Φροντίδα Πήρα ένα κοκατίλ 4-5 μηνών και έχω ψιλομπερδευτεί

ultrawelfare

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2023
Μηνύματα
5
Καλησπέρα,

Πριν λιγες μερες απο pet-shop πήρα ένα κοκατιλ 4-5 μηνών, και εχω ψιλομπερδευτει με οτι διαβαζω και οτι μου εχουν πει.

Απο το μαγαζί για τροφή μου δώσαν σποράκια Deli-nature premium (large parakeets) (ειναι μια μεγαλη μπλε συσκευασια) και κατι ακομα που περιεχει βιταμινες (Manitoba γραφει η συσκευασια, αν χρειαστει πειτε μου να ανεβασω φωτογραφιες).

1. Μια απορια που μου προκυπτει ειναι οτι καθως εψαχνα γενικα για κοκατιλ στο ιντερνετ και σε αγγλικα και σε ελληνικα site υπαρχει ενας διχασμος αν το κοκατιλ πρεπει να τρωει σπορους η πελλετς, και με εχει μπερδεψει τι τελικα πρεπει να τρωει..;

2. Το αλλο ειναι το κλουβι του. Απ'οσο μετρησα πρεπει να ειναι 40x40x(50κατι) το οποιο μου φαινεται μικρο σε σχεση με τα minimum 60cm που διαβαζα στο internet. Ενας φιλος μου που ειχε παλια κοκατιλ, μου ειπε πως ισως ειναι επειδη ειναι ακομα μικρο και να το αναβαθμισω σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα...

3. Τα παιχνιδια. Μου προτειναν να μη του βαλω παιχνιδια μεσα στο κλουβι μεχρι να με μαθει πρωτα και υστερα να του προσθεσω. Αλλα διαβασα οτι μπορει να βαρεθουν ευκολα και δεν ειναι καλο να μην εχει παιχνιδια...

4. Λαχανικα / Φρουτα. Βρηκα τη λιστα με του τι επιτρεπεται και τι οχι, αλλα δυστυχως το μοναδικο που καταφερε να φαει απο το χερι μου (μαρουλι) διαβασα οτι δεν ειναι καλο να δινεται συχνα λογω της υψηλης περιεκτικοτητας νερου. Δοκιμασα μπροκολο, καροτο, μηλο, μπανανα αλλα τα ψιλοτσιμπαει και μετα τα αγνοει (ακομα και αν τα αφησω μεσα στο κλουβι στις μπαρες αναμεσα). Μαζι με αυτα ειχα διαβασει οτι το κεχρι ειναι ενα "γλυκο" που αρεσει στα περισσοτερα κοκατιλ αλλα δε μου το προτεινε κανενας απο τα petshop (ισως γιατι ειναι μικρο;)

5. Ακροβατικα. Οταν τρομαζει, η στο ακυρο: ξεκιναει σκαρφαλωνει το κλουβι μεχρι πανω και γυρναει το κεφαλι του πισω κανοντας συνεχεια ελιγμους με τον λαιμο του. Σαν να προσπαθει να δει απο ολες τις πλευρες... Καποιες φορες κανει και κωλοτουμπες, ανεβαινει μεχρι πανω γυρναει το κεφαλι του κατω απο τα ποδια του και κανει flips :P... Δεν ξερω αν απλα παιζει η αν ειναι κατι ανησυχητικο... Του αρεσει παντως πολυ να σκαρφαλωνει μεχρι το ταβανι και να κανει γυρω γυρω σαν τρελο.

6. Ποτε το αφηνουμε να βγει απο το κλουβι. Γενικα διαβαζω οτι ειναι καλη ιδεα να μη βγει μεχρι να μαθει να ανεβαινει στο χερι σου αλλα καποιοι υποστηριζουν πως ειναι καλη ιδεα να αφησεις τη πορτα εξ'αρχης ανοιχτη για να συνηθισει το περιβαλλον... Γι'αυτο τι γνωμη υπαρχει δεδομενου και της ηλικιας που εχει;

Ευχαριστω πολυ :)
 
υπαρχει ενας διχασμος αν το κοκατιλ πρεπει να τρωει σπορους η πελλετς, και με εχει μπερδεψει τι τελικα πρεπει να τρωει..;
Τα pellets είναι πλήρης τροφή που περιέχει και σπόρους. Δεν υπάρχει πρέπει, είναι θέμα επιλογής του φροντιστή. Κάποιοι θεωρούν ότι το πουλί πρέπει να διατηρεί την επαφή με τη φύση του, το να τρώει σπόρους δηλαδή και κάποιοι άλλοι ότι αυτό που προέχει είναι μία πλήρης σωστή διατροφή.

