλά από την άλλη όταν του μιλάω κάνει τσίου τσίου τσίου τσίου συνέχεια και τεντώνεται και κάτω από τον λαιμό του φουσκώνει αρκετά όπως όλα τα αρσενικά.
 
@kalliopemariatsamaid άμα το πιάνεις συνέχεια είναι λογικό να έχει στρεσαριστει πολύ. Επίσης συνήθως κάποια πουλάκια χρειάζονται λίγο χρόνο να προσαρμοστούν στο νεο περιβάλλον για να νιώσουν άνετα και να κελαηδησουν. Άμα δεν το πιάνεις και το αφήσεις να προσαρμοστεί σύντομα θα αρχίσει. Επίσης αν ακούει άλλα πουλιά και άμα του μιλάς και έχει θα συνηθίσει και εσένα και θα έχει και ένα κίνητρο να τραγουδήσει
 
Ζήτησες ένα καναρίνι να κελαηδάει ή αγόρασες ένα Γκλοστεράκι επειδή σου αρέσουν ; Αν το πήρες για τον σωματότυπό του καλώς! Αν το πήρες για να σου τραγουδάει,δεν έκανες και την καλύτερη επιλογή. Οπως και νάχει το πράγμα. Αν είναι ένα αρσενικό υγιές πουλάκι θα κελαηδήσει στο μέτρο που μπορεί κάποια στιγμή.
 
Back
Top