Αναπαραγωγή Παλιά και νέα αυγά μέσα στην φωλιά

Tzenial

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2017
Μηνύματα
20
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η θηλυκιά μας γέννησε 4 αυγά... Περίμενα 20 μέρες μέχρι να τα απομακρύνω, γιατί στο pet shop μου είπαν maximum 18 μέρες, και στο " καπάκι " κάνει άλλα τρία, δεν της τα πείραξα γιατί δεν μπορώ να διακρίνω ποιά είναι άσπορα... Προχτές όμως είχαμε γεννητούρια... Δύο νέα καναρινάκια... Ξέρει κανείς τί να κάνω με τα παλιά αυγά που είναι μέσα στην φωλιά και προφανώς ενοχλούν και την μητέρα και τα παιδιά... Να τα απομακρύνω ή να περιμένω λίγες μέρες;
 
Να ελέγχεις τη φωλιά καθε ημέρα και σε περιπου μια εβδομάδα να πετάξεις τα αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί.
Επίσης να χωρίσεις τους γονείς τη 12 ημέρα απο την εκκόλαψη του πρώτου νεοσσού, με χώρισμα της ζευγαρώστρας, ώστε να μην υπάρξει νέα συνεύρεση και νέος κύκλος αυγων, μια και η εποχή πλεον ειναι ακατάλληλη για αναπαραγωγές και καθώς τα ενήλικα πρεπει να ξεκουραστούν ώστε να μπουν ομαλά σε πτερόρροια.
Ακόμα, να δίνεις καθημερινά αυγοτροφη και αυγό σφιχτοβρασμενο, ώστε να ταΐζουν οι γονείς τα μικρά. Το αυγό μάλιστα το αντικαθιστάς με άλλο σε λίγες ώρες, καθώς αλλοιώνεται και γίνεται επικίνδυνο.
Να μην ρωτάς στο πετσοπ, αλλά ο,τι μα ο,τι σε απασχολεί να μην διστάζεις να το συζητάς μαζί μας, καθώς σπάνια σε καταστήματα ζώων παρέχονται οι σωστές πληροφορίες, ενώ καθόλου σπάνια παρέχονται εσφαλμένες, ακόμα και επικίνδυνες παραινέσεις.
Να χαιρεσαι τους μπέμπηδες.
 
Δυστυχώς το ένα μας πουλάκι δεν τα κατάφερε...όταν επιστρέψαμε το μεσημέρι, το βρήκαμε ακίνητο μέσα στην φωλιά... Αναγκάστηκα να το βγάλω μαζί με τα υπόλοιπα αυγά και να αφήσω το άλλο μόνο του... Μεγαλώνει πολύ γρήγορα αλλά χτες μου φάνηκε πως, και αυτό, είχε αδύναμη αναπνοή... Ελπίζω να τα καταφέρει, απλά δεν βλέπω να το ταΐζει ιδιαίτερα η μαμά του...
 
ελπίζω να τα καταφέρει, απλά δεν βλέπω να το ταΐζει ιδιαίτερα η μαμά του...
Προσωπικά εγώ για αυτό που λές κοιτάω την ταίστρα και όχι τα πουλιά. Πρωι και απόγευμα αυγό και καθαρό νερό,έξτρα σπόροι καθημερινά. Είναι μικρό αν κατάλαβα καλά για αυτό δεν βλέπεις και πολύ κίνηση.Αν έχεις ομοίωμα αυγού το προσθέτεις στη φωλιά(1 ή 2).
 
Τελικά δεν τα κατάφερε ούτε και αυτό... Κάποια στιγμή καθόταν και οι δύο από πάνω του...ίσως και να ζεστάθηκε υπερβολικά, δεν ξέρω... Κρίμα πάντως...
 
Back
Top