Ασθένειες Παιζει ρολο η καναρα για την υποτονικη συμπεριφορα του αρσενικού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
παρατηρωντας συγκριτικα τα δυο καναρινια μου, αρχιζω να ανησυχω μηπως το ενα ειναι αρρωστο. Ενω το θηλυκο χοροπηδαει ολη μερα, σφυριζει και γενικα ειναι μεσα στην τρελη χαρα, το αρσενικο απ την αλλη μερια της ζευγαρωστρας καθεται απλα και την παρακολουθει. Τρεφεται κανονικα και νερο πινει, απλα δεν τον βλεπω πολυ κεφατο, αν και οταν πηγαινω κοντα του και του μιλαω μου κελαηδαει. Παιζει ρολο το θηλυκο για την υποτονικη του συμπεριφορα, η εχει καποια αρρωστια; Πριν παρω την καναρα ηταν πιο κεφατος:/
 
Καλησπέρα Ειρήνη! Ο κανάρος τρώει καλά; Τα μάτια του είναι καθαρά και φωτεινά; Για να σιγουρευτείς ότι το πουλί όντως είναι άρρωστο κοίτα προσεκτικά τις κουτσουλιές του. Αν είναι φυσιολογικές( μακρουλές και ασπρόμαυρες) είναι εντάξει το πουλί. Αν έχουν πράσινο, καφετί ή κάποιο άλλο χρώμα, τότε απομόνωσε τον για καραντίνα. Ελπίζω να μην έχει τίποτα και να είναι υγιέστατος. Μπορεί να μην έχει κέφια. Έχουν και τα πουλιά συναισθήματα. Μπορεί να είναι χαρωπά και κινητικά, αλλά τυχαίνει να μην έχουν κέφια μερικές φορές.
 
κουτσουλιες και ματια κανονικα,
να πηγαινει στην ταιστρα δεν τον βλεπω κ πολυ συχνα, αλλα ποτε δεν ηταν κι ολη μερα πανω απ τους σπορους. Κι επισης ενω παλια εκανε σαν τρελος για αυγο τωρα στο φτυσιμο το χει:/
μακαρι να ναι απλα κακοκεφος και οχι τιποτα αλλο ☹
 
Για να σιγουρευτείς ότι είναι καλά πρέπει να το κοιτάξεις από κάτω... Από απόσταση δεν καταλαβαίνεις και πολλά...
  • Πώς είναι το στέρνο και η κοιλίτσα του;
    http://www.kiklos.info/ges-check.html

  • Πώς είναι οι κουτσουλιές του;
    kiklos.info/kot-check.html

  • Παρατήρησε ποια σποράκια προτιμάει να τρώει. Το ότι πάει στην ταίστρα δε σημαίνει ότι τρώει κιόλας.. Βλέπεις φλούδια από τα σποράκια;
Μπορεί πολύ απλά να μην είναι πυρωμένος ή να του είναι αδιάφορη η θηλυκιά. Μπορεί όμως και να έχει και κάτι... Το καλύτερο για το θηλυκό, που είναι υγιές, θα ήταν να έβαζες το αρσενικό σε ένα άλλο κλουβί μόνο του μέσα στο σπίτι σε μέρος με ζέστη (30 βαθμοί) μέχρι να σιγουρευτείς ότι είναι υγιές.

Αν μπορέσεις να ανεβάσεις και φώτο τόσο πιο πολύ θα σε βοηθήσουμε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
απο κατω που τον κοιταξα μια χαρα φαινεται, οπως και οι κουτσουλιες του κανονικες. Καναβουρι και κελαηδινη τρωει, την αυγοτροφη δεν την πολυπλησιαζει.. Και ναι βλεπω φλουδια μερα παρα μερα οταν βγαζω τισ ταιστρες για να προσθεσω σπορους. Να ανεβασω φωτο του αρσενικου;
 
Είναι φουσκωμένο ή κινητικό και ζωηρό; Βάλτο στο αυτί σου, κάνει κάποιον θόρυβο;

Αν μπορείς να ανεβάσεις φώτο της κοιλιάς του, του στέρνου του και των κουτσουλιών του θα μας βοηθούσες πολύ :)
 
φουσκωμενο δεν ειναι καθολου, ουτε βεβαια και πολυ κινητικος, καθεται κανα δεκαλεπτο στο ενα κλαδακι και μετα παει στο αλλο. Οταν βγαζω το κλουβι εξω η οταν του σφυριζουμε αμεσως ζωντανευει και κουναει πανω κατω την ουρα του κελαηδωντας, αλλα οταν τον παρατηρω την υπολοιπη μερα δεν το κανει αυτο.Φωτο ανεβαζω σε λιγο!
 
Ειρήνη μου τα μπαινοβγάζεις μέσα-έξω τα πουλάκια;

Τώρα άστο! Κοιμάται!
 
