Φροντίδα Πήρα ένα lovebird 1,5 μηνών

Soniakarakitsou

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2019
Μηνύματα
77
Καλησπέρα ομάδα, τελικά πήρα ένα πανέμορφο lovebird περίπου 1,5 μηνών. Τρώει κρέμα και δεν πίνει νερό, τον έχω βάλει στο κλουβί και παίζει, πετάει όταν τον βγάζω έξω και κελαηδάει συνέχεια! Τρώει σπόρια δηλαδή από το φαγητό του μέσα στο κλουβί αλλά δεν πίνει νερό. Πόσο καιρό πρέπει να τον ταΐζω με κρέμα; Τον ταΐζω 2 φορές την μέρα αλλά όχι πολύ γιατί τρώει και σποράκια, ως συνήθως τρώει 10 με 12,5 ml κρέμα.. μια φορά έφαγε παραπάνω και έκανε εμετό.
Επίσης το άλλο lovebird που έχω που είναι 1 χρονών πάει και δαγκώνει το μικρό αλλά ταυτόχρονα τον φοβάται κόλας. Όταν τα βγάζω μαζί έξω η μεγάλη φοβάται τον μικρό στην πτήση. Θα μάθουνε μεταξύ τους? **δεν το πήρα το μικρό για ζευγάρωμα με την μεγάλη, το πάρα για παρέα γιατί λείπω αρκετές ώρες (για αρχή μέχρι να μάθει το ένα το άλλο είναι σε διαφορετικά κλουβιά)** Θα ήθελα μια γνώμη για το φαγητό του μικρού και τον τρόπο συμβίωσης.123543218_269777757793742_4825163657637774130_n.webp Η Ήρα (1 χρονών).εικόνα_Viber_2021-01-22_19-24-40.webp Ο Δίας (1,5 μηνών περίπου).
 
@takis1964 ευχαριστω πολυυ, και σχετικα με την καραντινα ειναι σε διαφορετικα κλουβια με αρκετη αποσταση αποτην μερα που το εφερα σπιτι. τωρα 2 μερες τελευταιες τα εχω διπλα διπλα. και εχουν περιπου 7-8 μερες πτησεων μαζι. υπαρχει κατι να κανω να βελτιωσω την σχεση τουσ? ή κατι σχετικα με το φαγητο του μικρου?
[automerge]1611781507[/automerge]
@Tony Forpus ευχαριστωω πολυ!
 
Απ οτι ξερω τα λοβ είναι δύσκολα πουλια στην συμβίωση μεταξύ τους, για θέμα διατροφής θα σου απαντήσουν κατοχοι που ξέρουν καλυτερα
 
Back
Top