Ασθένειες Παίζει ρόλο η διατροφή σε gloster με κύστες φτερών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mia7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mia7

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2012
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα γκλοστερ καναρινι που το πηρα πριν 7 χρονια, απο την ηλικια των 3 ετων περιπου πρωτοπαρουσιασε μια κυστη φτερων... Ο κτηνιατρος την αφαιρεσε, αλλα στη συνεχεια εβγαλε κι αλλες... Καθε φορα τις αφαιρουσε ο κτηνιατρος και αυτες επανεμφανιζοταν... Τωρα πλεον εχει γεμισει παντου και η κατασταση ειναι απελπιστικη... Μηπως καποιος απο σας εχει αναλογη εμπειρια και γνωριζει αν εκτος απο γενετικα αιτια, μπορει να οφειλεται σε διατροφικα;
 
Δεν έχει να κάνει με την διατροφή του. Εχει να κάνει με την ποιότητα του πτερώματος. Την λάθος επιλογή των γεννητόρων του απο άποψη πτερώματος και την πιθανή ύπαρξη κύστεων σ' αυτούς. Φυσικά η ηλικία παίζει τον ρόλο της. Με το πέρασμα των χρόνων η κατάσταση χειροτερεύει, αλλά πάντα επειδή υπάρχουν ήδη οι αιτίες.
 
Eιναι συνεχεια φουσκωμενο, ακεφο, δεν κελαηδαει και εχει χασε βαρος, γιατι δεν τρωει καλα, αλλα και λογω απωλειας αιματος κατα την αφαιρεση καποιων κυστων... Εκτος απο την τροφη, του δινω μαρουλι, 'η μηλο, και σπανια λιγο αυγο... Τις κιτρινες βιταμινες τις ειχα κοψει πριν χρονια, κατ. Εντολην κτηνιατρου... Του εδινα ομως 2-3 φορες το χρονο antistress στο νερο... Μηπως πρεπει να του ξαναρχισω τις κιτρινες βιταμινες;, αυτο το καναρινι, εχει περασει παρα πολλα ολα αυτα τα χρονια και το κραταω στη ζωη με νυχια και με δοντια, γιατι εχω δεθει πολυ μαζι του και δεν θελω να το χασω...
 
Εχω ενα γκλοστερ καναρινι που το πηρα πριν 7 χρονια, απο την ηλικια των 3 ετων περιπου πρωτοπαρουσιασε μια κυστη φτερων... Ο κτηνιατρος την αφαιρεσε, αλλα στη συνεχεια εβγαλε κι αλλες... Καθε φορα τις αφαιρουσε ο κτηνιατρος και αυτες επανεμφανιζοταν... Τωρα πλεον εχει γεμισει παντου και η κατασταση ειναι απελπιστικη... Μηπως καποιος απο σας εχει αναλογη εμπειρια και γνωριζει αν εκτος απο γενετικα αιτια, μπορει να οφειλεται σε διατροφικα;
Αυτά τα προβλήματα προέρχονται από εσφαλμένες επιλογές γεννητόρων και κακές εκτιμήσεις και της σκληρότητας του πτερώματος.
Αυτοί που εκτρέφουν καναρίνια τύπου gloster όπως για παράδειγμα ο φίλος ο Γιάννης @FlyHigh θα μπορέσουν να μας πουν περισσότερα.
Μέχρι να έχουμε τις απαντήσεις τους κι επειδή υπάρχουν και απλοί αναγνώστες των posts καλά είναι όσοι ενδιαφέρονται να ρίξουν μια ματιά εδώ Έλεγχος του τύπου πτερώματος των καναρινιών πριν από το ζευγάρωμα | PetBirds για τον έλεγχο τύπου πτερώματος και εδώ Επιλογη καναρινιων για ζευγαρωμα | PetBirds για τις "σωστές" επιλογές ζευγαριών.
Πέρα απ' όλα αυτά θέλω να καταθέσω στην παρέα μας κάτι σχετικό με τα βοηθήματα - ουσίες που μπορεί να βοηθήσουν στην κατά κάποιο τρόπο "σκλήρυνση" των φτερών και συνεπώς της μείωσης εμφάνισης ή καλύτερα της βελτίωσης της κατάστασης κάποιων (μαλακόφτερων) πτηνών.
Πριν λίγα χρόνια, συζητώντας με φίλο εκτροφέα του εξωτερικού μπήκε στη συζήτηση μια ουσία η μεθειονίνη (methionine) η οποία κατατάσσεται στα αμινοξέα, ως ουσία δεν είναι νέα και εμπεριέχεται στα διάφορα σκευάσματα που κατά καιρούς χρησιμοποιούμε στις εκτροφές π.χ. Multivitamin EB 12 Chevita | PetBirds , Dr. COUTTEEL-Hepato-Chol κλπ, και που μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση, μια και συνυπάρχει - συνεργάζεται με την κυστεΐνη - κυστίνη που βοηθά στις θεραπείες σε κάθε μορφής κύστες.
Επικουρικά να μεταφέρω πως η κυστεΐνη δεν θεωρείται απαραίτητο αμινοξύ στη διατροφή γιατί ο οργανισμός μπορεί να συνθέσει όλη την απαιτούμενη ποσότητα κυστεΐνης από το απαραίτητο αμινοξύ μεθειονίνη. Οι ανάγκες του οργανισμού σε κυστεΐνη καλύπτονται αυτομάτως εφόσον υπάρχει επαρκής πρόσληψη μεθειονίνης.
Φυσικά δε μιλώ για ακραίες καταστάσεις αλλά για σχετικά αντιμετωπίσημες.
Προσπάθησα αρκετές φορές από τότε να βρω στοιχεία που να ενισχύουν ή να απορρίπτουν τον ισχυρισμό του, βρήκα μορφές που χορηγούνται και στον άνθρωπο όπως η L-methionine έχω βάσιμες υποψίες αλλά και διαβεβαιώσεις από καλούς Έλληνες εκτροφείς πως τη χορηγούν βοηθητικά στο πτέρωμα, δεν έχω βρει όμως αποδείξεις ή σχετικές επίσημες καταγραφές.
Πως βλέπετε (όλοι ως ομάδα, ύστερα φυσικά από σχετική συζήτηση με τον κτηνίατρο του/της @mia7 (γράψε το όνομά σου στο προφίλ σου), να χορηγήσει την ουσία μήπως και βελτιωθεί κάπως η κατάσταση του πτηνού;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η ερώτηση σου έχει ήδη απαντηθεί... Ο γιατρός μου σε ανάλογη περίπτωση με καναρίνι που είχα, με είχε συμβουλεύσει να μη του δίνω πρωτεϊνούχες τροφές πχ αυγό-αυγοτροφή
 
