Γενικά Πίπης Καναρινάκης

Έλεν

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
179
Πόλη
Αθήνα
Τον έβαλα σε σημείο φωτεινό για φωτογράφιση πρωινή, έβγαλα την σίτα ελπίζω να είναι καλύτερη απο την χθεσινή! Βραζω τα σουπιοκοκκαλα που μαζεψα απο την παραλία, είναι ηδη καθαρός με φρέσκο νερο και φαί κελαηδαει χαρωπος και αύριο θα ετοιμασω την αυγοτροφη του...Αλήθεια αυτό τον μηνα πριν την περιοδο πτεροροιας καθε ποτε χρειάζεται να του προσφερω την αυγοτροφη; Πίπης το ονομα του καθολου πρωτότυπο μιας και ολα τα καναρινια που είχε η μητέρα μου στο πατρικό μου σπιτι ειχαν αυτο το ονομα! Πριν 2 χρόνια ένα καναρινι βρέθηκε στην βεράντα της μητερας μου και απο τότε ζει μαζί της σαν πρίγκιπας! Αποδείχθηκε τρανός τραγουδιστής δεν σταματάει ποτέ με την πρώτη ευκαιρία θα σας τον φωτογραφίσω. Πρέπει να ειναι μεγάλο σε ηλικία αλλά αυτο δεν τον εμποδιζει καθολου στο τραγούδι του και την ζωηραδα του. Μας ξεκουφαίνει! Η πλάκα είναι οτι η μητέρα μου και το προηγούμενο καναρίνι το ειχε βρει παλι στην βεράντα! Τι να πω! Αλήθεια, να σας ρωτησω κατι... Ειχε βγαλει λέπια στα ποδαρακια του και η μητερα μου τα καθάρισε με φυσιολογικό ορό και μετα του έβαλε κεραλοιφή. Δεν ξέρω αν έπραξε σωστά και αν ειναι λόγω ηλικίας η ασθένειας. Πάντως η ψυχολογία του πάντα ήταν και είναι πολύ καλή 20190604_095318.jpg20190604_095329.jpg
[automerge]1559636303[/automerge]
Παραγεμισα το φαγητό του μου φαίνεται! Χμ... 😊
 

Συνημμένα

  • 20190604_095323.webp
    20190604_095323.webp
    354,9 KB · Προβολές: 11
Ωραίο κλουβί! Ευρύχωρο και άνετο. Οτι πρέπει για τον φίλο μας!
Άλλαξε τα πάτηθρα με ξύλινα όποτε μπορέσεις και τοποθέτησε τα σε διαφορετικό ύψος έτσι ώστε να μεγαλώσεις λίγο το μήκος των πτήσεων.

Παραγεμισα το φαγητό του μου φαίνεται!

Εαν μου επιτρέπεται, θα εμπλούτιζα λίγο τις διατροφικές του επιλογές. Όχι σε ποσότητα αλλά σε πλουραλισμό.
Διάβασε το παρακατω άρθρο το οποίο εγώ προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ χρήσιμο.


Υπάρχουν δεκάδες εξαιρετικά άρθρα καθώς και θέματα που αφορούν στην διατροφή τους. Δεν έχεις πάρα να μαζέψεις πληροφορία και να επιλέξεις ποια σε ικανοποιεί (και εσένα και το πουλάκι).
Προφανώς μπορείς και να δοκιμάζεις νέα πράγματα κατά καιρούς και να προσμετράς το ποσοστό αποδοχής τους από το πουλάκι έτσι ώστε να καταλήξεις στο το του αρέσει περισσότερο.

Γενικά να έχεις κατά νου ότι πέραν της βασικής τροφής, μπορείς να δίνεις ταυτόχρονα αυγοτροφή ή/και βραστό αυγό, μια μίξη από διάφορα εξτρά σποράκια καθώς και φρούτο-λαχανικά(εναλλάξ με περισσότερα λαχανικά έναντι των φρούτων).

Όταν υπαρχουν όλα αυτά στο κλουβάκι το πουλάκι θα είναι μια χαρά! Υγιές και ευτυχισμένο! Ακολούθως και εσύ μαζί του:)
 
Υπάρχουν δεκάδες εξαιρετικά άρθρα καθώς και θέματα που αφορούν στην διατροφή τους. Δεν έχεις πάρα να μαζέψεις πληροφορία και να επιλέξεις ποια σε ικανοποιεί (και εσένα και το πουλάκι).
Ευχαριστω εννοείται τα εχω διαβάσει και τα διαβαζω συνεχώς Ολα οσα μου είπες τα εφαρμοζω και οσα δεν εχω κάνει ακόμα ειναι στα σκαριά
[automerge]1559640418[/automerge]
Άλλαξε μόνο τις πατήθρες με ξύλινες, είναι καλύτερες. Όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκω μια χαρά! Ποια τροφή του παίρνεις;
Ναι εχω παρει βέργες θα τιςαλλαξω! Ευχαριστώ! Μanitoba η τροφή του!
[automerge]1559640522[/automerge]
Γενικά να έχεις κατά νου ότι πέραν της βασικής τροφής, μπορείς να δίνεις ταυτόχρονα αυγοτροφή ή/και βραστό αυγό, μια μίξη από διάφορα εξτρά σποράκια καθώς και φρούτο-λαχανικά(εναλλάξ με περισσότερα λαχανικά έναντι των φρούτων).
Φαντάζομαι οταν δινω αυγοτροφη δεν χρειάζεται αυγό ή κανω λαθος;😋
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κουκλος ο Πιπης και αρχοντας στο κλουβι του!
Αν του αγόραζα μεγαλύτερη κλουβα για πτήσεις θα ήμουνα το λιγοτερο υπερβολική; Γιατι τρελή ειμαι!
 
