Φροντίδα Παίζει με την αυτόματη ποτίστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Έχω ένα καναρίνι το οποίο κάθε πρωί που τους βάζω νερό, πηγαίνει στην ποτίστρα και δεν φεύγει μέχρι να την αδειάσει παίζοντας με τη μπίλια. Έχω αλλάξει θέση στην ποτίστρα βάζοντας την χαμηλότερα, ψηλότερα, δεξιά, αριστερά, του βάζω μπανιέρα πολλές φορές καθημερινά. Δεν γίνεται τίποτα, φρίκη σας λέω. 😱 Πολλές φορές με το που θα βγει από την μπανιέρα βρεγμένο, πηγαίνει και συνεχίζει το παιχνίδι με την μπίλια, οπότε η υπόθεση ότι θέλει να κάνει μπάνιο γι' αυτό το κάνει δεν ισχύει.

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Υπάρχει κάποια λύση;
 
αν αλλαζες την ποτιστρα με μια κανονικη ισως θα ηταν καλυτερα... Ετσι δεν θα μπορει να παιζει με την μπιλια και το νερο θα υπαρχει...
 
Έχω ένα καναρίνι το οποίο κάθε πρωί που τους βάζω νερό, πηγαίνει στην ποτίστρα και δεν φεύγει μέχρι να την αδειάσει παίζοντας με τη μπίλια. Έχω αλλάξει θέση στην ποτίστρα βάζοντας την χαμηλότερα, ψηλότερα, δεξιά, αριστερά, του βάζω μπανιέρα πολλές φορές καθημερινά. Δεν γίνεται τίποτα, φρίκη σας λέω. 😱 Πολλές φορές με το που θα βγει από την μπανιέρα βρεγμένο, πηγαίνει και συνεχίζει το παιχνίδι με την μπίλια, οπότε η υπόθεση ότι θέλει να κάνει μπάνιο γι' αυτό το κάνει δεν ισχύει.

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Υπάρχει κάποια λύση;


Σιγουρα ειναι καναρινι και οχι παπια; :D πλακα κανω... 😉

Αν του εβαζες για ενα διαστημα μια απο τις αλλες ποτιστρες τις κλασικες και να βγαλεις αυτη με τη μπιλια μηπως ξεχαστει μετα απο μερικες μερες; 😕
 
Πιθανόν. Το θέμα είναι όμως ότι η χρήση της αυτόματης ποτίστρας είναι θέμα επιλογής για συγκεκριμένους λόγους. Βεβαίως αν δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να σταματήσει να παίζει με αυτήν, τότε θα του βάλω την κλασική. :)
 
Μηπως ο μονος λογος ειναι οι κακες παρεες; Πλακα κανω και γω... Πιστευω οτι και να κανεις ειναι απλα θεμα χαρακτηρα!
 
μαλλον δεν μπορει να γινει κατι... Δοκιμασε ενα διαστημα να του βαλεις την απλη ποτιστρα... Μετα αν θες του βαζεις την ποτιστρα με την μπιλια και βλεποντας πραττεις.
 
Στάυρο το έχει βρει παιχνίδι. Κι εγώ συμφωνώ με τα παιδιά. Άλλαξε ποτίστρα, δοκίμασε το και δες τι θα γίνει.. Κι ο δικός μου έχει τέτοια "τικ". Τσιμπολογάει τα πάντα. Από τα κάγκελα, τα πλαστικά, λες και πρεπει να εχει μονίμως το ράμφος του απασχολημένο!
 
