Φροντίδα Πήρα ένα ζευγάρι Gouldian finches και χρειάζομαι συμβουλές

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
440
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Σήμερα πήρα αυτό το ζευγάρι gouldian! Λοιπόν τα έβαλα τροφή για παραδείσια versele laga,κεχρί ,ασβέστιο,γκριτ,μπάνιο και θα πάρω και κάρβουνο. Θέλω συμβουλές για να βελτιώσω τις συνθήκες όσο γίνεται ! Χρησιμοποιώ στα καναρίνια συμπληρώματα από comed ,μπορώ να δώσω και σ αυτά ? Επίσης αυγοτροφη μπαίνει ? Βιταμίνες στο νερό? Ισχύει ότι και στα καναρινια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ♥️
 

Συνημμένα

  • 2021ry.webp
    2021ry.webp
    91,7 KB · Προβολές: 47
  • 021ry.webp
    021ry.webp
    71,8 KB · Προβολές: 47
@Irene chatzimichail όχι δυστυχώς... έχω μόνο red rumped και zebra finch.
και εγώ για gouldian πήγαινα αλλά ο εκτροφέας που με βοηθάει μου είχε πει ότι δεν είναι και τα πιο εύκολα πουλιά και μου έκανε δώρο τα ζεμπρακια για να μάθω και θα μου δώσει όταν είμαι έτοιμος είπε😔
[automerge]1626294338[/automerge]
επίσης και ο ενικός μια χαρά είναι ,😋
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ότι υπάρχει σε άρθρο το έχω διαβάσει γι'αυτό ψάχνω άτομα ή εκτροφείς να μου πουν εμπειρικά κάποια πραγματακια γι αυτά 🙂 ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση
 
@Irene chatzimichail , ευχαριστώ πολύ!
πάντως για να επανέλθουμε στα δικά σου μικρουλια χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που έχω διαβάσει μιας και θέλω να πάρω είναι καλό να πάρεις μια τροφή συσκευασμένη για gouldians. σουπιοκοκκαλο, grit, minerals πρέπει να υπάρχουν πάντα . όσο για το κάρβουνο έχω μια εντύπωση ότι η συνεχής χρήση του δημιουργεί δυσαπορροφηση βιταμινών ειδικότερα αν είναι στο νερό. επίσης φρέσκα φρούτα και λαχανικά τους κάνουν πολύ καλό και τους δίνουν πολλές από τις βιταμίνες που χρειάζονται.
αλλά λέω είναι από αυτά που έχω διαβάσει δεν έχω εμπειρία από gouldians οπότε αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος
 
@ΜΙΧΑΛΗΣ1989 η τροφή που παιρνω είναι συσκευασμένη 6€/kg από versele laga..φρούτα και λαχανικά ισχύει ότι και για τα καναρίνια ? Βρασμένο ασπράδι με τσόφλι δίνουμε ? Αυτές είναι οι απορίες μου 😅
 
Καλώς τα δέχθηκες. Όπως όλα τα πουλιά έτσι και τα gouldian χρειάζεται να έχουν μια καλή πηγή έξτρα τροφών. Δεν είναι πουλιά που θα κάτσουν να δοκιμάσουν φέτες μήλου, καρότου, αγγούρι κλπ για αυτό μην χάνεται τον καιρό σας. Το ιδανικό είναι να τους παρέχεται φυλλώδη πράσινα λαχανικά όπως σπανάκι, αντίδια, σέσκουλα, ρόκα, πικραλίδες, ζωχια κ.α. Είναι από την φύση τους ντροπαλά για αυτό οτιδήποτε νέο που μπαίνει στο κλουβί τους αργούν να το χρησιμοποιήσουν (τροφές, μπάνιο, σουπιοκόκκαλο). Χρειάζεται επιμονή και υπομονή για να τα συνηθίσουν. Δεν είναι λαίμαργα για αυτό μην περιμένετε να καταναλώσουν μεγάλες ποσότητες, θα φάνε τόσο όσο. Αυγοτροφή συνιστάται μια φορά την εβδομάδα ώστε να λαμβάνουν πρωτεΐνη και άλλα συστατικά.
Οι μόνες αλλαγές που θα πρότεινα στην τωρινή κατάσταση είναι να αλλαχθούν αυτές οι πατήθρες με ξύλινες (8cm πάχος) και η μεσαία να μπει ακόμη πιο χαμηλά για να μπορούν να φτερουγούν από την μία άκρη στην άλλη περισσότερο άνετα. Καλή συνέχεια.
 
