Φροντίδα Πήρα δύο budgies και θα ήθελα να μου πείτε μερικά πράγματα

Nikosbudjie

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2020
Μηνύματα
31
Πόλη
Μαρούσι
Καλησπέρα.πηρα σήμερα δύο παπαγαλάκια και φαίνονται χαρούμενα μαζί κάθονται δίπλα δίπλα συνεχώς και το θηλυκό πειράζει συνεχώς το αρσενικό 😂 επειδή είμαι τελείως άσχετος θα ήθελα να μου πείτε μερικά πράγματα.οπως ποια είναι η καλύτερη εταιρεία τροφής και αν κάνει να τους βάζω νερό βρύσης η εμφιαλωμένο.και αν το κλουβί τους είναι σωστό κ αν θέλει κάποιες αλλαγές.μου έδωσαν και μια φωλιά για όταν ζευγαρώσουν αλλά δεν την έχω βάλει, γιατί δεν ξέρω πότε πρέπει και σε ποια εποχή.
 

Συνημμένα

  • received_697863050847260.webp
    received_697863050847260.webp
    257,4 KB · Προβολές: 32
  • received_743620932859233.webp
    received_743620932859233.webp
    279,2 KB · Προβολές: 32
  • received_876104609590109.webp
    received_876104609590109.webp
    220,6 KB · Προβολές: 22
  • received_341447387111321.webp
    received_341447387111321.webp
    16,7 KB · Προβολές: 33
Να τα χαίρεσαι!
Είχα περίπου 6 χρόνια μπαντζί και έπαιρνα χύμα τροφή, από συνοικιακό pet shop Είναι αρκετά εύκολο είδος από αυτή την άποψη. Μπορείς αν τους δίνεις ξυροκάρπια [ανάλατα εννοείτε!] φρούτα σε κομμάτια, φρούτα αποξηραμένα. Μέχρι και αυγό βραστό έτρωγαν τα δικά μου.
 
Θα σου πρότεινα όταν μπορέσεις να αγοράσεις γύρω στις 3 ξύλινες πατήθρες από φυσικά κλαδιά όπως αυτή :


beezteesxi_4005399.webp

Είναι πολύ προτιμότερες από αυτές που έχεις τώρα.
Θα αγοράσεις επίσης ένα σουπιοκόκκαλο το οποίο θα έχεις πάντα στο κλουβί. Δες εδω : https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/
Μπορείς να δοκιμάσεις το μείγμα της Deli nature για τα budgie το οποίο είναι ένα από τα καλύτερα που κυκλοφορούν στο εμπόριο : AA1495_A.webp
Τα λαχανικά είναι απαραίτητο συμπλήρωμα στην διατροφή των πουλιών για αυτο θα πρέπει να εμπλουτίσεις με αυτά την τροφή τους συχνά. Κάποιες επιτρεπτές τροφές που μπορείς να δίνεις θα τις βρεις στον σύνδεσμο : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165

Μία φορά στις 7-10 μέρες θα βράζεις ένα αυγό για 15 λεπτά, έπειτα θα το κόβεις στην μέση και θα δίνεις το μισό, μαζί με το τσοφλι στα πουλιά. Έτσι θα τα καλύπτεις με την απαραίτητη πρωτεΐνη για εκείνα. Στο εμπόριο θα βρεις ειδικές αυγοθηκες για αυτό τον σκοπό.

Φυσικά μια εκλεκτή λιχουδιά αποτελούν τα τσαμπιά millet τα οποία όταν τα δοκιμάσουν δεν θα ξεκολλάνε ec9232d1ea1d37662d26e8ad38f17562.gif

Υ. Γ. Να τα χαίρεσαι και να σου ζήσουν!
 
