Αναπαραγωγή Παίζει ρόλο το χρώμα στο ζευγάρωμα indian ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
έχω έναν πανέμορφο αρσενικό ring neck, ατίθασο θά 'λεγα. Δεν τον έχω από μικρό, αλλά μου τον έδωσαν εδώ κι ένα μήνα. Θά 'θελα να του βρω ένα ταίρι. Θά 'θελα να ρωτήσω, γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός με το θέμα, τώρα μαθαίνω σιγά σιγά κι εγώ, η θηλυκιά που θα του πάρω θα πρέπει να είναι απαραιτήτως πρασινούλα σαν αυτόν ή μπορεί να είναι κίτρινη ή μπλε; θα έχει πρόβλημα με άτομο άλλου χρώματος; 😱
 
Οχι δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο εκτος κι αν θες να πετυχεις καποιο συγκεκριμενο χρωματισμο! Αρκει να προσεξεις να μην εχει δαχτυλιο γυρω απο το λαιμο του και να ναι πανω απο 2 χρονων ωστε να ξερεις οτι ειναι σιγουρα θηλυκο!
 
καλησπέρα εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το ίδιο χρώμα αν θες να έχεις γρήγορα αυγά μετά τα 3 χρονια οσο για το χρωμα συνήθως πιάνουν ζευγάρι αλλα είναι πιο δύσκολο στην αναπαραγωγή γιατί η διαφορα στα χρώματα είναι κάτι σαν να είναι ξαδέρφια μεταξυ τους
 
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο με τη διαφορά στα χρώμματα εννοείς ALONE WOLF ότι επειδή είναι διαφορετικού χρώμματος δεν ανήκουν στο ίδιο αλλά σε συγγενικό είδος; Αυτό δεν ισχύει είναι ακριβώς του ίδιου είδους ακόμη και αν έχουν διαφορετικά χρώμματα. Είναι απλά μετάλλαξη όπως συμβαίνει με διαφορετικούς χρωμματισμούς Budgies ας πούμε.. Η Ιωάννα έχει ένα ringneck Που είναι από γονείς πράσσινο και γαλάζιο και είναι πραγματικά άψογο το αποτέλεσμα!
 
Back
Top