οχι ξυπνιος ειναι δεν τα χω κλεισει ακομα τα φωτα μιας και το πρωι ξυπναν αργαα
και ναι συνηθως τα βγαζω εξω το απογευμα μεχρι το σουρουπο αλλα αυτες τις μερες φυσαει πολυ και δεν τα χω βγαλει καθολου μην μου κρυωσουν:/
 
Ειρήνη κακώς! τα πουλάκια μας πρέπει να τα έχουμε είτε μόνιμα μέσα, είτε μόνιμα έξω. Το μέσα-έξω πάντα δημιουργεί προβλήματα! Από ένα απλό κρύωμα μέχρι και το μοιραίο! Η ενναλαγή και η διαφορά της θερμοκρασίας (ακόμη και οι 2 βαθμοί) για έναν τόσο ευαίσθητο οργανισμό, όπως το καναρίνι, γίνεται αισθητή και του κάνει πολύ κακό!

Αν λοιπόν αποφασίσεις να τα έχεις μόνιμα μέσα πρέπει να τα έχεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο (όχι μπάνιο και κουζίνα), ευάερο και ευήλιο και πρέπει οπωσδήποτε να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή γιατί τα καναρίνια είναι ζώα που επηρεάζονται πάρα πολύ από το φως του ήλιου! Επηρεάζεται ολόκληρος ο βιολογικός τους κύκλος! Αν αποφασίσεις να τα έχεις μόνιμα έξω, τότε πρέπει να είναι σε μέρος προφυλαγμένο από τον καιρό (ρεύματα αέρα, βροχή κτλ) και φυσικά από τα αρπακτικά!
 
παω να ανεβασω την φωτογραφια και μου λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο:/τι να κάνω; Τα εχω στο δωματιο μου, οποτε δεν μπορουν να κοιμουνται και να ξυπναν τις ωρες που θα επρεπε:/
 
Ανέβασε εδώ: picresize.com τις φώτο και κάνε επιλογή να είναι 100kb. Αν πάλι δεν τα καταφέρεις μου τις στέλνεις με mail και τις ανεβάζω εγώ.

Να τα βάλεις σε άλλο δωμάτιο ώστε να ξυπνούν και να κοιμούνται όπως στη φύση. Τα καναρίνια επηρεάζονται σε τεράστιο βαθμό από τον ήλιο. Στρεσάρονται με τις εναλλαγές. Δεν μπορείς εσύ την μια μέρα να έχεις τα φώτα ανοιχτά για 10 ώρες και την άλλη για 17. Εκεί που θα νομίζουν ότι είναι η περίοδος αναπαραγωγής, την επόμενη θα νομίζουν ότι είναι πτερόροια και θα αρχίσουν να χάνουν πτέρωμα! Θα τρελαθούν τα πουλάκια και οι ορμόνες τους. Για κάθε εποχή υπάρχουν άλλη διάρκεια φωτισμού που αλλάζει σταδιακά και τα πουλιά μεταβιβάζονται από την μία περίοδο στην άλλη. Μπορεί να σου ακούγομαι υπερβολική, αλλά ο φωτισμός είναι υψίστης σημασίας για τα πτηνά και είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για την υγεία τους και την ευζωία τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
και παλι δρν μπορω να ανεβασω τις φωτπγραφιες. Οι κουτσουλιες του ομως τωρα που τις ειδα στο χαρτι φαινεται οντως να μην εχουν κοπρανα αλλα μονο υγρασια, μοιαζουν με αυτες του σαητ που μου εστειλες.Αρα το πουλι δεν μπορει να φαει; τι μπορω να κανω γι αυτο;☹

του εβαλα μαρουλι το εφαγε ολο και οι κουτσουλιες του εγιναν παλι κανονικες στερεές😕
 
@EiriniKt σου στέλνω σε μήνυμα το mail μου να μου τις στείλεις εκεί και να τις ανεβάσω εγώ..

Για να δούμε πως ακριβώς είναι οι κουτσουλιές του πουλιού μας το ταίζουμε για μια μέρα μόνο με σπόρους και νερό. Κάντο και μετά βγάλε φώτο τις κουτουλιές του. Με το μαρούλι θα είναι πιο υγρές και θα μας οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. :)

Το χώρισες από τη θηλυκιά; Τον έβαλες σε δικό του κλουβί; Κοιμούνται όπως είπαμε;
 
παιδια τελικα τον πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε πως ειναι μια χαρα απλα απυρωτος μου δωσε και μια βιταμινη να τη βαζω στο νερο του για να πυρωσει πιο γρηγορα και τωρα μια χαρα 4ον βλεπω
σας ευχαριστω πολυ παντως! 🙂
 
Back
Top