Φροντίδα Πήρα ένα παπαγαλάκι αλλά δεν γνωρίζω τίποτα από πτηνά

katybudgie

PB New Member
Εγγραφή
22 Νοε 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
athens
Καλημερα σας.
Εχω παρει ενα παπαγαλάκι εδω κ μια εβδομαδα κ δεν γνωριζω τιποτα απο πτηνά. Διάβασα ορισμένα post.
Εχω παρει τις άσπρες πετρούλες για το πάτωμα. Το γεμίζω μεχρι την κατω σχάρα. Απο οτι διάβασα ειναι λάθος;
Του εχω κ πλαστικές κ ξύλινη πατηθρα, παει σε ολες αλλα στις πλαστικές το βλεπω να γλιστράει.Την ξύλινη που εβαλα δεν την ειχα πλύνει πριν. Κακό;
Του εχω 2 καθρέφτες κ δεν παει σε κανέναν.
Του εχω βαλει μπανάκι αλλα δεν παει καθόλου. Πως θα το πλύνω γιατι ειναι λιγο βρώμικος απο την ημέρα που τον αγόρασα.
Διάβασα που γράφετε οτι δίνετε αυγό;; Βραστό ασπράδι; Κ τον κρόκο;
Τι λαχανικά κ φρούτα θα μπορούσα να του δωσω;
Θελω να του παρω κ μια θηλυκιά για παρέα. Να παρω απο το ιδιο μαγαζί, που ηταν μαζι στο κλουβί εννοω η απο αλλο pet shop;
Μου το ελευθέρωσε στο σπιτι ο μικρος μου κ παρατήρησα οτι δεν μπορούσε να πετάξει ουτε για να ανεβεί στον καναπέ, ειναι φυσιολογικό αυτο;
 
Καλημέρα.
Εχω παρει τις άσπρες πετρούλες για το πάτωμα. Το γεμίζω μεχρι την κατω σχάρα.
Ότι υπόστρωμα και αν πήρες(άμμο,ζεόλιθο) χρειάζεται να στρώνεις μια λεπτή στρώση στο ταψάκι του κλουβιού, σκοπός του είναι να στεγνώνουν γρήγορα οι κουτσουλιές (απορροφά την υγρασία), έτσι μειώνεται και η μυρωδιά.
Του εχω κ πλαστικές κ ξύλινη πατηθρα, παει σε ολες αλλα στις πλαστικές το βλεπω να γλιστράει.
Οι ξύλινες τα βοηθάνε περισσότερο, μπορείς να βάλεις διάφορα μεγέθη σε πάχος.
Την ξύλινη που εβαλα δεν την ειχα πλύνει πριν. Κακό;
Αν ήταν καινούργια, μικρό το κακό.
Του εχω 2 καθρέφτες κ δεν παει σε κανέναν.
Να τους βγάλεις άμεσα, μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν, το πουλί θα πιστέψει ότι υπάρχουν ακόμα 2 πουλιά στο κλουβί και θα επηρεαστεί η συμπεριφορά του.
Του εχω βαλει μπανάκι αλλα δεν παει καθόλου. Πως θα το πλύνω γιατι ειναι λιγο βρώμικος απο την ημέρα που τον αγόρασα.
Συνέχισε να βάζεις καθημερινά, κάποια στιγμή θα δοκιμάσει.
Διάβασα που γράφετε οτι δίνετε αυγό;; Βραστό ασπράδι; Κ τον κρόκο;
Καλοβρασμένο 12-15 λεπτά, το κόβεις στα 2 ή στα 4 κομμάτια και δίνεις όπως είναι τσόφλι- ασπράδι-κρόκος, μετά απο 2-3 το αφαιρείς από το κλουβί γιατί αλλοιώνεται.
Τι λαχανικά κ φρούτα θα μπορούσα να του δωσω;
Ξεκίνα με καλοπλυμένο μπρόκολο και σιγά σιγά βάζεις και άλλα στο μενού.
Θελω να του παρω κ μια θηλυκιά για παρέα.
Εχω παρει ενα παπαγαλάκι εδω κ μια εβδομαδα κ δεν γνωριζω τιποτα απο πτηνά
Θα ήταν καλύτερα να αποκτήσετε εμπειρία στην φροντίδα του μικρού σας φίλου πρώτα και μετά να του πάρετε παρέα, η συμβίωση δύο πουλιών κάποιες φορές δημιουργεί προβλήματα και τσακωμούς.
Μου το ελευθέρωσε στο σπιτι ο μικρος μου
Καλό είναι να μην βγαίνει από το κλουβί μέχρι να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον, ένα μακρύ παραλληλόγραμμο κλουβί είναι τέλειο για να γυμνάζεται, επίσης το κλουβί θα πρέπει να είναι τοποθετημένο κοντά σε τοίχο για να νοιώθει ασφάλεια.
Τα στρογγυλά κλουβιά είναι τελείως ακατάλληλα για πουλιά.

