Αναπαραγωγή Παλι ασπορα ηταν τα αυγα, γιατι;

basilis.fotoudes

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Εχω ενα ζευγαρι το οποιο ενω μου γεννησε δυο φορες και πηρα 3 μικρα στη συνεχεια εκαναν 3 γεννες ασπορα... Τα χωρισα ολο το καλοκαιρι και αρχες νοεμβρη τα εβαλα παλι γιατι εςερνε η θηλυκια... Ενω τα ειδα να ζευγαρωνουν αρκετες φορες, παλι ασπορα ηταν τα αυγα... Ξερει κανεις να μου πει γιατι; ο αρσενικος ειναι του 2010 εκανα και προετοιμασια με βιταμινες ε κλπ αλλα... Τζιφος
 
δεν ξερω να σου πω το γιατι.. Ξερω ομως βρηκες την χειροτερη περιοδο να τα ζευγαρωσεις.. η σωστη περιοδος ειναι τον Φεβρουαριο (για εσωτερικες αναπαραγωγες) και τον Μαρτιο-Απριλιο (για εξωτερικες αναπαραγωγες). αστα να ξεκουραστουν προς το παρον και προσπαθεις αργοτερα στην σωστη εποχη.. ή αστο καλυτερα για την Ανοιξη του 2015 ωστε να ξεκουραστουν οσο το περισσοτερο δυνατον γινεται. 4 γεννες σε μια χρονια, ας ειναι και ασπορες.. ειναι παρα πολλες.
 
Τα καναρίνια ζευγαρώνουν την άνοιξη. Προϋποθέσεις για την αναπαραγωγή τους, εκτός από την εποχή, είναι και η σωστή προετοιμασία. Δεν πρόκειται για μια διαδικασία με εγγυημένο αποτέλεσμα, ειδικά όταν οι προϋποθέσεις δεν είναι σωστές.

Κάντε τη χάρη στα πουλιά σας και παρέχετέ τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης. Μία από αυτές τις χάρες που οφείλετε στα πουλιά, είναι να μην τα αναγκάζεται να ζευγαρώνουν σαν κουνέλια όλο τον χρόνο. Είναι κρίμα.
 
εκανα προετοιμασια δεν ειμαι απειρος εκτροφεας, απλα σκεφτομαι μηπως υπαρχει περιπτωση να ειναι εχει περασει καποια αρρωστεια ο αρσενικος και εγινε ασφαιρος... Δινω βιταμινες ε12 της σεβιτα.. Εγω τον αγορασα οταν ηταν 2 ετων και ειχε το ματι του συνεχεια κλειστο.. Τον εκανα καλα και μετα απο 7 μηνες τον ζευγαρωσα
 
Βασίλη κανένας δεν λέει οτι είσαι άπειρος εκτροφέας
(εκτροφέας μια δύσκολη λέξη για να την προφέρεις επείδη πολοί λίγοι υπάρχουν στην Ελλάδα που ασχολούνται σωστά)
αν και οι πράξεις σου δείχνουν άλλα.
Το αν έχει περάσει κάποια αρώστεια το αρσενικό σου μόνο εσύ ξέρεις, κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει.
Στο φόρουμ πρέπει να δώσεις πιο πολλές αναλυτικές πληροφορείες ώστε κάποιος να μπορέσει να σε βοηθήσει.
πχ πώς τον έκανες καλά; γιατί ειχε το μάτι κλειστό κτλ κτλ.
Οσο για το αν είναι σωστη εποχή που ζευγαρώνεις σου απάντησε ο Σταύρος.
 
ναι με ρυθμιζομενο φωτισμο...

Θέλεις να συμμετέχεις σε κάποιο διαγωνισμό;

γιατί προχώρησες σε αναπαραγωγή...

το οτι ειναι σε εσωτερικό χωρο δεν αλλαζει τους κανόνες

της φύσης για τις εποχές ζευγαρώματος.
 
