Αναπαραγωγή Παμε για δευτερο ζευγαρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
καλησπερα απο καβαλα σε ολη την παρεα. λοπον παιδια παμε για 2 ζευγαρωμα να δουμε τι θα γινει το πρωτο ζευγαρωμα πηγε χαλια η μια η καναρα εκανε 5αυγα απο τα οποια βγηκε 1 πουλακι τα αλλα ηταν ασπορα. το οποιο πουλακι το εσκασε απο το να καθεται συνεχεια επανω του δεν σηκώνονταν καθολου. η δευτερη η καναρα εκανε 5 αυγα και ενα ενα τα πεταξε εξω απο την φωλιά. Οποτε πουλακια τιποτα απο την πρώτη γεννά
. Τωρα η μια η καναρα εχει παλι 5 αυγουλακια και εχει κατσει μονιμα επανω τους απο 5/5/14 και η αλλη εκανε το πρωτο της αυγο σημερα το πρωι αντε να δουμε πως θα παμε αυτην την φωρα
 
Εύχομαι καλύτερα! Φέτος όλοι έχουν παράπονα όπως θα διαβάζεις
 
καλημέρα παιδιά! Ευχομαι καλή επιτυχία στις δεύτερες γέννες για όσους δεν τα πήγαν καλα στην πρώτη.. Και έμενα η καναρα μου στην πρώτη είχε 6 άσπορα αλλά το περίμενα, το αρσενικό είναι μικρό, η γνωριμία τους ήταν λίγη.. Πάντως νομίζω ταίριαξαν γιατί την ταίζει, είδα κάποια κυνηγητά και πιθανολογώ να υπήρχε και βάτεμα.. Τώρα βέβαια η καναρα μου έκανε πρώτο αβγο 3\5, δευτερο 4\5. τριτο 6\5 και το τέταρτο το βρήκα σήμερα! Δεν ξέρω αν κάνει άλλα πάντως κλωσσάει όπως και στην πρώτη γέννα από το πρώτο αβγό.. Το πρόβλημα είναί πότε να κάνω ωοσκόπηση γιατί δεν έχω σημαδέψει τα αβγά και οι μέρες τους απέχουν αρκετα. Ένα αβγό είναι ήδη σε πέμπτη μέρα αλλά δεν ξέρω ποιο.. Πάντως έχω κάποιες ελπίδες για την γέννα αυτή. Θα δείξει..
 
Σε 5 μέρες από τώρα! Πιστεύω θα μπορέσεις να καταλάβεις αν και το τελευταίο έχει σπόρο από τις φλέβες και την καρδιά! Αν έχεις καλό φακό... :)
 
Back
Top