Αναπαραγωγή Παγωμένα αυγά

Gianis1996

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2014
Μηνύματα
39
Πόλη
Χαλκιδική
Καλησπέρα σας εχτές το απόγευμα γύρισα απο το γυμναστήριο κατα της 8 η ώρα και λόγο κούρασης είδα τα πουλιά για πολύ λίγο και έπεσα για ύπνο άμεσος το πρωί που ξύπνησα κατα της 6 πήγα να τα δώ και διαπίστωσα οτι η θηλυκιά ήταν εκτός φωλιάς και τα αυγά παγωμένα ήταν ακόμα σκοτάδι και έτσι άναψα το φως,τότε το πουλί πήγε άμεσος και έκατσε στην φωλιά λέτε να έπαθαν κατι τα αυγά; Το ενα όταν 3ον ημερών και το άλλο 2..
 
Είχε κάτσει στη φωλιά για πάνω από 24 ώρες; Είχε ξεκινήσει δλδ η ανάπτυξη των εμβρύων ή όχι;
 
Ναι απο το 1ο αυγό κάθεται συνέχεια ☹ αλλά δεν ξέρω για πόσιν ώρα ήταν έξω δεν καθόταν σε πατιθρα αλλά στον
πάτο, αυτό μου φάνηκε περίεργο.
 
Υπάρχει πιθανότητα να μην έχουν πάθει τίποτα τα αυγά. Κάνε υπομονή και θα φανεί όπως λέει και ο Σταύρος. Εγώ έχω ένα λαμπάκι που έχει φωτοκύτταρο και ανάβει κάθε βράδυ μόνο του. Αν θυμάμαι καλά το πήρα 3€. Νομίζω ότι μπορεί να το πάρει ο καθένας!
 
Αν τυχαία σηκωθεί η κανάρα την νύχτα δεν μπορεί να επιστρέψει στην φωλιά της και τα αυγά παγώνουν μέχρι το πρωί. Όταν υπάρχει φωτάκι νυκτός, υπάρχει πιθανότητα να επιστέψει η κανάρα την νύκτα.
 
Ευχαριστώ, είχα την εντύπωση ότι γνωρίζει τη θέση της φωλιάς και γενικά μπορεί να προσανατολιστεί στο κλουβί (θέση τροφής, νερού και πατήθρες) με τη προϋπόθεση ότι αυτά μένουν σταθερά.
 
Γιάννη φτου φτου φτου σκόρδα! Είναι και τα τρία διαφορετικά αλλά και τα τρία πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι! :D
 
Back
Top