Αναπαραγωγή Πήρα απόφαση να βάλω φωλιά μήπως ζευγαρώσουν τα parrotlet

The bird whispere

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2017
Μηνύματα
7
Πόλη
Ίλιον
Καλημερα σας.
Δειλά δειλά, πηρα την αποφαση να βαλω μια φωλια, μηπως κ τα πουλακια,ζευγαρωσουν κ γεννησουν.
Θα ξεκινησω αμμεσα, διατροφικη προετοιμασια. Σουπιοκοκκαλο υπαρχει παντα στο κλουβι.
Θυμιζω οτι τα πουλακια δεν εχουν δειξει μεχρι τωρα κανενα σημειο προσεγγισης.
Μαλιστα πριν περιπου 2 εβδομαδες, για πρωτη φορα ο Over, επιτεθηκε στη Bella, οταν τα ειχα βγαλει στο μπαλκονι. Μαλλον πρεπει να πυρωσε.Απο τοτε οταν λειπω τους εχω το χωρισμα μηπως κ εχουμε καποιον τραυματισμο.
Οποτε σκοπευω συντομα να βαλω την φωλια με πριονιδι, κ βλεπουμε.
Οποια συμβουλη, ειναι καλοδεχουμενη.
Τα πουλακια ειναι μεσα στο σπιτι.
Καλημερα σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα. Για αρχή θα σε απογοητεύσω λίγο, αλλά οφείλω να σε ενημερώσω ότι πάροτλετ ταϊσμένα στο χέρι συνίσταται να μην μπαίνουν σε αναπαραγωγή (σύμφωνα με τα γραφόμενά σου στο θέμα της παρουσίασης το αρσενικό είναι ταϊσμένο στο χέρι). Διάβασε απόψεις και σχόλια στο παρακάτω θέμα-και ιδιαίτερα στις σελίδες 2 και 3:
https://petbirds.gr/posts/387775/
Από 'κει και πέρα, μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικές με τη διατροφή τους γενικά και τι εννοείς λέγοντας ότι θα ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία; Τι έχεις σκοπό να ταΐσεις;Η επιθετικότητα και οι τσακωμοί στα πάροτλετ είναι καθημερινό φαινόμενο ακόμα και ανάμεσα σε ταιριαστά ζευγάρια και είναι κάτι που εδώ και 6 χρόνια που ασχολούμαι δεν μπορώ να εξηγήσω. Σίγουρα όμως δεν είναι δείγμα πυρώματος. Δείγμα αναπαραγωγικής διάθεσης, για παράδειγμα, είναι το έντονο κελαΐδημα του αρσενικού και το χαρακτηριστικό άνοιγμα των φτερούγων του, επιδεικνύοντας το εσωτερικό μπλε.Αν η επιθετικότητα ανάμεσά τους είναι έντονη το χώρισμα δεν θα σώσει από κάποιο τραυματισμό.Αποφάσισε που θα κάνεις την αναπαραγωγή, μέσα στο σπίτι ή στο μπαλκόνι. Τα μέσα-έξω θα έχουν αρνητικά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου.Αν την κάνεις στο μπαλκόνι προλαβαίνεις οριακά να βάλεις φωλιά έτσι ώστε να μην έχεις αυγά καλοκαιριάτικα. (στα δικά μου ήδη τις αφαίρεσα αν και τα έχω σε εσωτερικό χώρο).Αν την κάνεις μέσα στο σπίτι ενημέρωσέ μας σε ποιο δωμάτιο θα βρίσκονται τα πουλιά. Και εδώ θα πρέπει να αποφύγουμε την μετακίνηση των πουλιών από δωμάτιο σε δωμάτιο. Μπορείς μας πεις και τι φωλιά έχεις πάρει; Στη φωλιά θα βάλεις ένα δάχτυλο πριονίδι για τρωκτικά. Ότι αλλες πληροφορίες χρειάζεσαι μη διστάσεις να ρωτήσεις.
 
Διατροφικη προετοιμασια θα επρεπε να ειχες ξεκινησει ηδη απο πριν! Δε ξερω αν θα προλαβεις λογω καιρου την αναπαραγωγη γιατι θα αρχισουν να πιανουν οι ζεστες! Εισαι πολυ οριακα πιστευω.
 