Εαν μου επιτρέπεται, θα εμπλούτιζα λίγο τις διατροφικές του επιλογές. Όχι σε ποσότητα αλλά σε πλουραλισμό.
Έχω προσθέσει στην τροφή του κινόα, βρωμη, ελαχιστο λιναροσπορο και πολύ λίγο σπορους chia
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλύτερα αυτούς τους εξτρά σπόρους να τους χορηγείς ξεχωριστά σε μικρές αυγοθήκες.
Ααα! Ευχαριστώ! Οχι ολους μαζι έτσι; Ανάλογα με την περίοδο την εποχη δηλ. Και τις ανάγκες του; Γιατι κάποιοι απο αυτους τους σπορους ειναι περισσότερο λιπαροι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τους περισσότερο λιπαρούς τους κρατας για τον χειμώνα.
Από τέλος Φθινοπώρου και μετά ή, επειδή έχει πάθει λίγο πλάκα ο καιρός, από όταν αρχίσουν τα κρύα.

Με την προϋπόθεση βεβαίως ότι το καναρίνι θα είναι σε εξωτερικό χώρο κατά την διάρκεια του χειμώνα..
 
Πανεμορφος και το χρωμα του δημιουργει μια αντιθεση με τις υπολοιπες μπλε γκρι γαλαζιες αποχρωσεις του θεματος
Παρέα, εχω να σας πω πως στον ουρανο που αγναντεύει ο Πίπης στην γειτονια αυτη, πετάνε λογιών λογιων πουλιά! Κοτσύφια, καρακαξες φυσικά περιστέρια και σπουργίτια, χελιδόνια, τσαλαπετεινοι, γλάροι που εμφανίστηκαν προχθές και μου εκανε εντυπωση, αρπαχτικά νυχτοπουλια και σταματαω εδω 😀 και για οσους αγαπουν τους παπαγαλους εχουμε και τους παπαγαλους της Αττικης οπως τους ονομαζουνε σε καποιο αρθρο που ειχα δει... Εχω φωτογραφιες και βιντεο την ωρα που μαζευονται όλοι μαζι. Ειναι πανεμορφα ολα και ο σμήνος απο τα πουλια που δεν ξέρω τι πουλιά ειναι, με τους σχηματισμους τους ειναι σαν να χορεύουν
[automerge]1559643125[/automerge]
Τους περισσότερο λιπαρούς τους κρατας για τον χειμώνα.
Από τέλος Φθινοπώρου και μετά ή, επειδή έχει πάθει λίγο πλάκα ο καιρός, από όταν αρχίσουν τα κρύα.
Επειδή ομως δεν θα ειναι σε εξωτερικο χώρο μόνιμα, ολοι οι λιπαροι σποροι με εγκράτεια προφανώς 🤗Αχ σας τρελανα!
[automerge]1559643279[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν τρέλανες κανέναν. 🙂. άλλα όπως το περίμενα μόλις έγραψα το περί εξωτερικού χώρου, προέκυψε άλλο θέμα..
Το πουλάκι πρέπει να το έχεις ή μέσα ή έξω. Το μέσα-έξω δεν ενδείκνυται για την καλή του υγεία. Άποψη μου εφόσον πρόκειται για ένα πουλάκι συντροφιάς είναι να είναι μόνιμα έξω. Φυσικά προστατευμένο από αρπακτικά και από τα κρύα ρεύματα αέρα.

Αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που μπορεί να γίνει σε άλλη θεματική ενότητα και που χρήζει κάποιων περαιτέρω οδηγιών εάν χρειαστείς.
 
Ναι το διαβασα και προβληματίστηκα... Εγω το εχω εξω στο φως του ηλιου αλλα το βραδυ κοιμάται μεσα μονο του καπου ήσυχα φυσικά, και τον χειμωνα επειδη ειμαι ψηλα και εχει αερα και σε περιοχη με υγρασια σκεφτομουνα παρολο που θα τον εχω προστατευμένο να τον βαζω μεσα το βραδυ που κοιμάται. Ο βασικοτερος λογος ομως και ας ειναι προστατευμενο καταλληλα για τα αρπαχτικά ειναι τα αλλα πουλιά που μαζευονται παντού... Ενταξει θα το σκεφτω και θα κανω αυτο που πρέπει αρκει να είναι αυτος καλά
 
Back
Top