Φροντίδα Παιχνίδια για παπαγάλους Lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
Γεια σας και πάλι παιδιά! Τον Νοέμβριο θα πάρω έναν παπαγάλο Lovebird. Το θέμα είναι ότι επειδή δρν θα πάρω και σύζυγο για να τα έχω ζευγάρι (λόγο χωρητικότητας κλουβιού και επειδή δεν ξέρω τι φύλλο είναι). Επειδή δεν θέλω ποτέ να νιώσει μοναξιά σκέφτηκα να παραγγείλω από το ίντερνετ (μιας που στο petshop έχει πάρα πολύ λίγα). Θα ήθελα να με προτίνεται με ποια παιχνίδια να αγοράσω και ποια δεν με προτίνεται να πάρω (γιατί έχω ακούσει ότι παιχνίδια σαν καθρεύτες και τέτοια ζαλίζουν τους παπαγάλους. Επίσης δεν θα με πείραζε να ακούσω και τι παιχνίδια έχεται βάλει και εσείς στον δίκο σας παπαγάλο. 😉
 
Με το καλό να το πάρεις! Μπορείς βέβαια να ζητήσεις πριν το παραλάβεις να έχει γίνει τεστ dna, ώστε να ξέρεις και για το μέλλον.
Για τα παιχνίδια θα το χειριστείς όπως περίπου με τα παιδάκια. Όχι όλα μαζί, ένα-ένα, να το βαριούνται και μετά πάλι άλλο.
Καλό είναι να μην αγοράσεις ακριβά παιχνίδια, γιατί και ακριβά είναι και συνήθως δεν τα προτιμούν οι παπαγάλοι. Προτιμούν απλά αναλώσιμα χειροποίητα παιχνίδια από χαρτί, ένα κουκουνάρι κτλ. Ρίξε μια ματιά εδώ και ό,τι θέλεις να ρωτήσεις τα ξαναλέμε :)
https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/
 
Είναι πολύ σημαντικό που ασχολείσαι εκ των προτέρων με το ευ ζειν του παπαγάλου σου. Αν θέλεις διάβασε και τα άρθρα για την φροντίδα των παπαγάλων.
Αν δεν θελες να νιώσει ποτέ μοναξια πάντως, θα πρέπει να πάρεις ζευγάρι και φυσικά το κατάλληλο κλουβί γιατί όπως και να το κάνεις κάποιες ώρες μάλλον θα είναι εντός κλουβιού και εσύ ή εσείς σε άλλον χώρο
 
Σε αυχαριστώ πολύ Μαρία! Εσύ πάντως τι είδη παιζνιδιών προτιμάς; Π.χ. καθρεύτες, κούνιες, σκάλες ξυλάκια με σκινιά;
 
η γνωμη μου ειναι αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις δυο, ειναι μεγαλη υποθεση η παρεα στους παπαγαλους, και κατα την γνωμη μου του ιδιου ειδους. Για παιχνιδια θα σου προτεινα ξυλινα προσωπικα, και αυτο το λεω σε συγκριση με τους δικους μου που τους αρεσουν να καταστρεφουν. εαν πιανουν τα χερια σου μπορεις να τα φτιαξης και μονη σου. το κλουβι μην το φορτωνης με πολλα παιχνιδια, ενα δυο ειναι καλα, και συγουρα οχι καθρευτη.
 
Νομίζω ότι τα παιδιά έχουν δίκιο. Καλύτερα αν μπορείς και έχεις τον χρόνο να φτιάχνεις τα παιχνίδια. Και μικρότερο το κόστος και πιο διασκεδαστικό.

Άσε που πολλά μισοδιαλυμένα θα μπορείς να τα ανακατασκευάσεις. Επίσης στα συν ότι θα είναι σίγουρα ασφαλή τα υλικά κατασκευής τους.
 
Γεια σας και πάλι παιδιά! Τον Νοέμβριο θα πάρω έναν παπαγάλο Lovebird. Το θέμα είναι ότι επειδή δρν θα πάρω και σύζυγο για να τα έχω ζευγάρι (λόγο χωρητικότητας κλουβιού και επειδή δεν ξέρω τι φύλλο είναι). Επειδή δεν θέλω ποτέ να νιώσει μοναξιά σκέφτηκα να παραγγείλω από το ίντερνετ (μιας που στο petshop έχει πάρα πολύ λίγα). Θα ήθελα να με προτίνεται με ποια παιχνίδια να αγοράσω και ποια δεν με προτίνεται να πάρω (γιατί έχω ακούσει ότι παιχνίδια σαν καθρεύτες και τέτοια ζαλίζουν τους παπαγάλους. Επίσης δεν θα με πείραζε να ακούσω και τι παιχνίδια έχεται βάλει και εσείς στον δίκο σας παπαγάλο. 😉

Σε αυτή τη σελίδα καλύπτουμε όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε για τις στοιχηματικές εταιρείες αλλά και το online mightytips στοίχημα στην Κύπρο.
Γεια σου! Έχω έναν παπαγάλο Lovebird και μπορώ να σου προτείνω μερικά παιχνίδια που αγαπάει. Καταρχάς, τα παιχνίδια με σχοινιά και κουδουνάκια είναι τέλεια γιατί του αρέσει να τα τραβάει και να παίζει μαζί τους. Τα ξύλινα παιχνίδια είναι επίσης καλά γιατί μπορούν να τα ροκανίζουν και να κρατούν τα ράμφη τους σε καλή κατάσταση. Προσπάθησε να αποφύγεις τα παιχνίδια με καθρέφτες, γιατί μπορεί να μπερδέψουν τον παπαγάλο σου και να του προκαλέσουν άγχος. Ελπίζω να βοήθησα!
 
Back
Top