Μπορείς να δοκιμάσεις και να αποφασίσεις μόνος/η σου. Μία καλή πρακτική είναι να δίνεις pellets κατά 70% και το υπόλοιπο ποσοστό σπόρους, φρούτα λαχανικά, κεράσματα.


2. Το αλλο ειναι το κλουβι του. Απ'οσο μετρησα πρεπει να ειναι 40x40x(50κατι) το οποιο μου φαινεται μικρο σε σχεση με τα minimum 60cm που διαβαζα στο internet. Ενας φιλος μου που ειχε παλια κοκατιλ, μου ειπε πως ισως ειναι επειδη ειναι ακομα μικρο και να το αναβαθμισω σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα...
Είναι κάπως μικρό. Γενικά πάντως όσο μεγαλύτερο το κλουβί τόσο καλύτερα, ειδικά για τα πουλιά που δεν το χρησιμοποιούν μόνο για ύπνο το βράδυ.

Λαχανικα / Φρουτα. Βρηκα τη λιστα με του τι επιτρεπεται και τι οχι, αλλα δυστυχως το μοναδικο που καταφερε να φαει απο το χερι μου (μαρουλι).
Να επιμένεις και κάποια στιγμή θα φάει. Να δοκιμάσεις να του δίνεις και με άλλους τρόπους όπως ψιλοκομμένα σε πιάτο.

διαβασα οτι δεν ειναι καλο να δινεται συχνα λογω της υψηλης περιεκτικοτητας νερου
Ε και; Τόσο το καλύτερο, θα είναι και ενυδατωμένος ο οργανισμός του. Πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν τα λαχανικά γίνονται η κυρία τροφή του εννοώ θα έπρεπε να είναι οι σπόροι ή τα pellets.

5. Ακροβατικα. Οταν τρομαζει, η στο ακυρο: ξεκιναει σκαρφαλωνει το κλουβι μεχρι πανω και γυρναει το κεφαλι του πισω κανοντας συνεχεια ελιγμους με τον λαιμο του. Σαν να προσπαθει να δει απο ολες τις πλευρες... Καποιες φορες κανει και κωλοτουμπες, ανεβαινει μεχρι πανω γυρναει το κεφαλι του κατω απο τα ποδια του και κανει flips :P... Δεν ξερω αν απλα παιζει η αν ειναι κατι ανησυχητικο... Του αρεσει παντως πολυ να σκαρφαλωνει μεχρι το ταβανι και να κανει γυρω γυρω σαν τρελο.
Δεν είναι ανησυχητικό. Τα ακροβατικά είναι στη φύση τους, μην ανησυχείς.

Να το χαίρεσαι.
 
@ultrawelfare
Καλημέρα.
Να το χαίρεσαι το cockatiel σου.
Αρκετές ερωτήσεις θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσες περισσότερες γνωρίζω.

υπαρχει ενας διχασμος αν το κοκατιλ πρεπει να τρωει σπορους η πελλετς
Δεν υπάρχει κάποιος διχασμός γι'αυτό το θέμα.
Μπορείς να τα δίνεις και τα δύο παράλληλα.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο για την διατροφή των παπαγάλων.

το κλουβι του. Απ'οσο μετρησα πρεπει να ειναι 40x40x(50κατι)
Πράγματι είναι οριακό για ένα cockatiel.
Για τα κλουβιά ισχύει το όσο το μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.
Με την πρώτη ευκαιρία το αλλάζεις με κάποιο πιο μεγάλο.

. Τα παιχνιδια. Μου προτειναν να μη του βαλω παιχνιδια μεσα στο κλουβι μεχρι να με μαθει πρωτα και υστερα να του προσθεσω.
Τα παιχνίδια έπρεπε ήδη, πριν το πάρεις να τα έχεις βάλει στο κλουβί του για να τα συνηθίσει.
Αργότερα ίσως και να το τρομάξουν.