Να χαίρεσαι τον μικρό σου, το νέο παπαγαλάκι και Χρόνια πολλά για την γιορτή σου !!!
 
Καλημέρα. Να το χαίρεστε!
Πιστεύω ότι μια φωτογραφία στην οποία να φαίνεται το κλουβί και το εσωτερικό του σε όλα του τα σημεία, θα μας βοηθήσει να σου προτείνουμε διάφορες βελτιώσεις στη διάταξη του κλουβιού.
Επίσης καλό θα ήταν να μας μιλήσεις για:
Τη θέση του κλουβιού στο σπίτι
Το πρόγραμμα ύπνου του παπαγάλου (δλδ τι ώρα κοιμάται τι ώρα ξυπνά, αν ο ύπνος του είναι διακοπτόμενος ή συνεχής)
Την τροφή του (μάρκα και αν υπάρχουν στικς, παστέλια, επιπρόσθετοι σπόροι...)
 
Καλησπερα σαs
Το κλουβί το εχω σε τραπεζάκι σαλονιού επάνω. Κ την ημέρα τον βαζω κοντα στο παράθυρο να εχει παραπάνω φως , χωρις βεβαια να τον πιανει ο ήλιος.
Προγραμμα ύπνου… δεν τον εχω μαθει ακομα. Πρωτα κοιμάμαι εγω κ το πρωι τον βρίσκω ξύπνιο. Δλδ μετα τις 12 το βραδυ έως τις 7 το πρωι.
Δοκιμασα που διάβασα να σκεπάζω το κλουβί το βραδυ με πανί ωστε να κοιμαται κ να σταματάει το κελαϊδισμα. Αλλα δεν πιανει. Οποτε δεν το κανω.
Τροφή του εχω της vitakraft, rio. Tου εχω κόκκαλο σουπιάς μεσα. Τα Στικς δεν τα θέλει. Ουτε την πέτρα που του εχω στο κλουβί.
Του εβαλα μήλο κ δεν το τρώει. Το αχλάδι του αρεσει. Αβγό θα δοκιμάσω σημερα.
Του έβγαλα τις πέτρες απο τον πάτο κ το εχω κενό.
Τον βλεπω κ ειναι πολυ επιλεκτικός στο τι τρώει.
Οταν φεύγουμε απο διπλα του φωναζει κ επίσης με την μουσική.
 

Συνημμένα

  • 0AFD7166-FDCA-4A4B-9395-E5D9C87115B3.webp
    0AFD7166-FDCA-4A4B-9395-E5D9C87115B3.webp
    95,6 KB · Προβολές: 29
  • E1F381F3-6E62-412F-90EB-9501595F3704.webp
    E1F381F3-6E62-412F-90EB-9501595F3704.webp
    48 KB · Προβολές: 28
  • DFE8E933-4440-4646-B816-B6943FEE5E1D.webp
    DFE8E933-4440-4646-B816-B6943FEE5E1D.webp
    62,6 KB · Προβολές: 26
  • 67291CCC-92F1-45DB-A75E-5166AA618C0D.webp
    67291CCC-92F1-45DB-A75E-5166AA618C0D.webp
    67,4 KB · Προβολές: 23
  • B42D7219-DC01-4DE4-8487-DBD1A41E2273.webp
    B42D7219-DC01-4DE4-8487-DBD1A41E2273.webp
    72 KB · Προβολές: 24
  • ABCD3986-A267-45FD-BF9D-C07F468D1929.webp
    ABCD3986-A267-45FD-BF9D-C07F468D1929.webp
    84,5 KB · Προβολές: 29
@katybudgie Οι πλαστικές πατήθρες είναι ακατάλληλες γιατί παραμένουν ίσιες και μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα των πελματων. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια του σωστά. Πρόσθεσε επίσης και παιχνίδια τεμαχισμού για να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό του.
Ο καθρέφτης είναι ακατάλληλος για τα πουλιά γιατί δείνει την αίσθηση ότι έχουν φίλο ενώ δεν έχουν και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη και άγχος. Επίσης αν τον ταΐζει θα πάθει μόλυνση στον πρόλοβο και δεν θα έχει καλή κατάληξη.
Το στικ καλύτερα που δεν το τρώει. Είναι σκέτη ζάχαρη και δεν προσφέρει τίποτα. Μόνο λίπος.
Καλύτερα να πάρεις μιας πιο καλής ποιότητας μείγμα σπόρων από την Rio. Καλύτερες είναι οι εξής: Versele Laga και Deli Nature. Δες εδώ:
https://petgo.gr/product/prestige-premium-budgies-versele-laga/
https://petgo.gr/product/deli-nature-premium-budgies/
 
Του έβγαλα τις πέτρες απο τον πάτο κ το εχω κενό.
Το υπόστρωμα είναι απαραίτητο στον πάτο του κλουβιού γιατί στεγνώνει και αδρανοποιεί γρήγορα τις κουτσουλιές.
 
