Φροντίδα Παιχνίδια λεηλασίας (foraging toys) για το ζακό μου

Πολύ ωραία, με γεια του!
Του τα έδωσες; Πως τα αντιμετώπισε; Έβαλες τρόφιμα μέσα;
 
Μεχρι στιγμής του εχω δώσει μονο αυτο με τα κουτακια που φαινεται στη φωτο οτι εχει τροφη μέσα.Απο την πρώτη στιγμή του τράβηξε το ενδιαφέρον κ το τραβολογησε... Την δεύτερη μερα ειχε ανοιξει κ φαει παντελώς το ένα κ είχε ανοίξει για λιγο το άλλο.
 
Μεχρι στιγμής του εχω δώσει μονο αυτο με τα κουτακια που φαινεται οτι εχει τροφη μέσα.Απο την πρώτη στιγμή του τράβηξε το ενδιαφέρον κ το τραβολογησε... Την δεύτερη μερα ειχε ανοιξει κ φαει παντελώς το ένα κ είχε ανοίξει για λιγο το άλλο.
Hi, εχω και εγω ενα παρομοιο παιχνιδι, του εχω βγαλει την αλυσιδα και εχω βαλει σχοινάκι, νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλες.
 
Αναφέρεσαι σε αυτο με τα μπλέ συρταρακια; Το ειχα στο μυαλο μου να την βγάλω την αλυσίδα γιατι είναι και πολυ χοντρή αλλα έτι κ αλλιως δεν θα του τα βάλω ολα μαζί, οποτε έχω καιρο να το φτίαξω! Ενημερωτικά να αναφέρω οτι τα Harrison power treats τα προτιμαει 100% απο τα απλα πελλετς απλα επειδη είναι αρκετα σκληρα μολις το σπαει του πεφτουν τα 2/3. (ετσι και αλλιως δεν πρέπει να καταναλώνουν μεγάλη ποσοτητα απο αυτά.)
 
Ωραια παιχνίδια αυτα που θέλουν σκεψη, θέλω να πάρω και εγω.
Απο eshop τα πηρες εσυ; Αμερική; δωσε μου ινφος οταν βρεις λιγο χρόνο.

οταν λές απλα πελετς ποια εννοεις;
εγω του δίνω σπορια και απο πελλετς της nutribird ta P15. Ηαρρισον δεν εχω δοκιμάσει.
 
Hi, εχω και εγω ενα παρομοιο παιχνιδι, του εχω βγαλει την αλυσιδα και εχω βαλει σχοινάκι, νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλες.
Τα σχοινακια τα φοβαμαι γιατι μπορει να πιαστει το νυχακι του ή ακομα και να τυλιχτει γυρω απο το λαιμο του.
Βεβαια ειναι και στο πουλι... Εμενα που δεν καθεται δευτερολεπτο χωρις να κανει κατι ειναι πιο επιφοβο. Μαλιστα καποια στιγμη του ειχα ενα παιχνιδι με σχοινι το οποιο το βραδυ που τον σκεπασα για υπνο πηγε, επαιξε,το τυλιξε στο λαιμο του και παλι καλα που δε σταματησε να μιλαει, κατι το οποιο μου κινησε την περιεργεια και τον βρηκα με το σχοινι στο λαιμο... Ισως και να μην τον εβρισκα ζωντανο το πρωι.
 
Πολυ ωραια! Απο που τα πηρες γιατι μου αρεσαν πολυ και θελω να αγορασω του ρινγκνεκ μου.
 
Δυστυχώς τα πήρα απο έξω και συγκεκριμενα απο e-shop αμερικη... Τα πήρα ολα μαζί επειδη τα μεταφορικα ετσουξαν και είπα τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο! Εγω τον δικο μου τον ταιζω αυτα τα οποία πλεοντα τρώει παραλληλα με μιξ σπορων φρούτα κτλ αλλα η ποσότητα εξαρτάται απο τα κεφια του, τα Harrison power treats που του πηρα τα τσακίζει... ειναι βέβαια τροφη επιβράβευσης (μικρή επιτρεπομενη ημερήσια κατανάλωση) αλλα για να πρωτομάθει τα πελλετ ειναι οτι πρέπει! Σιγουρα θα δοκιμάσω σύντομα και τα απλα πελλετ της Harrison's.
 
