Γενικά Παιζουν ή οχι τα κοκατιλ μου;

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα! Ειναι φυσιολογικο να ανεβενει ο αρσενικος συνεχεια στην πλατη του θυληκου και να καθετε εκει η να το πειραζει στο κεφαλι...
δειτε και μια φωτο...
 

Συνημμένα

  • DSC05125.webp
    DSC05125.webp
    16,8 KB · Προβολές: 102
Οχι... Αν τελικα ειναι αρσενικο και θηλυκο αυτες ειναι προσπαθειες ζευγαρωματος... Κι απο οτι φαινεται και η θηλυκια ενδιδει...) ειδικα η σταση της με το κεφαλι προς τα πανω δειχνει οτι τον αποδεχεται...
 
Οχι... Αν τελικα ειναι αρσενικο και θηλυκο αυτες ειναι προσπαθειες ζευγαρωματος... Κι απο οτι φαινεται και η θηλυκια ενδιδει...) ειδικα η σταση της με το κεφαλι προς τα πανω δειχνει οτι τον αποδεχεται...

μην κοιτας που η φωτο ειναι στο μπολ με το φαγητο...
να φαει πηγε και την στριμωξε...
παντος μη θυληκια βγαζει μια κραβγουλα σαν να μην τον αντεχει πανω της...
και για ζευγαρωμα δεν ειναι μικρα;
ακομα καλα καλα δεν μαυρισε το μυτακι τους...😛
 
Οταν ζευγαρωνουν το θυληκο βγαζει μια κραβγη γιατη τον αποδεχεται ως ταιρι
 
οποτε αν καταλαβαινουμε καλα, πρεπει να τους φτιαξω φωλια ε;
αχ τα γλυκα μου...😛
 
μα ειναι πολυ μικρα ακομα... Πειτε παιδια τι πρεπει να κανει ο φιλος μας; Αν το θηλυκο γεννισει απο τωρα αυτο δεν μπορει να την βαλει σε κυνδινο(δυστοκια);
μπορουν να ζευγαροσουν απο τετοια ηλικια;
 
Οταν τα χες παρει δεν ηταν 8 μηνων; Τωρα δεν τα χεις γυρω στους 2 μηνες. Αρα ειναι περιπου 10 μηνων; Αν ειναι τοσο ασε να περασουν 2 μηνες και βαλε τους φωλια, συγκεκριμενα το καλυτερο θα ταν την ανοιξη αν τους βαλεις φωλια, αλλα αν μπορεσεις θυμησε μας λιγο την ηλικια τους γιατι δεν την θυμαμαι και πολυ καλα...
 
Ωπ λαθος... Πηγα στο ποστ σου οταν τα χες αγορασει, αρα ειναι 7 μηνων τωρα... Εε ειναι πολυ νωρις να ζευγαρωσουν, σε καμια περιπτωση μην βαλεις φωλια! 🙂
 
αυτο ηθελα να σου πω...
οτι ειναι ακομα περιπου 7 μηνων...
φαντασου οτι τωρα μαυριζει η μυτουλα τους...
οποτε δεν βαζω φωλια...


εκτως απο το καβαλημα...
καταιβενουν και στο ταψι και κοβουν χαρτια...
θελουν να ετοιμασουν φωλια ε;
 
κατεβαινουν και στο ταψι και κοβουν χαρτια...
θελουν να ετοιμασουν φωλια ε;

Αυτό δεν είναι απαραίτητα σημάδι ζευγαρώματος, αλλά στην περίπτωσή σου μάλλον είναι! 🙄
 
Αυτό δεν είναι απαραίτητα σημάδι ζευγαρώματος, αλλά στην περίπτωσή σου μάλλον είναι! 🙄


Τα κοκατιλ δεν βαζουν υλικα στην φωλια τους! Οποτε το ενδεχομενο να ειναι σημαδι οτι θελουν φωλια το αποκλειουμε! Οποτε μαλλον παιζουν μ' αυτο..
 
απ οσο ξερω πολα κοκατιλ βαζουν κοματακια ξυλου. Γιαυτο τα περισοτερα δεχοντε το πριονιδι στη φωλια...
 
Το δεχονται αλλα εγω απ αυτα που χω διαβασει σε βιβλια κι απο το φορουμ δεν τα μεταφερουν τα ιδια! 🙂 Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι τα Budgies! Μερικα δεχονται τα πριονιδια στην φωλια τους, αλλα εχεις δει εσυ ποτε Budgie να φτιαχνει φωλια;
 
γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι και τα 2 θυληκα; Εχουν και τα 2 τα ιδια χαρακτηριστικα...
 
δεν νομιζω... Το πανω ειναι πιο κιτρινο στο πρωσοπο..

και θα γινει ακομα πιο κιτρινο μεγαλωνοντας!
 
εγω ξερω οτι εκτοσ απο τα προσοπα κατο στιν κοιλια τους τα φτερα για να ειναι αρσενικο ειναι μονοχρομα κ οχι οπως ειναι αφτα... Εχω φοτος με τους δικους μου παπαγαλους αν ενδιαφερεσε να δεις
 
Back
Top