Καλημέρα. Να συμπληρώσω ότι αντί της πέτρας ασβεστίου, καλό θα ήταν να πάρεις ένα κόκκαλο σουπιάς. Πιστεύω ότι αυτό θα το "τιμάει δεόντως" όταν θα χρειάζεται ασβέστιο.
 
@katybudgie Συμπληρωματικά με τους προλαλήσαντες, να πω ότι τα 12-15 λεπτά για το βραστο αυγό τα μετράς όταν ξεκινήσει να είναι υπό βρασμό (μπουρμπουλήθρες). Επίσης το κλουβί του μου φαίνεται μικρό. Τι διαστάσεις έχει; Κ οι ώρες ύπνου φαίνονται λίγες αλλά μπορεί κ να συμβαίνει γιατί δεν έχει προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον. Να το χαίρεσαι!
 
@katybudgie να ξαναρωτήσω κάτι που είχες αναφέρει σε άλλο νήμα. Υπάρχουν διαστήματα που το παπαγαλάκι μένει μόνο του σπίτι για μέρες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos του εχω κ κόκκαλο σουπιάς. Μια φορά το ειδα να το πλησιάζει.
[automerge]1670283173[/automerge]
@Avrolimos καμια φορά φεύγουμε για Δυο μερες.
Το πρωτο μου παπαγαλάκι που πέθανε, ειχα φυγει 4 μερες που ειχα το γιο μου στο νοσοκομειο. Οταν πήγα σπιτι να τον καθαρίσω κ να ξαναφύγω το βρήκα νεκρό. Δεν ξερω αν ηταν άρρωστο, η Μηπως στενοχωριούνται, γιατι μονο εγω κ ο γιος μου ασχολιωμασταν Μαζι του.
[automerge]1670283294[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@. Εκτος απο τις πέτρες τι αλλο μπορω να βαλω σαν εναλλακτική ; Μου ειπαν εφημερίδα, αλλα δεν θελω.
[automerge]1670283890[/automerge]
@Ledagcc. Δεν καταλαβα αυτο με την μόλυνση στον προλοβο. Αν το ταΐζω τι;
Παιχνίδια τεμαχισμού οπως; Ειχα δει ενα μαγαζί μονο για πουλάκια, νομιζω petbird λεγόταν για να του παρω ενα θηλυκό για παρέα κ διαφορά αλλα αξεσουάρ αλλα Δυστιχως δεν εχω καταφέρει να βγω απο το σπιτι με τις ιώσεις μας.
Οι πλαστικές πατηθρες που ειναι μεσα ειναι στρογγυλές , κανουν αυτες;, πηρα κ τις πλατιές αλλα δεν του τις εβαλα μεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos του εχω κ κόκκαλο σουπιάς. Μια φορά το ειδα να το πλησιάζει.
Πιθανά λοιπόν όταν θα χρειαστεί ασβέστιο θα το χρησιμοποιήσει.
ο πρωτο μου παπαγαλάκι που πέθανε, ειχα φυγει 4 μερες που ειχα το γιο μου στο νοσοκομειο. Οταν πήγα σπιτι να τον καθαρίσω κ να ξαναφύγω το βρήκα νεκρό. Δεν ξερω αν ηταν άρρωστο, η Μηπως στενοχωριούνται, γιατι μονο εγω κ ο γιος μου ασχολιωμασταν Μαζι του.
Εφόσον το πουλάκι για όσο έλειπες είχε φως, φαγητό και νερό, και ήταν μέσα στο σπίτι, κάποιο παθολογικό αίτιο υπήρχε για τον θάνατό του. Ελπίζω να απολύμανες το κλουβί και όλα τα συναφή σύνεργα αυτού (πατήθρες, ποτίστρα, κλαδάκια) πριν βάλεις το άλλο πουλάκι μέσα (αν το έβαλες στο ίδιο κλουβί). Και να αντικατέστησες το κόκκαλο σουπιάς.
Εκτος απο τις πέτρες τι αλλο μπορω να βαλω σαν εναλλακτική ; Μου ειπαν εφημερίδα, αλλα δεν θελω.
Μπορείς να βάλεις ζεόλιθο υψηλής κοκκομετρίας, άμμο για πτηνά (Sanibird λένε ότι είναι καλή), χαρτί κουζίνας, χαρτί Α4, πέλλετς ....δες το θέμα https://community.petbirds.gr/threa...-κλουβιών-των-πουλιών.57/page-30#post-2522222
Δεν καταλαβα αυτο με την μόλυνση στον προλοβο. Αν το ταΐζω τι;
Νομίζω δεν αναφερόταν στο είδος τροφής που του παρέχεις, αλλά στο καθρεφτάκι το οποίο το κάνει να πιστεύει ότι υπάρχει και άλλο πουλάκι στο κλουβί, και το "αναμάσημα" τροφής στον πρόλοβο που κάνει ώστε να ταΐσει το είδωλό του. Δεν πιστεύω προσωπικά ότι θα πάθει μόλυνση στον πρόλοβο αν αναμασά τροφή, αλλά ότι θα ζει σε μια ας το πούμε αλύτρωτη φανταστική κατάσταση στην οποία θα θέλει να αλληλεπιδράσει με το εικονικό πουλάκι που έχει απέναντί του και δεν θα μπορεί. Για αυτό καλά είναι να βγάλεις τον καθρέφτη.
να του παρω ενα θηλυκό για παρέα
για να πάρεις ένα νέο πουλάκι θα πρέπει να κρατήσεις Καραντίνα. Επομένως να πάρεις και νέο κλουβί και αν το πουλί είναι θηλυκό τότε θα πρέπει να σκεφτείς αν προτίθεσαι να ασχοληθείς με αναπαραγωγή και για την τύχη των απογόνων, που πολλοί γνωστοί και φίλοι σου θα δηλώσουν ότι τους θέλουν, λιγότεροι τελικά θα συμφωνήσουν να τους υιοθετήσουν και ακόμα λιγότεροι από αυτούς που θα τους πάρουν θα τους φροντίσουν όπως πρέπει. Θα μπορούσες να πάρεις και ομόφυλο πουλάκι στην περίπτωση που δεν θέλεις νεοσσούς.
Οι πλαστικές πατηθρες που ειναι μεσα ειναι στρογγυλές , κανουν αυτες;, πηρα κ τις πλατιές αλλα δεν του τις εβαλα μεσα.
Καλύτερες θεωρούνται ξύλινες πατήθρες. Για την ιδανική τους διάμετρο κοίταξε εδώ
 
