Φροντίδα Παιχίδια για lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Παιδια γεια σας και παλι. Τελικα πηρα ενα κλουβι για τα Lovebirds που θα παρω αυριο. Ειναι της IMAC και ειναι ανετο και πολυ καλη ποιοτητας. Τα Lovebirds που θα παρω ειναι masked σαν αυτο στο avatar μου. Να τους παρω αυριο κανενα παιχνιδακι ή ειναι νωρις ακομα;Να τα αφησω να προσαρμοστουν στο κλουβι τους πρωτα; Τι παιχνιδακι προτεινετε; Κατι ξυλινο; Ή μηπως ετσι θα τα στρεσαρω;
Και κατι ακομα! Τι συμβουλες μου δινετε για την πρωτη μερα στο νεο τους σπιτι; Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα;
 
Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στο εμπόριο για μικρά μεσαία παπαγαλάκια!
εγω θα τα έβαζα πρίν βάλω τα πουλάκια μέσα. Ούτως ώστε, να, μη χρειαστεί να τα στρεσσάρω ξανά σε λίγο χρονικό διάστημα για να τα τοποθετήσω...
αν τα βρούν μέσα στο κλουβάκι,θα τα θεωρήσουν δεδομένακαι θα φοβηθούν λιγότερο...
ξύλινα ή πλαστικά η επιλογή δική σου...
 
Να τους παρω αυριο κανενα παιχνιδακι ή ειναι νωρις ακομα;Να τα αφησω να προσαρμοστουν στο κλουβι τους πρωτα;

Συμφωνώ με την Σοφία! Καλύτερα πάρε μερικά παιχνιδάκια από τώρα και τοποθέτησέ τα μέσα στο κλουβί πριν μπουν τα Lovebirds σου για να μην τα στρεσάρεις πάλι σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Τι παιχνιδακι προτεινετε; Κατι ξυλινο;

Υπάρχουν πολλά είδη παιχνιδιών, ξύλινα, πλαστικά, άλλα φτιαγμένα από σκοινί και διάφορα άλλα! Εγώ πάντως αν έπαιρνα πχ. 3 παιχνίδια θα προτιμούσα να είναι διαφορετικού υλικού για να έχουν μια ποικιλία. Εσύ διαλέγεις! 🙂

Τι συμβουλες μου δινετε για την πρωτη μερα στο νεο τους σπιτι;

Επειδή όταν θα τα πάρεις δεν θα έχουν συνηθίσει το περιβάλλον του σπιτιού σου, θα σου πρότεινα να μην τα ''πολυενοχλείς'' μέχρι να συνηθίσουν το καινούριο τους περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και την παρουσία των υπόλοιπων μελών του σπιτιού.
Αφού περάσει κάποιο χρονικό διάστημα και τα βλέπεις να νιώθουν πιο άνετα πλησίαζέ τα μιλώντας τους γλυκά και ήρεμα, δίνε τους καμιά λιχουδίτσα με το χέρι σου κτλ.
Να πλησιάζεις το κλουβί τους σιγά σιγά και να κάνεις ήρεμες κινήσεις για να μην τα τρομάξεις.
 
Back
Top