Γενικά Παμε απο το μηδεν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπερα παλιο μελος ισως καποιος ν με θυαμαται... λογω μιας αθλιας αναπαραγωγικής σεζον και μοα πολυ δυσκολη πτεροροια πουλακια 0 λες και με μουτζοξαν αρκετο καιρό τώρα προσπαθω ν ξεπερασω το γεγονός.. μεχρι ππυ σημερα ακουσα δυο συναδελφους μ συζητανε για καναρινια και ευθεις να πω την γνωμη μου.. στην ερρωτηση αν έχω δικα μου δεν απαντησα... Μ τ θελω παμε απο το 0 θα ξεκινησω μια νεα ρατσα δεν θελω φωνης.. χρωματος _ τυπου... αν μπορούσατε ν με παραπεμψεται καπου δε καποια ρατσα εξελιξιμη στην παροδο τον χρονων.. Ευχαριστώ πολυ..
 
Καλώς ήρθες Παναγιώτη.
ν με παραπεμψεται καπου δε καποια ρατσα εξελιξιμη στην παροδο τον χρονων.
Εξελίξιμη είναι κάθε ράτσα της οποίας τα πρότυπα δεν έχουν σταθεροποιηθεί ακόμα. Είναι δηλαδή κάθε νέα ράτσα που μπαίνει στο παιχνίδι. Η ενασχόληση με κάτι τέτοιο όμως είναι αρκετά δύσκολη.
Ένας κλασικός τρόπος που ενέχει και την έννοια της εξέλιξης είναι να ασχοληθείς με αρχέγονα. Πχ,Green, δηλαδή μαύρη σειρά με κίτρινο έντονο και να προσθέτεις σε αυτά κλασικές μεταλλάξεις.Άλλο παράδειγμα είναι να φτιάχνεις πουλιά πασπαρτού δηλαδή φορείς αχάτη και καστανού.Άλλο παράδειγμα είναι να μπλέξεις τις κατηγορίες δηλαδή να έχεις πουλιά χρώματος, με καπέλο.
Κατα τα άλλα, η εξέλιξη είναι μόνο θέμα θέασης των πραγμάτων.
Αν θές να πάρεις μια περιεκτική απάντηση πρέπει να τοποθετηθείς με σαφήνεια και πρέπει επίσης να είναι ξεκάθαρο αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Τις περισσότερες φορές, ευτυχώς, περιοριζόμαστε απο τις συνθήκες. Εσύ τί εγκαταστάσεις έχεις; Τι θα κάνεις τα παραγόμενα πουλιά που δεν θα ικανοποιούν τα πρότυπά σου; Σε πόσο βάθος χρόνου στοχεύεις;
λογω μιας αθλιας αναπαραγωγικής σεζον και μοα πολυ δυσκολη πτεροροια πουλακια 0
Τις αιτίες τις γνωρίζεις;
 
Αν δεν αποφασίσεις εσύ ποια ράτσα σου αρέσει... Ποια καναρίνια "κεφάρεις" και ποια σε "εξιτάρουν" ότι και να πούμε εμείς θα είναι λόγια στον αέρα.
Κάθε είδος, ράτσα και μετάλλαξη έχει τις δικές της απαιτήσεις, δυσκολίες, ιδιαιτερότητες...
Υπάρχουν εκατοντάδες ράτσες και μεταλλάξεις για να επιλέξεις... κόντρα στις δικές μας απόψεις περί του όμορφου... Του ωραίου κλπ...
Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να ξεκολλήσω από τα Huppe Allemand (Γερμανικό λοφιοφόρο).
Κάθε άλλο πουλί που έχω στην εκτροφή μου έχει σκοπό την υποστήριξη με κάθε τρόπο αυτής αυτής της ράτσας.
Έχει ιδιαιτερότητες αλλά αυτό ακριβώς τα κάνει για μένα όμορφα...
Κάποιοι άλλοι πάλι... Δεν θέλουν ούτε να τα βλέπουν...
Κοντολογίς... "περί ορέξεως... "
Άλλες πάλι ράτσες έχουν ειδικές απαιτήσεις σε εξοπλισμό, διατροφή κλπ... και προαπαιτείται έρευνα για τα απολύτως αναγκαία και απαραίτητα εκτροφικά μέσα...
Ξέρω Παναγιώτη πως έχεις κάποια εμπειρία αλλά μια και αλλάζεις το εκτρεφόμενο είδος θα πρέπει να σκεφτείς για ποιες ράτσες είσαι έτοιμος - έχεις προετοιμαστεί... από άποψη ειδικών απαιτήσεων, γνώσεων και μέσων.
 