Καλημερα σας. Αυτες τις μερες εκατσα κ βρήκα πολλα χρήσιμα άρθρα εδω μεσα. Ακομα δεν εχω αντικαταστήσει τις πλαστικές πατηθρες που βρίσκονται στο πανω μέρος του κλουβιού. Στη μέση του κλουβιού εχω την ξύλινη.
Διάβασα κ για τις αρρώστιες. Οτι οταν ειναι άρρωστα κάθονται χαμηλά , η αν θυμάμαι καλα οταν ειναι πρησμένα κατω απο το Ράμφος.
Εμενα οταν ηρεμεί καθετε συνεχεια ετσι οπως στην φωτο. Το σώμα ακουμπάει στην πατηθρα. Κ μου φαινεται φουσκωτό. Ειναι φυσιολογικό; Εχει όρεξη κανονικα, τα κακα του καλα κ σημερα για πρώτη φορά κελαηδούσε οταν με εβλεπε, κ οταν πηγαινα κοντα του συνέχιζε κ μου άνοιγε κ το Ράμφος σαν να μασάει. Οταν παω να απλώσω το χέρι μου βεβαια γίνετε χαμος.
Επισης πηγα τωρα κ το ειδα κ κοιμόταν πανω στην ποτίστρα . ;;;;;;;;
Οταν το αγόρασα η ουρά του ηταν σαν φαγωμένη κ βλεπω οτι φτιαχνει, οπως κ το τρίχωμα του που φαινόταν πολυ ταλεποριμενο κ βρώμικο.
Βρήκα κ κλουβάκι για να βαλω σε καραντινα την θηλυκιά οταν παρω. Διάβασα οτι ειναι καλύτερα απο εκτροφέα, πιο ημερα, αλλα δεν βρησκω κάποιον εδω στην Αθήνα. Εχετε να μου προτείνετε εσεις;
Αυτο που δεν καταλαβα στα άρθρα που διάβασα ηταν για τον εμετό κ το πως τρώνε. Κατω απο το φαγητό του ρίχνει τα άδεια σπόρια, ειναι φυσιολογικό; Ολα σε ενα σημείο κ Οχι σε ολο το κλουβί.
Σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου. Συγνωμη.
 

Συνημμένα

  • 59951179-CE91-409D-A04E-F6E1C06DDB7D.webp
    59951179-CE91-409D-A04E-F6E1C06DDB7D.webp
    49,1 KB · Προβολές: 13
Back
Top