σταγονες για τα ματια σε κτηνιατρο το πηγα... Και αργοτερα ειχε ακαρια της τραχειας εδωσα ακαριν κι εγινε καλα.. Οσο για εμπειρια απο 15 ετων ασχολουμαι.. Τωρα ειμαι 47, απλα παντα μαθαινεις κατι καινουργιο.. Εχω 85 πουλια τωρα.. Απλα αυτο που συζηταμε δεν μου ετυχε ξανα

απλα επειδη εσερνε η θηλυκια και αυτο το ζευγαρι βγαζει πολυ ομορφα πουλια... Καταλαβες... Ισως εκανα λαθος μπορει να μην ηταν ετοιμος απολυτα ο αρσενικος...
 
απλα επειδη εσερνε η θηλυκια και αυτο το ζευγαρι βγαζει πολυ ομορφα πουλια... Καταλαβες... Ισως εκανα λαθος μπορει να μην ηταν ετοιμος απολυτα ο αρσενικος...

αυτο φαντάζομαι ειναι απάντηση σε μενα. 🙂

Τωρα σημασια δεν εχει το "λαθος" ολοι μας κανουμε

και μαθαινουμε απο αυτα...

να βοηθησεις το πουλακι να συνελθει,

διατροφικα και ολα θα πανε καλα..
 
απλα επειδη εσερνε η θηλυκια και αυτο το ζευγαρι βγαζει πολυ ομορφα πουλια... Καταλαβες
Βασίλη, τα πουλιά δε "σέρνουν" Νοέμβριο μήνα. Αυτό είναι το λάθος σε όλη την υπόθεση και αυτό προσπαθούμε να σου πούμε. Το ότι βρίσκεται σε αναπαραγωγική ετοιμότητα Νοέμβριο μήνα οφείλεται στις συνθήκες περιβάλλοντος που ζει και επειδή ο μήνας αυτός δεν βρίσκεται στην εποχή που αναπαράγονται τα πουλιά στη φύση, σημαίνει ότι το πουλάκι αντιλαμβάνεται λάθος την εποχή.

Τα πουλιά και τα ζώα γενικότερα δεν χρησιμοποιούν ημερολόγια για να αντιλαμβάνονται το χρόνο, αλλά τη διάρκεια του ημερήσιου φωτός και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Το Νοέμβριο μήνα, η διάρκεια της ημέρας δεν ξεπερνά τις δέκα ώρες. Εαν μέσα στο χώρο που έχεις τα πουλιά ο φωτισμός διαρκεί 15 ώρες και η θερμοκρασία ξεπερνά τους 20-22 βαθμούς, είναι λογικό να "σέρνει" το πουλί. Είναι λογικό, δεν σημαίνει βέβαια ότι είναι και σωστό.

Δεν αμφιβάλλω ότι είσαι έμπειρος εκτροφέας αλλά αντιλαμβάνομαι, με τη δική μου μικρότερη ίσως εμπειρία, ότι σε αυτό το θέμα κάνεις ένα λάθος και οφείλω να σου το πω. Άφηνε τα πουλιά σου να ζουν σε όσο το δυνατόν πιο φυσιολογικές συνθήκες και θα είναι όχι μόνο πιο παραγωγικά στην αναπαραγωγή αλλά και υγειέστερα.

Λίγα περισσότερα πράγματα σχετικά με το θέμα έχω γράψει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-φροντίδα-των-κατοικίδιων-πουλιών.17656/
 
σταυρο τωρα εχω 9 ωρες φως στο χωρο αυτο... Θερμανση δεν εχω επιτηδες για να μην πυρωνουν τα πουλια... Κι ομως συνεβει αυτο που συζηταμε... Τελος παντων. Εγω τα εβαζα συνηθως τελος ιανουαριου απλα ειπα λογω πυρωματος της καναρας να το δοκιμαςω...
 
νομιζω οτι την απαντηση την ηξερες απο την αρχη απλα φοβοσουν να παραδεκτεις το λαθος που εκανες οπως ειπες εισαι τοσα χρονια με πουλια αρα.
 
Back
Top