Τα σχοινακια τα φοβαμαι γιατι μπορει να πιαστει το νυχακι του ή ακομα και να τυλιχτει γυρω απο το λαιμο του.
Βεβαια ειναι και στο πουλι... Εμενα που δεν καθεται δευτερολεπτο χωρις να κανει κατι ειναι πιο επιφοβο. Μαλιστα καποια στιγμη του ειχα ενα παιχνιδι με σχοινι το οποιο το βραδυ που τον σκεπασα για υπνο πηγε, επαιξε,το τυλιξε στο λαιμο του και παλι καλα που δε σταματησε να μιλαει, κατι το οποιο μου κινησε την περιεργεια και τον βρηκα με το σχοινι στο λαιμο... Ισως και να μην τον εβρισκα ζωντανο το πρωι.

thanks γ την πληροφορία, εγω χρησιμοποιώ σχετικά χονδρά φυσικά σχοινιά σαν αυτο της φωτό παρακάτω. Το σχοινάκι που παρολιγο να ειχατε το ατυχημα ηταν χονδρό ή πιο λεπτό σαν σπάγγος; λες κ με αυτά τα χονδρα να υπάρχει κίνδυνος; Επίσης και το μηκος παιζει ρόλο, όσο πιο κόντο τόσο πιο ασφαλές. Πάντως τις αλυσίδες τις εχω αποκλείσει: στους κρίκους τους ευκολα μπλεκεται νυχι ή κ δαχτυλάκι.

2015-02-28 13.37.18.webp
 
Κάτι που πρέπει να προσέξεις επίσης είναι μην μασουλάει και καταπίνει κομμάτια σχοινιού ή υφασμάτων. Έχω διαβάσει για πουλιά που καλύφθηκε μέρος του στομαχιού τους από τέτοια υλικά και είχαν σοβαρά προβλήματα.
 
Ευχαριστω γ την απάντηση. Εχεις μηπως τπτ links κλπ γ να διαβάσω παραπάνω σχετικά με αυτό το θέμα; Αναφέρεται σε μικρά κομματάκια μήπως;
 
Ευχαριστω γ την απάντηση. Εχεις μηπως τπτ links κλπ γ να διαβάσω παραπάνω σχετικά με αυτό το θέμα; Αναφαίρεται σε μικρά κομματάκια μήπως;
Θα ψάξω και θα στα δώσω, αναφερόταν γενικά στο παιχνίδι με πάνινα αντικείμενα, ακόμα και τις έτοιμες κούνιες με νήμα που πουλάνε τα petshops.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Θα ψάξω και θα στα δώσω, αναφερόταν γενικά στο παιχνίδι με πάνινα αντικείμενα, ακόμα και τις έτοιμες κούνιες με νήμα που πουλάνε τα petshops.

Ευχαστώ πολύ. Περιττό να πω πόσα παιχνίδια και πατιθρες εχουν τετοια στοιχεία...
 
Ναι, το ξέρω φυσικά, ούτε όλοι οι παπαγάλοι καταπίνουν τέτοια υλικά. Θα το βρω και θα στο δώσω να διαβάσεις.
 
thanks γ την πληροφορία, εγω χρησιμοποιώ σχετικά χονδρά φυσικά σχοινιά σαν αυτο της φωτό παρακάτω. Το σχοινάκι που παρολιγο να ειχατε το ατυχημα ηταν χονδρό ή πιο λεπτό σαν σπάγγος; λες κ με αυτά τα χονδρα να υπάρχει κίνδυνος; Επίσης και το μηκος παιζει ρόλο, όσο πιο κόντο τόσο πιο ασφαλές. Πάντως τις αλυσίδες τις εχω αποκλείσει: στους κρίκους τους ευκολα μπλεκεται νυχι ή κ δαχτυλάκι.

View attachment 32086
Ενταξει ειναι τα δικα σου σχοινακια, εμενα ηταν πιο λεπτο και οπως καταλαβαινεις ηταν ευκολο να το φορεσει γυρω απο το λαιμο του αρκετες φορες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Back
Top