...Νερο απο το ιδιο που πίνεις κι εσυ!
Εάν πίνεις νερό της βρύσης να το αφήνεις το βράδυ σ΄ένα γυάλινο μπολ (κατά προτίμηση), ώστε την άλλη μέρα να μην έχει χλώριο.
Όσες φορές *αναγκάζομαι να δίνω εμφιαλωμένο νερό διαπιστώνω πως περιέχει πολλά άλατα. Πλένοντας καθημερινά τα μπολάκια του νερού νιώθω στην αφή την τραχύτητα που αφήνουν περιμετρικά...
*(Σπέτσες=μεταφορά νερού με καράβι=αποθήκευση σε δεξαμενή=γεύση κάπως γλυφό)
 
@Nikosbudgie ,
  1. Σε τι χώρο διαβιώνουν τα πουλιά; Σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό; Αν είναι εντός σπιτιού, πες μας αν ακολουθούν τη διάρκεια του ημερήσιου φωτός, δηλαδή αν κοιμούνται με τη Δύση και ξυπνούν με την Ανατολή κι αν όχι, αν μπορούν να κοιμηθούν συνεχόμενα 12 ώρες ημερησίως.
  2. Τι διαστάσεις έχει το κλουβί τους; Αν πρόκειται για 40 εκατοστά μήκος, θα σου έλεγα ότι θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες μια από τις ονομαζόμενες κινέζικες 60ρες (60cm) ζευγαρώστρες στην οποία θα ήταν πιο άνετα. Επίσης είναι πιο εύχρηστες στον καθαρισμό καθώς έχουν συρόμενη σχάρα και ομοίως συρόμενο ταψάκι, ενώ το κίτρινο κλουβί που έχεις ήδη τώρα νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει αποσπώμενη σχάρα, και αν είναι έτσι, θα υπάρχει μια δυσκολία στον καθαρισμό της.
  3. Οι περίοδοι που συνήθως ζευγαρώνουν τα μπάτζι είναι άνοιξη και φθινόπωρο, αλλά αν σκοπεύεις σε αναπαραγωγή θα σου πρότεινα να μην βάλεις φωλιά έως την Άνοιξη
 
Το κλουβί τους είναι οριακά καλό για ένα ζευγάρι. Ιδανικότερα ένα λίγο μεγαλύτερο θα τους έδινε περισσότερο χώρο για να πετούν. Μην βάλεις περισσότερες πατήθρες ώστε να αναγκάζονται να φτερουγίζουν απο την μία πλευρά στην άλλη. Για φωλιά θα σε συμβούλευα να περιμένεις ως την άνοιξη ώστε να μάθεις πρώτα να τα φροντίζεις σωστά και να τους δώσεις χρόνο να συνηθίσουν το νέο τους χώρο.
 
Τις ποτηστρες μπορεις να τις βαλεις κοντα στα κλαδακια οποτε και θα πινουν πιο ανετα και δεν θα σου βαζουν υγρασια στα σπορακια που ειναι ακριβως απο κατω οπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφια..να τα χαίρεσαι..πολυ ομορφα.
 
@ianos καλημέρα.τα έχω στο σαλόνι για να τα βλέπω συνέχεια κ δυστυχώς έτσι ακολουθούν το πότε κοιμάμαι εγώ λογικά. δηλαδή αργά το βράδυ.να τα μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο τα απογεύματα;να κοιμούνται ποιο νωρίς;η δεν κάνει να μεταφέρω το κλουβί συνεχώς;το κλουβί είναι 55 μήκος 25 πλάτος και 40 ύψος.κ όσο για το ζευγάρωμα διάβασα ότι πρέπει τουλάχιστον το θηλυκό να είναι 10 μηνών για να μην ταλαιπωρηθεί.
[automerge]1603009844[/automerge]
Τις ποτηστρες μπορεις να τις βαλεις κοντα στα κλαδακια οποτε και θα πινουν πιο ανετα και δεν θα σου βαζουν υγρασια στα σπορακια που ειναι ακριβως απο κατω οπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφια..να τα χαίρεσαι..πολυ ομορφα.
Το έκανα όπως είπες ευχαριστώ
[automerge]1603009890[/automerge]
Το κλουβί τους είναι οριακά καλό για ένα ζευγάρι. Ιδανικότερα ένα λίγο μεγαλύτερο θα τους έδινε περισσότερο χώρο για να πετούν. Μην βάλεις περισσότερες πατήθρες ώστε να αναγκάζονται να φτερουγίζουν απο την μία πλευρά στην άλλη. Για φωλιά θα σε συμβούλευα να περιμένεις ως την άνοιξη ώστε να μάθεις πρώτα να τα φροντίζεις σωστά και να τους δώσεις χρόνο να συνηθίσουν το νέο τους χώρο.
Αυτό είχα σκοπό να κάνω έχεις δίκιο.
 