Αν αλλάξω ποτίστρα σταματάει να το κάνει. Φυσικά και θα το κάνω κάποια στιγμή, αρκεί να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει να το κάνει με τη συγκεκριμένη ποτίστρα :)
 
για να ''ξεχαστει'' απο την μπιλια της ποτιστρας μηπως θα επρεπε να του βρεις κατι ενδιαφερον για να ασχολειται;
ισως αν του εβαζες κοντα στο κλουβι του κανενα αλλο πουλακι ή κατι αλλο για να ασχολειται και να αφησει την ποτιστρα;
 
Περισσότερο απο περιέργεια, βάλτου απ' το πρωί μπανάκι
και ένα καλαθάκι κλωστές.Αν έχεις και χρόνο να δείς
τί απο τα τρία θα προτιμήσει,θα βγάλουμε συμπέρασμα
για το τί είδος "πάπια" ήταν, πρίν το "παίξει" καναρίνι!
 
Μάκη είναι με το ζευγάρι του. Επίσης, ασχολείται με οτιδήποτε του βάλω και μάλιστα με ευχαρίστηση. Αφού βέβαια αδειάσει την ποτίστρα πρώτα :D
 
Για να έχεις τα πλεονεκτήματα(κατα το δυνατόν)της αυτόματης,
καθαριότητα κλπ., μια ποτίστρα διαγωνισμών, είναι μαι κάποια λύση.
 

Συνημμένα

  • POTISTRA.webp
    POTISTRA.webp
    4,7 KB · Προβολές: 119
Σταύρο αν του έβαζες την κλασσική ποτιστρα όπως σου είπαν τα παιδιά αλλά να του άφηνες και την ποτίστρα με την μπίλια χωρίς νερό, να έβλεπες τι θα έκανε, θα συνέχιζε να παίζει με την μπίλια;
 
lazaros είπε:
Σταύρο αν του έβαζες την κλασσική ποτιστρα όπως σου είπαν τα παιδιά αλλά να του άφηνες και την ποτίστρα με την μπίλια χωρίς νερό, να έβλεπες τι θα έκανε, θα συνέχιζε να παίζει με την μπίλια;
Αυτό έκανα, από το μεσημέρι. :)

Όχι, αφού την αδειάσει δεν ασχολείται άλλο.
 
Stavro exo enan arseniko pou ekane to idio, se 2 ores ixe adio tin potistra me 100 ml nero.
Epese me tin bilia kai ola ala poulia stin klouba pigenane na kanoune banio, o idios omos den isele na kani banio. Mono na pedi.

Tora einai me mia thiliki kai oso klosai i thiliki ixe ksekinisi pali to idio paixnisi. Ebala tora prin 5 meres dipla stin potistra me tin bilia mia klassiki. Pini apo tin klassiki kai den pedi katholou pia me tin bilia. Etsi exoune panda "reserva" to nero apo tin potistra me tin bilia. I thiliki pini mono apo tin potistra me tin bilia.
Kane mia proba mipos dika sou kani to idio.


Alexandros
 
Τις έχω και τις δύο μαζί από το μεσημέρι (την αυτόματη άδεια). Αύριο το πρωί θα τις γεμίσω και τις δύο και βλέπουμε...
 
Αν στη θέση αυτής με το νερό του βάλεις μια ίδια αλλά άδεια και αυτήν με το νερό την βάλεις σε άλλη θέση; Πειραματισμούς λέμε όλοι άλλοστε :)
 
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ Σταύρο και μάλιστα όχι με ένα καναρίνι. Παίζανε όλοι την ώρα με την μπίλια.
Έβάλα και πάλι τις απλές και ησύχασα.
 
Σταύρο έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα και το έχω λύσει. Η δική μου κανάρα είχε την μανία να βάζει μέσα στην ποτίστρα την κανονική συνέχεια νήματα με αποτέλεσμα να αδειάζει τελείως. Τις έβαλα άλλη μία ποτίστρα με μπίλια και την άλλη τις άλλαξα θέση και σταμάτησε να το κάνει. Όποτε την έβαζα στην αρχική τις θέση έβαζε πάντα νήματα και την άδειαζε. Δοκίμασε και πες μας.
 
Την έχω αλλάξει με κλασική τελικά. Σε όποια θέση και αν τοποθετούσα την αυτόματη, το παιχνίδι τελείωνε μαζί με το νερό. :)
 
Back
Top