Λαχανικα / Φρουτα. Μαζι με αυτα ειχα διαβασει οτι το κεχρι ειναι ενα "γλυκο" που αρεσει στα περισσοτερα κοκατιλ
Για τα λαχανικά και τα φρούτα θα διαβάσεις περισσότερα στο άρθρο που σου έβαλα.
Χρειάζεται επιμονή και υπομονή για να μάθουν να τα τρώνε.
Το κεχρί millet συνήθως το χρησιμοποιούν για την εκπαίδευση τους.

Ποτε το αφηνουμε να βγει απο το κλουβι
Θα το αφήσεις για δύο εβδομάδες περίπου μέσα για να συνηθίσει το χώρο και το γύρω περιβάλλον.
Κατόπιν μπορείς να του ανοίξεις την πόρτα για να βγει μόνο του.
Για να μάθεις να ανεβαίνει στο χέρι σου χρειάζεται εκπαίδευση.
 
@Vada @Stavros

σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Με τη πρωτη ευκαιρια που θα βρω θα δω να αναβαθμισω το κλουβακι του να μπορει να ειναι πιο ανετο.

Το παραξοδο ειναι πως απο τα γυρω petshop που ρωτησα στη πολη, μου ειπαν να μην βαλω παιχνιδια για να μην τρομαξουν... Θα δω αν ειναι να του βαλω 1-2 πως θα αντιδρασει, στη τελικη κακο δε κανει...

Προς στο παρον για τα φρουτα/λαχανικα το δελεασα λιγο με μαρουλακι στο χερι και επειτα το εβαλα σε ενα μικρο πλαστικο μπολακι με αλλα διαφορα ψιλοκομμενα... Του το αφησα στο πατωμα του κλουβιου αλλα ακομα ψιλοφοβαται να κατεβει τερμα κατω.

Το τελευταιο πραγμα που με ανησυχει ειναι ο υπνος του... Ακομα δε κοιμαται καλα επειδη τρομαζει με τον παραμικρο θορυβο με αποτελεσμα να κοιμαται ανορθοδοξες ωρες (π.χ. ακριβως αυτη τη στιγμη εχει κοιμηθει)... Απλα εχω παρατηρησει οτι το βραδυ κοιμαται με το κεφαλι πισω, ενω το πρωι με το κεφαλι μπροστα.. Υποθετω ειναι η διαφορα μεταξυ βαθυ υπνου και power nap που λεμε :p... Ελπιζω καθως μας μαθαινει να στρωσει λιγο το ωραριο του

Και παλι ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!
 
μου ειπαν να μην βαλω παιχνιδια για να μην τρομαξουν
Είναι πιθανό να συμβεί αυτό, ναι. Καλό είναι να παρουσιάζεις τα παιχνίδια ένα ένα χωρίς να τα βάζεις μέσα στο κλουβί του. Να αφήνεις να τα "ανακαλύπτει" μόνο του. Τα πουλιά είναι πολύ περίεργα πλάσματα οπότε αν δει κάτι νέο στο χώρο, σε απόσταση που δε θα νιώθει ότι απειλείται, αργά ή γρήγορα θα πάει από μόνο του για να δει τι είναι. Μόλις εξοικειωθεί έτσι με το παιχνίδι, τότε μπορείς να το βάλεις στο κλουβί του.

Αν δεν βγάζεις καθόλου το πουλάκι από το κλουβί, τότε μπορείς να κρεμάσεις ένα νέο παιχνίδι σε κάποια απόσταση και σιγά-σιγά με τις μέρες να το κρεμάς όλο και πιο κοντά μέχρι που να ακουμπάει στο κλουβί απέξω. Όταν αρχίσει να ασχολείται με το παιχνίδι και εξοικειωθεί μαζί του, μπορείς να το βάλεις και μέσα.

Το βασικό είναι να υπάρχει ένα κατάλληλο κλουβί με στο οποίο θα νιώθει ασφάλεια και στη συνέχεια θα μπορείς να προσθέτεις οτιδήποτε μέσα με τον τρόπο που σου είπα.