@Nausicaa ευχαριστώ πάρα πολύ ♥️
[automerge]1626468929[/automerge]
@kom τα πήρα από ιδιώτη που θα φύγει στο εξωτερικό ο οποίος τ αγόρασε πριν λίγο καιρό από εκτροφέα στην Αθήνα !
[automerge]1626468948[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα σ ευχαριστώ πάρα πολύ ♥️
[automerge]1626468976[/automerge]
@Tony Forpus δηλώνω ερωτευμένη 😅😅😅♥️
[automerge]1626469327[/automerge]
@Γιαννης17 καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές! Επειδή έχω άγρια ρίγανη φυτεμένη και δίνω στα καναρίνια και τη καρδερινα μου ,μπορώ να δώσω και σ αυτά? Επίσης σήμερα τα έβαλα σφιχτοβρασμενο 15 λεπτα αυγό με το τσόφλι και έφαγαν. Να δίνω καλύτερα αυγοτροφη? Σπορακια δεν τρώνε πολύ απ' ότι βλέπω ενώ το Μίλετ το τσάκισαν σε μισή μέρα.. μπάνιο κάνουν όλη μέρα κυριολεκτικά ,είναι κάποιο κακο σημάδι αυτό? Πατηθρες θα πάω ν αγοράσω ,έχω ξύλινες με τέτοιο πάχος αλλά τις έχω στα καναρίνια μου. Επίσης χρησιμοποιώ στ αλλά πουλιά μου προϊόντα από comed ,μπορώ να δώσω και σ αυτά ? ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή έχω άγρια ρίγανη φυτεμένη και δίνω στα καναρίνια και τη καρδερινα μου ,μπορώ να δώσω και σ αυτά?
Μπορείς να δώσεις αλλά τα εξωτικά γενικά δεν τρώνε βότανα. Επειδή καλό όμως είναι να χορηγούνται συνιστώ να ανακατεύεις θριματισμένα αποξυραμένα βότανα ανακατεμένα με την αυγοτροφή. Και για να σου απαντήσω και στην άλλη ερώτηση μπορείς να δίνεις και αυγό και αυγοτροφή εναλλάξ.
Λογικό είναι να τους αρέσει το νερό και να καθαρίζονται, μην ανησυχείς για κάτι.
Comed εννοείς κάτι υδατοδιάλιτες βιταμίνες που ενισχύουν το ανοσοποιητικό; Ρωτώ γιατί υπάρχουν διάφορα προϊόντα. Εφόσον αφορά το πρώτο μπορείς κανονικά.
Την τροφή που δίνεις δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά έχω να σου προτείνω είτε της deli nature είτε της Manitoba για εξωτικά. Και οι δύο πολύ καλές για μικρό αριθμό πουλιών.

Πιστεύω πως όποιος διαχειρίζεται εξωτικά χρειάζεται να έχει και λίγο απόθεμα από foniopaddy. Είναι κυριολεκτικά ένας σπόρος θαύμα και λόγο του είναι γρασιδόσπορος γίνεται ανάρπαστος από αυτά τα πουλιά. Μπορεί να τον βρείτε είτε σε ενημερωμένα Pet Shops είτε να τον παραγγείλεται ηλεκτρονικά.


 
@Γιαννης17 για κάποιο λόγο δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση για το σχόλιο σας και το πρόσεξα τώρα τυχαία ! Ζήτω συγγνώμη για τη καθυστέρηση,τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι αυτά.. θα ψάξω τον γρασιδοσπορο που λέτε πάντως ... Όσον αφορά τα συμπληρώματα τελικά είναι κατάλληλα για όλα τα είδη πουλιών ..σας παραθέτω φωτογραφίες με τη χρήση τους για να δείτε..
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    87,7 KB · Προβολές: 22
  • 02.webp
    02.webp
    45,7 KB · Προβολές: 22
  • 03.webp
    03.webp
    58,4 KB · Προβολές: 17
  • 04.webp
    04.webp
    85,4 KB · Προβολές: 22
Back
Top