Κοίτα, το κλουβί καλό φαίνεται από πλευράς διαστάσεων, αλλά υπάρχει το πρόβλημα του καθαρίσματος της σχάρας, που θα πρέπει να κινείς το κλουβί αποσπώντας το από το κάτω τμήμα, ώστε να καθαρίσεις τη σχάρα. Εγώ να φανταστείς ένα τέτοιο κλουβί που έχω δεν το χρησιμοποιώ για αυτόν τον λόγο και επιπρόσθετα διότι θα πρέπει να βάζω μέσα το χέρι μου ώστε να καθαρίζω τη σχάρα και από την πάνω πλευρά. Αλλά όλο αυτό που περιγράφω, σε κλειστό δωμάτιο δεν είναι και τίποτα τρομερό, εκτός αν βρεθείς σε αναπαραγωγή, που τότε δεν μετακινείς καθόλου το κλουβί από τη θέση του. Οι κινέζικες ζευγαρώστρες κυμαίνονται γύρω στα 20 ευρώ.
Πιστεύω ότι για την εσωτερική διάταξη και από άποψη να μην λερώνονται πατήθρες, ταΐστρες κλπ, αλλά και για εξοικονόμηση χώρου για πέταγμα, ίσως θα μπορούσε να σου πει (βασικά δείξει) η @Sissy
Επίσης μία ποτίστρα αρκεί και οπωσδήποτε ένα κόκκαλο σουπιάς (είναι πάμφθηνα στα πετσοπ) [μην σου πουλήσουν πέτρα ασβεστίου ή καρδούλα]
Θα σου πουν και οι έμπειροι φροντιστές παπαγάλων ότι τη νύχτα χρειάζονται ησυχία και αρκετή ώρα ποιοτικού ύπνου
 
@ianos, Τους έχω παραγγείλει ήδη κόκκαλο σουπιάς ένα versele laga κάπως έτσι.ξυλινες κούνιες και ξύλινες πατηθρες και τροφή deli nature.εχω τρομάξει λίγο γιατί το αρσενικό σήμερα το πρωί κάθεται στον πάτο και έχω την εντύπωση ότι αναπνέει ποιο γρήγορα από το θηλυκό.και έχω την εντύπωση ότι κάποιο απ' τα δύο έκανε διάρροια γιατί βλέπω μια πράσινη στάμπα στο χαρτί.εχθες μου τα έφεραν και είμαι τελείως άσχετος ακόμα...
 
Τους έχω παραγγείλει ήδη κόκκαλο σουπιάς ένα versele laga κάπως έτσι.ξυλινες κούνιες και ξύλινες πατηθρες και τροφή deli nature.εχω τρομάξει λίγο γιατί το αρσενικό σήμερα το πρωί κάθεται στον πάτο και έχω την εντύπωση ότι αναπνέει ποιο γρήγορα από το θηλυκό.και έχω την εντύπωση ότι κάποιο απ' τα δύο έκανε διάρροια γιατί βλέπω μια πράσινη στάμπα στο χαρτί.εχθες μου τα έφεραν και είμαι τελείως άσχετος ακόμα...
Με το που έγραφα το μήνυμα ανέβηκε στην πατηθρα και φαίνεται καλά τώρα.απλα το θηλυκό μου φαίνεται ποιο ζωηρό γενικά. 😂
 