Deukalion γνωρίζω τις αιτίες για την αποτυχια αναπαραγωγης και μπορω ν πω πως ντρεπομαι. Μ θ ανφερθω καποια στιγμη στο θεμα... Μαρεσουν πολυ τ γερμανικα σκουφατα κυριε γιαννη αλλά πιστεύω πως ειναι πολυ πολυ δυσκολα πουλια και για ν φτασουν σε ενα επιπεδο πρεπει ν υπαρχουν βασεις και ξανα βασεις και παει λεγοντας... μου αρεσουν τα μαύρα κοβαλτια και τοπαζιο... Πιστευω πως Θ μπορουσα ν χειριστω αυτες τις ρατσες.. Βεββαια δεν ξερψ πολλα οσο αφορα τις μεταλαξεις

.
 
... μου αρεσουν τα μαύρα κοβαλτια και τοπαζιο... Πιστευω πως Θ μπορουσα ν χειριστω αυτες τις ρατσες.. Βεββαια δεν ξερψ πολλα οσο αφορα τις μεταλαξεις.

Eλα στην Παναττική στο Περιστέρι το επόμενο Σαββατοκύριακο και θα δείς και τις δυό. Για όποιες απορίες μπορούμε να τα πούμε απο κοντά.
 
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά σε κάποιο παλαιότερο μήνυμά σου είχες αναφερθεί σε πολύ μεγάλο αριθμό ζευγαριών που σκόπευες να διαχειριστείς κατά την αναπαραγωγική περίοδο;
 
Κυριε μακη ευχσριστω πολυ για την προσκληση θ ειναι τιμη μου ν παρω μερικες συμβουλες απο εσάς κ μ δω απο κοντα κάποια πουλια...
stfns ναι μεγάλο αριθμο ο οποιος δεν εκανεε τπτ φταιω εγωνκ μονο εγω σε αυτόν και ισως μετα για αυτο εχασα ολα τ πουλια μου
 
stfns ναι μεγάλο αριθμο ο οποιος δεν εκανεε τπτ φταιω εγωνκ μονο εγω σε αυτόν και ισως μετα για αυτο εχασα ολα τ πουλια μου

Πάντως για να είμαι ειλικρινής τις τελευταίες μέρες σε σκέφτηκα και αναρωτιόμουν τι απέγινες. Καλώς ήρθες ξανά και εύχομαι καλή επιτυχία με όποια ράτσα αποφασίσεις να ασχοληθείς.
 
Θα βρεις την ράτσα που σε εκφράζει παρόλο που είναι πολλές πια μπερδευόμαστε καμιά φορα.. Και έγω θα ήθελα να μάθω τι πήγε τόσο στραβά και έχασες όλα τα πουλιά.ίσως αποφύγουμε και εμείς κάποια λάθη. και φύσικα μην απογοητεύεσαι.
 
Πού χάθηκες εσύ; Καλώς ήρθες πάλι. Θυμάμαι που είχες τόσα πουλιά που μου είχες πει θα μου χάριζες ένα κοινό καναρινάκι όταν φαγώθηκε το δικό μου από αρπακτικό. Μόνο που το είχες προτείνει ήταν σαν να μου το είχες χαρίσει. Ελπίζω να κάνεις καλή αρχή και μπράβο που δεν παράτησες το χόμπυ.
 
Back
Top