Γενικά Παιχνίδια και κίνδυνοι

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχουν ειπωθεί και γραφτεί πολλά για τα παιχνίδια των παπαγάλων και οι περισσότεροι έχουμε λίγο-πολύ μια ιδέα για το ποιά είναι ακατάλληλα/επικίνδυνα και ποιά όχι. Εδώ και πολλούς μήνες είχα, μεταξύ άλλων και εντελώς ακίνδυνων πραγμάτων, κρεμασμένους 2 μικρούς πλαστικούς κρίκους πάνω σε ένα παιχνίδι των Αλεξανδρινών μου. Περιστασιακά έδενα πάνω στους κρίκους καλαμάκια και εκείνα παίζανε με τις ώρες μέχρι να τα μασουλήσουν και να τα ρίξουν όλα κάτω.

Χθες, ωστόσο, εκεί που παίζανε και η Κοκό αποφάσισε να κάνει μπάνιο στην ποτίστρα της και έκανε τα ακροβατικά της σε όλο το κλουβί, άκουσα μία τρελή κραυγή απελπισίας. Και, ω Θεέ μου!

Το πουλί με κάποιον μυστήριο τρόπο είχε βάλει το κεφάλι του μέσα στον κρίκο (ίσα που χωρούσε δηλαδή!) και στην προσπάθεια να ελευθερωθεί μπερδεύτηκε ακόμη περισσότερο στο σχοινί που έδενε όλο το παιχνίδι! Και σαν να μην έφτανε όλο αυτό, το παιχνίδι είχε κάτω μία πέτρα κάπως βαριά περασμένη και τραβούσε το λαιμό της προς τον πάτο του κλουβιού…

Πανικός και λίγα σας λέω!

Προσπάθησα να την ηρεμήσω με την φωνή μου, ταυτόχρονα άρπαξα ένα ψαλίδι και άρχισα να κόβω το σχοινί για να την ξελαφρύνω κάπως και προσπαθώντας να αποφύγω τις δαγκωνιές. Εκείνη χτυπιόταν και ούρλιαζε, αλλά μάλλον καταλάβαινε ότι πάω να την βοηθήσω και με τσιμπούσε ήπια, μπορώ να πω. Απελευθερώσαμε το σχοινί, αλλά ο πλαστικός κρίκος έμεινε στο λαιμό της. Εκείνη μέσα στον πανικό της προσπαθούσε να τον βγάλει με το ράμφος, αλλά πνιγόταν και φρίκερνε ακόμη περισσότερο! Τι να κάνω; Ευτυχώς, ο σύντροφός μου ήταν καθοδόν και τον πήρα αμέσως τηλέφωνο. Μόνο εκείνος μπορεί να κουμαντάρει τους Αλεξανδρινούς μας και δεν τον δαγκώνουν, εμένα, ως συνήθως, με έχουν για να τα φροντίζω και να τα ταΐζω (δουλάρα).

Μετά από πολλή φρίκη και τρέλα (συνέχεια προσπαθούσε να τον βγάλει, χτυπιόταν και τρόμαζε ακόμη πιο πολύ), επιτέλους έφτασε ο «σωτήρας» και με μία κίνηση την άρπαξε από τους ώμους και της έβγαλε τον αναθεματισμένο κρίκο από το κεφάλι. Εκείνη, ανακουφισμένη πλέον από την άνιση μάχη με τον κρίκο και τον εαυτό της κούρνιασε σε λίγο πάνω στον ώμο του…

Συμπέρασμα Νο.1: αν δεν ήμουν σπίτι εκείνη την ώρα, το πουλί θα είχε κρεμαστεί και θα πνιγόταν…Φρικτός θάνατος….

Συμπέρασμα Νο.2: πέραν του ότι τέρμα οι κρίκοι και ότι άλλο συναφές, θέλει πολύ-πολύ προσεκτική μελέτη το θέμα των παιχνιδιών. Τόσους μήνες δεν είχε συμβεί τίποτε, αλλά ξαφνικά…

Συμπέρασμα Νο.3: αν έχω πια την παραμικρή αμφιβολία για ένα παιχνίδι, δεν θα το βάζω στα πουλιά μου και πριν φύγω από το σπίτι θα εξετάζω εξονυχιστικά τα κλουβιά τους για τυχόν κινδύνους….

Προσέχουμε για να έχουμε, που λένε!)
 