Καλησπερα σας. Σας ευχαριστω για τις γνωμες σας.
Θα απαντησω λιγο ανακατεμενα..:D
Η εκτροφη ειναι μεσα στο σπιτι. Το δωματιο που τα εχω ειναι βορεινό, αρα το βλεπει λιγο ο ηλιος αργα το απογευμα.
Οσο για τον καιρο, δεν νομιζω να ειμαι τοσο οριακα.Ακουω περιπτωσεις εκτροφεων, που βαζουν τα πουλακια τους 2 και 3 γεννες το ετος. Εγω λεω να δοκιμασω και βλεπουμε.
Γιαννη, διαβασα το ''νημα'' που μου ειπες. Ελπιζω να ειμαι απο τις εξαιρεσεις στον κανονα.
Εχω αρχισει κ βαζω ασβεστιο στο νεροκαι ferty-vit. Ολο το χειμωνα εως τωρα δινω 4-5 φορες τη βδομαδα πρασιναδα.
Θα αρχισω να φτιαχνω κ αυγοτροφη.
Οταν λεω,της ορμαει, πηγαινει προς το μερος της,''δαγκωνονται''στομα με στομα, κ, αν ερμηνευω καλά αυτο που μου ειπες,
ο αρσενικος κανει μια κινηση, συγνωμη για αυτο που θα πω, οπως το ''τικ'' του Μητσοτάκη. Τα φτερα του δηλαδη.
Παντως στην τελικη,δεν καιγομαι για να βγαλω μικρακια.
Πηρα μια φωλια καταλληλη για parrotlet κ πριονιδι για τρωκτικα οπως μου ειπες.
Καλο σας βραδυ.
 
Το οτι ακους οτι βαζουν καποιοι εκτροφεις δεν ειναι σημαινει και οτι ειναι απαραιτητα και σωστο.Αν ξεκινησεις απο νωρις ναι προλαβαινεις να κανουν 2 γεννες τα πουλακια που ειναι και οκ αλλα οχι παραπανω. Τα δικα μου τελειωνουν τωρα τη δευτερη γεννα και σταματανε για φετος τα συγκεκριμενα ζευγαρια. Μπορεις αν θες να τα βαλεις απο Σεπτεμβριο ωστε οντως να γινει σωστα η διατροφικη προετοιμασια και να αποφυγεις κα τις πολλες ζεστες. Παρολα αυτα αν θες να προχωρησεις τωρα εννοειται προχωρας.
 
Καλημερα Ζαχαρια.
Υποκειμενικα παντα, κ εγω ειμαι αντιθετος στο να ξεπατωνουν τα πουλακια βαζοντας τα να κανουν, π.χ 3 γεννες σε μια σεζον. Καταλαβαινω βεβαια οτι υπαρχει κ το κερδος στη μεση.
Τα εξοδα που εχουν κτλ.Αλλοι το εχουν σαν εισοδημα. o.k..
Παντως εγω,ξερω οτι θα ακουστει καπως, αλλά, ακομα και αν ταιριαξουν τα πουλακια
και ζευγαρωσουν, δεν θα βαλω δευτερη γεννα, κ τα πουλακια θα τα χαρισω.
Ζωντανες ψυχουλες δεν πουλαω.
 
