Γενικά Πήρα σήμερα ένα παπαγαλάκι αλλά κάθεται συνεχώς ακίνητο

αρηςς

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας παιδια! Αρης απο Θεσσαλονίκη κ γω καινουριος! Εχω 1 απορία! Πηρα σημερα ενα παπαγαλάκι... Το ξερω οτι ειναι νωρις σε νεο περιβαλλον αλλα ειναι συνεχως ακινητο στο ιδιο σημειο κ κοιταει γυρω γυρω 😛 ποσο χρειαζεται για να εξοικιωθει;καλως σας βρηκα!
 
Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε... Θα χρειαστεί λιγες μέρες για να μάθει το νεο του περιβάλλον, αλλα θα τον καταλάβεις, πότε θα έχει εξοικιωθεί απο τις κινίσεις του, απο το πως συμπεριφέρεται.Βάλε μας καμία φωτογραφία να δούμε τι παπαγαλάκι είναι 😉
 
θα προσπαθησω συντομα..φχαριστω ρε γιωργο.. Παντως ειναι κλασσικο παπαγαλακι επειδη βλεπω εδω μεσα τρελα πουλια το λεω
 
να σου ζήσει! ισως να είναι λίγο νωρίς.



Άμα θέλεις πήγενε το σε πτηνιατρο.
 
:) δειχνει πιο ανετο μετα απο 2 μερες, ειδικα το πρωι.. Τα μονα "περιεργα" ειναι οτι το βραδυ πηγαινει στο ψηλοτερο σημειο του κλουβιου κ μενει ακινητο και επισης δε το εχω δει να κοιμαται μεχρι τη 1 τουλαχιστον που κοιμαμαι εγω... Δε ξερω κατα ποσο ειναι περιεργα ολα αυτα απλα δε ξερω και πολλα... Ευχαριστώ για το ενδιαφερον!
 
Αρη η συμπεριφορά του δεν είναι καθόλου περίεργη. Τα περισσοτερα πουλιά επιλέγουν το ψηλότερο κλαδι για να κουρνιάσουν, καθονται ακίνητα, πιθανων να φουσκώνουν και λιγο το φτέρωμά τους, να βαζουν το κεφάλι μεσα στα φτερά τους, ενω μερικές φορές στέκονται και στο ένα πόδι.

Εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι να απολαμβάνει το πουλί 10 με 12 ώρες συνεχους νυχτερινού ύπνου. Το να κοιμαται στις 1 τα μεσάνυχτα δεν είναι καθόλου καλο για την υγεία του εάν αυτο συνεχιστέι επί μακρό χρονικό διάστημα. Ειναι καλυτερα να επιλέξεις ενα πιο ήσυχο δωμάτιο του σπιτιου, που να μην ενοχλέιται απο θορύβους και φώτα. Η εν ανάγκη να το σκεπάζεις με ενα σκουροχρωμο πανι για να μπορεί να ξεουραζεται και να ηρεμεί.:)
 
τα μονα "περιεργα" ειναι οτι το βραδυ πηγαινει στο ψηλοτερο σημειο του κλουβιου κ μενει ακινητο και επισης δε το εχω δει να κοιμαται μεχρι τη 1 τουλαχιστον που κοιμαμαι εγω...
Οι ώρες που κοιμούνται τα πουλιά δεν έχουν σχέση και δε θα πρέπει να συμπίπτουν με τις ώρες που κοιμούνται οι άνθρωποι. Τα πουλιά ξυπνούν με την ανατολή και κοιμούνται με τη δύση του ήλιου. Η συνέπεια στην τήρηση ενός σωστού προγράμματος ύπνου για κάθε είδος πουλιού, είναι πολύ σημαντική για την υγεία τους.

Περισσότερα για το πρόγραμμα ύπνου των Budgerigar είναι καλύτερα να σου πει κάποιος που ασχολείται με αυτά τα πουλιά. Προς το παρόν, διάβασε κάποιες γενικές συμβουλές σχετικά με τη Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
 
αυτο georgina το ειχα ξαναρωτήσει για την ησυχια γιατι τον εχω στο μπαλκονι μου... Θα δοκιμασω να σκεπασω το κλουβι μηπως ηρεμησει περισσοτερο.. Παντως δεν επιλεγει το ψηλότερο κλαδι αλλα το ψηλότερο σημειο του κλουβιου(μερικες φορες ακουμπαει το κεφαλι του στον ουρανο του!)ουσιαστικα μολις νυχτώσει γαντζώνεται εκει... Ελπιζω να βρισκεται ακομα σε σταδιο προσαρμογής
 
Άρη καλώς ήρθες κι από μένα και να χαίρεσαι το πουλάκι σου.
Κι εμένα το ένα από τα μπάτζις μου αρέσκεται να κάθεται το βράδυ έτσι σκαρφαλωμένο ψηλά. Πάντως ακόμα είναι πολύ μικρό το διάστημα που το έχεις και το πόσο χρόνο θα το πάρει για να προσαρμοστεί διαφέρει ανάλογα με το κάθε πουλί αλλά και με τον χρόνο που του αφιερώνεις.
 
Αρη δεν θελω να σε τρομαξω αλλα ισως ειναι λιγο επικυνδινο να μενει εξω το βραδυ... Οι κουκουβαγες περνανε τα ποδια τους μεσα απο το κλουβι και με τα γαμψα νυχια τους τα τραβανε εξω απο το κλουβι, σκοτονονταστα...☹
ισως το πανι βοηθισει, δεν ξερω...

δες αυτο το θεμα για να καταλαβεις τι εννοω... https://community.petbirds.gr/threads/Φρίκη-και-ειρωνεία.17546/
 
καλα που μου το ειπες! Παντως επειδη βλεπω χαλάει ο καιρος τον εβαλα μεσα οποτε θα ειναι καλυτερα... Και μολις αρχισε να συνηθηζει😡τεσπα... Θα του βαλω κανα παιχνιδακι να νιώσει καλύτερα:)
 
Back
Top