Πω πω όντως τρομαχτική εμπειρία.
Καλά έκανες και την μοιράστηκες Ανατολία μου είναι πολύ χρήσιμη για όλους μας.
Επειδή αυτά τα θέματα είναι μεγίστης σημασίας, να παραθέσω και μερικά ακόμα παρόμοια
https://community.petbirds.gr/threads/Μεγάλη-προσοχή-στα-παιχνιδια.25901/
https://community.petbirds.gr/threads/Ενδεχομενοι-κινδυνοι-απο-παιχνιδια-παπαγαλων.12399/
Τέλος καλό όλα καλά!
 
Πω πω όντως τρομαχτική εμπειρία.
Καλά έκανες και την μοιράστηκες Ανατολία μου είναι πολύ χρήσιμη για όλους μας.
Επειδή αυτά τα θέματα είναι μεγίστης σημασίας, να παραθέσω και μερικά ακόμα παρόμοια
https://community.petbirds.gr/threads/Μεγάλη-προσοχή-στα-παιχνιδια.25901/
https://community.petbirds.gr/threads/Ενδεχομενοι-κινδυνοι-απο-παιχνιδια-παπαγαλων.12399/
Τέλος καλό όλα καλά!
Ναί, σωστά! Οσα δεν φέρνει ο χρόνος, που λένε, μία στιγμή τα φέρνει!) Τέλος καλο, ευτυχώς!)
 
Συνηθιζα να βαζω και γω πολυχρωμους κρικους στα κλουβια, και δεμενους σε παιχνιδια και "σκετους" σε ενα μπωλακι που βαζω διαφορα αλλα μπιχλιμπιδια και παιζουν.
Μεχρι που μια μερα ειδα το μπατζι μου με εναν κοκκινο κρικο στο λαιμο(τον οποιο πανω στον πανικο μου τον περασα αρχικα για αιμα και φρικαρα ακομα πιο πολυ)
Ο κρικος ευτυχως ηταν μεγαλης διαμετρου οποτε δεν του εσφιξε καθολου το λαιμο.
Μαλιστα κιολας το μπατζι τον ειχε φορεσει στυλ κολιε και καμαρωνε.😎
Τελος παντων του τον εβγαλα και απο τοτε δεν ξαναβαλα κρικο.
Το ιδιο πουλακι πεθανε αργοτερα απο πνιγμο, με ενα απλο παιχνιδι με χαντρες...
Οι κινδυνοι παραμονευουν παντου😳
 
Έχω καταργήσει όλα τα πλαστικά και λοιπά κρεμαστά και μη παιχνίδια στα κλουβιά των πουλιών. Εδώ κι ένα χρόνο και παραπάνω δίνω μόνο φυσικά υλικά κάθε μέρα, φρέσκα κλαδιά και καρπούς και άνθη και τα πουλιά μου είναι μια χαρά απασχολημένα, περισσότερο απο ποτέ θα έλεγα. Τώρα για όσους ζείτε στις μεγάλες πόλεις κι είναι δύσκολο να βρίσκετε τέτοια καταλαβαίνω πως κι αυτά είναι μια λύση για να απασχολούνται τα πουλιά σας.
 
Έχω καταργήσει όλα τα πλαστικά και λοιπά κρεμαστά και μη παιχνίδια στα κλουβιά των πουλιών. Εδώ κι ένα χρόνο και παραπάνω δίνω μόνο φυσικά υλικά κάθε μέρα, φρέσκα κλαδιά και καρπούς και άνθη και τα πουλιά μου είναι μια χαρά απασχολημένα, περισσότερο απο ποτέ θα έλεγα. Τώρα για όσους ζείτε στις μεγάλες πόλεις κι είναι δύσκολο να βρίσκετε τέτοια καταλαβαίνω πως κι αυτά είναι μια λύση για να απασχολούνται τα πουλιά σας.
Και ε΄γω τελευταία τους φτιάχνω μόνη μου παιχνίδια με υλικά που μπορούν να μασήσουν και να χωνέψουν, αν καταπιούν κάτι κατά λάθος. Μόνο αυτοί οι 2 κρίκοι ήταν στα μεγάλα πουλιά και να το αποτέλεσμα. Για τα κλαδιά και τα λουλούδια συμφωνώ απολύτως. Η βόλτα με το σκυλί έχει γίνει μάζεμα κλαδιών και χόρτων από την άνοιξη πια!) Πολύ καλή απασχόληση, όντως!)
 
Back
Top