Καλησπερα σας. Σας ευχαριστω για τις γνωμες σας.
Θα απαντησω λιγο ανακατεμενα..:D
Η εκτροφη ειναι μεσα στο σπιτι. Το δωματιο που τα εχω ειναι βορεινό, αρα το βλεπει λιγο ο ηλιος αργα το απογευμα.
Οσο για τον καιρο, δεν νομιζω να ειμαι τοσο οριακα.Ακουω περιπτωσεις εκτροφεων, που βαζουν τα πουλακια τους 2 και 3 γεννες το ετος. Εγω λεω να δοκιμασω και βλεπουμε.
Γιαννη, διαβασα το ''νημα'' που μου ειπες. Ελπιζω να ειμαι απο τις εξαιρεσεις στον κανονα.
Εχω αρχισει κ βαζω ασβεστιο στο νεροκαι ferty-vit. Ολο το χειμωνα εως τωρα δινω 4-5 φορες τη βδομαδα πρασιναδα.
Θα αρχισω να φτιαχνω κ αυγοτροφη.
Οταν λεω,της ορμαει, πηγαινει προς το μερος της,''δαγκωνονται''στομα με στομα, κ, αν ερμηνευω καλά αυτο που μου ειπες,
ο αρσενικος κανει μια κινηση, συγνωμη για αυτο που θα πω, οπως το ''τικ'' του Μητσοτάκη. Τα φτερα του δηλαδη.
Παντως στην τελικη,δεν καιγομαι για να βγαλω μικρακια.
Πηρα μια φωλια καταλληλη για parrotlet κ πριονιδι για τρωκτικα οπως μου ειπες.
Καλο σας βραδυ.
Το θέμα του δωματίου το έθιξα περισσότερο γιατί τα πουλιά πρέπει να βρίσκονται σε σταθερό σημείο χωρίς καθόλου μετακινήσεις και χωρίς πολύ φασαρία. Για να καταλάβεις λίγο το χρονοδιάγραμμα της αναπαραγωγής και γιατί κι εγώ και ο Ζαχαρίας zack27 σου λέμε ότι είσαι οριακά αυτοί που κάνουν 3 γέννες το χρόνο, έχουν την πρώτη τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο, τη δεύτερη Μάρτιο-Απρίλιο και την τρίτη την κάνουν Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Εσύ πας για Μάιο-Ιούνιο με συνέπεια να έχεις αυγά ή νεοσσούς Ιούνιο-Ιούλιο, μέσα στο καλοκαίρι δηλαδή. Το θέμα και τα σχόλια σε έβαλα να τα διαβάσεις, όχι για να σε αποτρέψω από την προσπάθεια, αλλά για να ενημερωθείς και να είσαι προετοιμασμένος για κάτι που μπορεί να μην πάει καλά, π.χ. επιθετικότητα του αρσενικού προς τους νεοσσούς.Αν κάνεις μια ισορροπημένη και πλήρη διατοφή όλο το χρόνο δεν χρειάζεσαι συμπληρώματα βιταμινών. Προσωπικά τις έχω καταργήσει εδώ και 5 χρόνια. Το ασβέστιο σταμάτησε το και ξεκίνα τη χορήγησή του μόλις δεις το πρώτο αυγό και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Έχε πάντα διαθέσιμο σουπιοκόκκαλο, πριν την ωοτοκία το θηλυκό θα καταναλώνει μεγάλες ποσότητες (μπορεί να χρειάζεσαι και 2 την εβδομάδα).Αυγοτροφή θα σου πρότεινα να πάρεις μία επώνυμη συσκευασμένη του εμπορίου εκτός αν έχεις το χρόνο να την αλλάζεις κάθε 2-3 ώρες (τόσος είναι περίπου ο χρόνος που διατηρείται αναλλοίωτη η χειροποίητη στην ταίστρα).Αν αυτή επίσης την χρησιμοποιήσεις και για το τάισμα των νεοσσών βάζεις το αυγό χωρίς το τσόφλι.Αν έχεις παρατηρήσει αυτές τις συμπεριφορές που περιγράφεις είσαι σε καλό δρόμο. Μακάρι, και στο εύχομαι πραγματικά, να πάνε όλα καλά και να μην συναντήσεις καθόλου προβλήματα.
 
Καλημερα Ζαχαρια.
Υποκειμενικα παντα, κ εγω ειμαι αντιθετος στο να ξεπατωνουν τα πουλακια βαζοντας τα να κανουν, π.χ 3 γεννες σε μια σεζον. Καταλαβαινω βεβαια οτι υπαρχει κ το κερδος στη μεση.
Τα εξοδα που εχουν κτλ.Αλλοι το εχουν σαν εισοδημα. o.k..
Παντως εγω,ξερω οτι θα ακουστει καπως, αλλά, ακομα και αν ταιριαξουν τα πουλακια
και ζευγαρωσουν, δεν θα βαλω δευτερη γεννα, κ τα πουλακια θα τα χαρισω.
Ζωντανες ψυχουλες δεν πουλαω.

Εγω σου ειπα για την εποχη που πας να κανεις τη προσπαθεια. Ειναι πρωταρικα τα πουλακια, προετοιμασια δεν εχει γινει και ο καιρος απο δω και περα ζεσταινει. Να ξεραμε οτι Ιουνιο θα ειχαν τελειωσει τη γεννα θα σου ελεγα οκ προλαβαινεις αλλα δε το ξερουμε και ισως τραβηξει παραπανω οπως σου ειπε και ο Γιαννης!

Δεν εστιασα στο οτι καποιος θα πουλησει η οχι, δικαιωμα του ειναι αρκει να γινεται η αναπαραγωγη με σωστες προυποθεσεις για τα πουλια!
 
Back
Top