Το τελευταιο πραγμα που με ανησυχει ειναι ο υπνος του... Ακομα δε κοιμαται καλα επειδη τρομαζει με τον παραμικρο θορυβο
Να αφήνεις ένα λαμπάκι νυκτός αναμμένο το βράδυ. Επίσης, να παρατηρείς τη συχνότητα που κοιμάται την ημέρα. Αν αρχίσει να αυξάνεται μπορεί να είναι και σύμπτωμα ασθένειες. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά να έχεις το νου σου.
 
Αν δεν βγάζεις καθόλου το πουλάκι από το κλουβί
Μου προτειναν (και διαβασα και σε αρθρα) να μη το βγαλω ακομα μεχρι να μας συνηθισει καθως εχει περιπου 5 μερες που το πηραμε... Θα του παρω ενα παιχνιδι να δω πως θα αντιδρασει με τον τροπο που
Το βασικό είναι να υπάρχει ένα κατάλληλο κλουβί με στο οποίο θα νιώθει ασφάλεια

Αυτη τη στιγμη δεν μου ειναι τοσο εφικτο αυτο, αλλα εννοειται με τη πρωτη ευκαιρια θα του παρω ενα στα 50-60 εκατοστα για να νιωθει πιο ανετα.


Να αφήνεις ένα λαμπάκι νυκτός αναμμένο το βράδυ. Επίσης, να παρατηρείς τη συχνότητα που κοιμάται την ημέρα. Αν αρχίσει να αυξάνεται μπορεί να είναι και σύμπτωμα ασθένειες. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά να έχεις το νου σου.
Το σκεπαζω απο 3 πλευρες (το ειχε βοηθησει τις πρωτες νυχτες) με ενα λεπτο σεντονακι και του αφηνω ενα λαμπακι να εχει φως. Σαν τα ματια μου το κοιταω ολη την ημερα αλλα μου φαινεται υγιεστατο. Οι υπνοι που κανει ειναι με το ενα ποδι (που ειναι καλο σημαδι αποσο καταλαβα) και συνηθως ειναι μικρης διαρκειας, μετα ξανα ζωηρευει και παιζει με τα καγκελα (Τα δαγκωνει σκαρφαλωνει) η μου κανει διαφορους ηχους (mating call το βρηκα στο youtube)....
Υποθετω οτι αναπληρωνει τον υπνο που δε κανει καλα το βραδυ, χθες καταφερε να κοιμηθει ~1 η ωρα τα μεσανυχτα και ξυπνησε 9... Το οποιο ειναι αρκετα μακρια απο το 10-14 ωρες που ειναι το φυσιολογικο.

Τωρα καθεται δαγκωνει τα καγκελα και μου κανει διαφορους ηχους χααχχα.

Ευχαριστω! :)
 
Update:

Πηγα και σε αλλα petshop, αλλα δε βλεπω να εχουν πελλετ και οι περισσοτεροι μου προτεινουν ακομα σπορια οποτε λογικα θα χρειαστει να παραγγειλω online.

Ανεβαζω και μια φωτογραφια να δειτε τα ακροβατικα του :)

IMG_20231103_135003.jpg

Ακομα κανει αρκετους υπνους μεσα στην ημερα... Σημερα ξανακοιμηθηκε γυρω στο μεσημερι, προς το απογευμα και τωρα ειναι λιγο με μισοκλειστο ματι...

Ελπιζω να ειναι απο κουραση και να μην εχει κατι.. Παντως φαινεται τρωει με ορεξη
IMG_20231106_211201447.webp
 
Κουκλάκι είναι. Να το χαίρεσαι !!!
Μην ανησυχείς και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή με τη Ρίκα μου. Στην πορεία θα εξοικειωθεί μαζί σου και θα είστε αχώριστοι. Καλά να περνάτε παρέα!!!
 
@Sonikoly Σ'ευχαριστω πολυ!
Σήμερα μου εφυγε καταλαθος απο το κλουβι (σε κλειστο χωρο ευτυχως) και ηρθε καθισε πανω μου. Τρομαξε λιγο και πετουσε οπου να'ναι, αλλα φαινεται πως με εχει συμπαθησει, απλα δεν εχει μαθει τα δαχτυλα μου (ακομα με δαγκωνει καποιες στιγμες) :P
 
Back
Top