Φροντίδα Παθαίνουν τα κοκατίλ νυχτερινό πανικό και πώς αντιμετωπίζεται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Natalie08

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
244
Πόλη
Ηράκλειο
Εχω διαβασει καποια αρθρα στο διαδυκτιο και ειδα οτι τα κοκατιλ παθενουν εναν πανικο την νυχτα - σοκ. Ειναι αληθεια αυτο; Και αν ναι, πως μπορω να το αντιμετωπισω;
 
Καλημέρα, ναι είναι αλήθεια στο συγκεκριμένο είδος να συμβαίνει.
Αυτό που εγώ κάνω κ το έχω συζητήσει με τα μέλη εδώ στο φόρουμ, μιας κ σε εμένα έχει τύχει 4-5 φορές είναι να έχεις στον χώρο όπου κοιμάται ένα διακριτικό φωτάκι νυκτός ώστε να μην υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι γύρω του. Επίσης, όταν και αν συμβεί αυτό ανοίγεις αμέσως τα φώτα και προσπαθείς με την φωνή σου να τον/την ηρεμήσεις μέχρι να νιώσει πάλι ασφάλεια. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα εγώ προσωπικά το χέρι μέσα στο κλουβί για να το χαιδεψω ή να το βγάλω έξω. Ακόμα κ αν εμείς νομίζουμε ότι έτσι θα το ηρεμήσουμε αν νιώσει εμάς κοντά του όπως κάνουμε στην καθημερινότητα μας, μπορεί να φέρουμε τα αντίθετα αποτελέσματα.
 
@Sina Ευχαριστω για την συμβουλη σου, αλλα μερικοι μου λενε να βαζω κατι πανω απ το κλουβι και να το σκεπαζει την νυχτα. Ειναι καλο;
 
@Sina Ευχαριστω για την συμβουλη σου, αλλα μερικοι μου λενε να βαζω κατι πανω απ το κλουβι και να το σκεπαζει την νυχτα. Ειναι καλο;
Οι γνώμες διίστανται σε αυτό, κάποιοι το θεωρούν καλό για προστασία και για ήσυχο ύπνο, αλλά κάποιοι το θεωρούν ότι είναι ψυχοφθόρα διαδικασία για το πουλάκι. Προσωπικά εμένα δεν το ανέχεται αυτό, οπότε δεν θέλω να του προκαλέσω στρες ή να τον βάλω για ύπνο με το ζόρι. Είναι αναλόγως το πουλάκι κ ανάλογα την δική σου κρίση.
Δεν ξέρω αν το σεντόνι το "προστατέψει" από το πανικό νύχτας εάν αυτό με ρωτάς ώστε να είναι πιο ήρεμο. Ίσως το αποτρέψει να δει κάποια σκιά που μπορεί να το τρομάξει μέσα στην νύχτα.
Εάν εσύ του έχεις το φωτάκι αλλά το σκεπάσεις με αποτέλεσμα να μην το βλέπει, ποιο είναι το νόημα;
Υπάρχουν πολλές απόψεις για αυτό το θέμα του σκεπασματος.
 
@Natalie08 είναι στην κρίση του καθενός το τι θα κάνει με τον φίλο του. Τουλάχιστον, να μην είναι εις βάρος του φτερωτού μας φίλου, είτε αυτό σημαίνει την μια εκδοχή είτε την άλλη, αυτή εμένα είναι η γνώμη μου, σίγουρα υπάρχουν κι άλλες όμως 😊
 
Έχω τον βάζω στην αποθήκη (ήστο υπόγειο ότι έχει ο καθένας μας) και έχει βρει την ηρεμία του και τον σκεπάζω με ένα ελαφρύ ύφασμα
 
Back
Top