@Tony Forpus Εμένα για 8 χρόνια δεν έπαθαν τίποτα.Φαντάζομαι έτυχε.
Αν αναφέρεσαι στη χύμα τροφή, τότε ευτυχώς που τα δικά σου δεν έπαθαν τίποτα για 8 χρόνια, διότι άλλων έχουν πάθει δυστυχώς και ταλαιπωρήθηκαν τα πουλάκια και οι φροντιστές τους μέχρι τα πρώτα να γίνουν καλά ή να πεθάνουν. Οι χύμα τροφές είναι πάντοτε αμφίβολης ποιότητας καθώς δεν συντηρούνται με στάνταρ διαδικασίες ή στις σωστές συνθήκες / συσκευασίες, ενίοτε (μάλλον πολύ συχνά) μένουν ανοιχτές και επιμολύνονται και στη συνέχεια μολύνουν τους οργανισμούς που τις καταναλώνουν. Οπωσδήποτε όμως αφήνουν μεγαλύτερο κέρδος στους πωλητές / μεσάζοντες λόγω του χαμηλού αρχικού τους κόστους και της μεγάλης τους συσκευασίας, και φυσικά αυτό αποτελεί έναν πολύ σοβαρό εμπορικό κίνητρο. για να προωθούνται ως πολύ καλές, οικονομικές και ασφαλείς. Επίσης δεν λήγουν καθώς δεν έχουν ημερομηνία λήξεως...ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο για τους μεταπωλητές - αντικίνητρο για τον αγοραστή.
 
Ως προς το φύλο και ηλικία, ξέρει κάποιος να μου πει λεπτομέρειες;
 

Συνημμένα

  • received_355920895752247.webp
    received_355920895752247.webp
    294,9 KB · Προβολές: 12
  • received_3485133451525164.webp
    received_3485133451525164.webp
    250,3 KB · Προβολές: 12
  • received_427265521569910.webp
    received_427265521569910.webp
    39,5 KB · Προβολές: 11
@ianos καλημέρα.τα έχω στο σαλόνι για να τα βλέπω συνέχεια κ δυστυχώς έτσι ακολουθούν το πότε κοιμάμαι εγώ λογικά. δηλαδή αργά το βράδυ.να τα μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο τα απογεύματα;να κοιμούνται ποιο νωρίς;η δεν κάνει να μεταφέρω το κλουβί συνεχώς;
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να μεταφέρεις το κλουβί τους σε άλλο δωμάτιο για να κοιμούνται. Είναι προτιμότερο καθώς τα πουλιά χρειάζονται ύπνο τουλάχιστον ανάλογο με τη φυσική διάρκεια της νύχτας. Εαν θέλουμε να αποφύγουμε την αναπαραγωγή τότε στοχεύουμε στις 12-14 ώρες ύπνο σε σκοτάδι.

Ως προς το φύλο και ηλικία, ξέρει κάποιος να μου πει λεπτομέρειες;

Έχεις ένα ζευγαράκι το κίτρινο είναι θηλυκό και το άλλο αρσενικό. Εαν το κίτρινο έχει κόκκινα μάτια τότε η μετάλλαξή της λέγεται λουτίνο. Στο πράσινο με μια λίγο επιπόλαιη εκτιμηση θα έλεγα 5-8 μηνών. Για το κίτρινο δεν έχω γνώμη καθώς τα μάτια της δεν φαίνονται καλά σε καμια φωτογραφία κι αν είναι όντως κόκκινα τότε πάλι δεν μπορούμε να υπολογίσουμε.
 
@Φοίβος, Ναι κόκκινα είναι τα ματάκια τής προσ το καφέ. Κάνει να ζευγαρώσουν πριν κλείσουν χρόνο; επίσης αν βάλω χέρι στο κλουβί δείχνουν να φοβούνται.ενω έξω απ'το κλουβί το θηλυκό τσιμπάει από το χέρι μου λίγο μήλο που τής έδωσα.το άλλο αδιαφορεί.sory για τις πολλές ερωτήσεις
 
Back
Top