Η ερώτηση σου έχει ήδη απαντηθεί... Ο γιατρός μου σε ανάλογη περίπτωση με καναρίνι που είχα, με είχε συμβουλεύσει να μη του δίνω πρωτεϊνούχες τροφές πχ αυγό-αυγοτροφή
Μόλις το διάβασα... Σ' ευχαριστούμε @Sissy, παρότι έψαξα πριν δεν το βρήκα... Την άλλη φορά θα ψάξω καλύτερα..
 
Eιναι συνεχεια φουσκωμενο, ακεφο, δεν κελαηδαει και εχει χασε βαρος, γιατι δεν τρωει καλα, αλλα και λογω απωλειας αιματος κατα την αφαιρεση καποιων κυστων... Εκτος απο την τροφη, του δινω μαρουλι, 'η μηλο, και σπανια λιγο αυγο... Τις κιτρινες βιταμινες τις ειχα κοψει πριν χρονια, κατ. Εντολην κτηνιατρου... Του εδινα ομως 2-3 φορες το χρονο antistress στο νερο... Μηπως πρεπει να του ξαναρχισω τις κιτρινες βιταμινες;, αυτο το καναρινι, εχει περασει παρα πολλα ολα αυτα τα χρονια και το κραταω στη ζωη με νυχια και με δοντια, γιατι εχω δεθει πολυ μαζι του και δεν θελω να το χασω...
Μπράβο αγάπη!
 
Και εγώ ειχα γκλοστερακι που εβγαζε κυστες.

Με ειχε συμβουλέψει ο πτηνίατρος να αποφευγω τις πρωτεϊνούχες τροφές, να του βάζω πολλά πρασσινα λαχάνικα και μπανάκι (όταν τι επέτρεπε ο καιρος βεβαια)

Με αυτά είχαν μειώθει οι κύστες απι καμια 20ρια στις αρχές που έβγαζε σε 5-10. το καλό είναι οτι είχε εξοικιωθει με την διαδικασια καθαρισμου τους και δεν το στρεσσαρα καθολου.
 
Και εγώ ειχα γκλοστερακι που εβγαζε κυστες.

Με ειχε συμβουλέψει ο πτηνίατρος να αποφευγω τις πρωτεϊνούχες τροφές, να του βάζω πολλά πρασσινα λαχάνικα και μπανάκι (όταν τι επέτρεπε ο καιρος βεβαια)

Με αυτά είχαν μειώθει οι κύστες απι καμια 20ρια στις αρχές που έβγαζε σε 5-10. το καλό είναι οτι είχε εξοικιωθει με την διαδικασια καθαρισμου τους και δεν το στρεσσαρα καθολου.
Eγω εχω διαβασει οτι κακο κανουν οι λιπαρες τροφες. Για τις πρωτεινες, πχ αυγο, που αναφερθηκε και προηγουμενως, εχω αμφιβολιες, γιατι το αυγο περιεχει λεκιθινη, που υποτιθεται οτι κανει καλο... Παλιοτερα δεν του εδινα, τωρα του δινω λιγο μια φορα στις 10 μερες, για να τον δυναμωσω... Οπως λες και συ, τωρα πια εχει συνηθισει και του βγαζω οσες μπορω μονη μου, αλλα πλεον βγαζει παντου, αληθεια το δικο σου ζει ακομα ή πεθανε και απο τι;
 
Yποφερει ο καυμενος και εχω απελπιστει γιατι βγαζει συνεχεια, δεν ξερω τι αλλο να κανω...
 
Yποφερει ο καυμενος και εχω απελπιστει γιατι βγαζει συνεχεια, δεν ξερω τι αλλο να κανω...
Θα συνεχίσεις να παλεύεις. Είναι ένα πρόβλημα που χρειάζεται και αγάπη μαζί με την υπομονή. Άλλωστε μετά από τόσα χρόνια βοήθειας στο φίλο σου θα έχεις γίνει "ειδικός" στην περιποίηση που χρειάζεται...
 
Υπομονή θέλει με τις κύστες και πολύ αγάπη!

Το γκλοστεράκι μου ο baballo δεν ζει πια. Εκείνη την περίοδο ειχαν αρρωστήσει πολλα περιστέρια στην γειτονιά και εχασα και εγώ κάποια πουλιά απο το ίδιο μάλλον. το ασχημο ειναι ότι τα κρατάω στο σαλονι, αλλα μπαιναν τα περιστερια μεσα στο σπιτι όταν πηγαινα σε άλλο δωμάτιο.

τελικα εμαθα τον σκύλο να τα διώχνει χωρις να τα πειράζει και ηρέμησα...
 
Back
Top