Φροντίδα Παπάκι φροντίδα

Anonymous

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2019
Μηνύματα
18
Παιδιά καλησπέρα.έχω και καιρό να γράψω. αλλά σήμερα μου έτυχε κάτι περίεργο και δεν μπορούσα να αδιαφορησω. Έτσι όπως γυρνούσα από το μάθημα με το ποδήλατο... Περνώντας δίπλα από κάποιους κάδους σκουπιδιών.. άκουσα κάτι να παπιζει... Ναι καλά διαβάσατε. Πλησιάζοντας... Βλέπω μέσα σε ένα κουτάκι ένα κίτρινο πανέμορφο παπάκι... Που κάποιος ( να μην τον χαρακτηρίσω... ) είχε αφήσει. Εγώ πανικοβλήθηκα... Το άρπαξα το έβαλα στην τσάντα μου και άρχισα να τρέχω προς το σπίτι. εδώ λοιπόν του έφτιαξα ένα μικρό καταφύγιο (ένα κουτάκι για σπίτι) και μια μικρή περίφραξη με καλαμωτή. Ελπίζω να μην αρχίσει το κουνέλι μου τις ζηλιες εξαιτίας της προσοχης που δίνω στον μικρό νεοσσό. 😊 Μένω σε πολυκατοικία (1ος όροφος) και έτσι θα του εξασφαλίσω το βράδυ ασφαλές καταφύγιο. Του αγόρασα φαγητό για νεοσσούς (κοτοπουλακια κλπ!) Έχω διαβάσει παρά πολλά σχετικά με τα παπάκια. Και θα ήθελα να σας πληροφορήσω πως σε λίγο καιρό θα πάει στο χωριό... μαζί με τις υπόλοιπες πάπιες μας! Εκεί θα είναι ευτυχισμένο! Οι γονείς μου προς το παρόν συμφώνησαν να μείνει εδώ μέχρι να πάει στο χωριό!
Τώρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να κουβαλάει κάποια αρρώστια (πχ σαλμονέλα) γιατί έχω μία μικρή αδερφή και έχω τις επιφυλάξεις μου και έτσι δεν την έχω αφήσει να το αγγίξει πολύ, ωστόσο φαίνεται υγιέστατο! Ακόμα θα ήθελα τίς συμβουλές σας για να έχει μία σωστή και ευχάριστη διαβίωση αυτόν τον καιρό! 🙂
Περιμένω τις απαντήσεις σας με πολύ ανηπομονησια!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!😉

Υστ.
Μην αφήνετε να αγοράζονται παπάκια, κοτοπουλακια και άλλα. Γιατί είδατε ή μάλλον διαβάσατε. Πως καταλήγουν! 😡
 
Μπράβο για την κίνηση που έκανες! Δεν νομίζω ναχει κάτι, λόγω του ότι θαταν σε κάποιο σπίτι λόγω Πάσχα και οι φιλόζωοι κατοχοι το βαρεθήκανε! Εξάλλου σε κουτί το βρήκες κ οχι στον δρομο! Ελπίζω στο χωριό που θα πάει να μην καταλήξει στον φούρνο με πατάτες αργότερα! Η επαρχία είναι σκληρή σε αυτά τα θέματα! Μιλάω εκ πείρας!
 
Κατ' αρχάς.σας ευχαριστώ θερμά για την ανταπόκριση! Πραγματικά είναι εξωφρενικό το ότι κάποιος αποφάσισε να το αγοράσει... Πιθανόν για πασχαλινή διακόσμηση στο σπίτι.. Και να κατέληξε το άμοιρο στα σκουπίδια! Πρώτα... Πρώτα να ξέρετε πως δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να καταλήξει στην κατσαρόλα! Βλέπετε... είμαι ένας 15αχρονος μαθητής και επίδοξος κτηνίατρος ( γνωρίζω πολύ καλά τις δυσκολίες του επαγγέλματος)😉! Στο χωριό, θα λέγαμε πως έχω την δική μου πτέρυγα μέσα στην φάρμα μας! Το καλοκαίρι μου,το περνάω εκεί δίπλα στα ζώα, φροντίζοντας τα όπως άλλωστε και όποτε βρίσκω ευκαιρία... έχω βέβαια μια αδυναμία στα πτηνά! Την βαρβαρότητα της επαρχίας την ξέρω από πρώτο χέρι και έχω αντιμετωπίσει πραγματικά εξωφρενικές καταστάσεις! Άρα το θέμα της κατσαρόλας θεωρείται απίθανο για εμένα! Είμαι πραγματικά δεμένος με οποιοδήποτε ζώο, έχω διαβάσει και εξακολουθώ να διαβάζω και να μελετώ πολλά για εκείνα... Και ελπίζω να μπορέσω να κάνω κάποια όνειρα πραγματικότητα! Τέλος πάντων! Το παπάκι είναι σε άριστη κατάσταση! Το βράδυ θα μένει στο δωμάτιο μου μέχρι να μεγαλώσει αρκετά κάτι που θα γίνει πολύ γρήγορα! Εκτός από το κρύο υπάρχει περίπτωση να έχω και επίθεση από κάποιο αρπακτικό...1ος όροφος βλέπετε! Έαν έχω κάποια εξέλιξη θα ενημερώσω!
Πραγματικά σας ευχαριστώ!😃


Εάν θέλετε να αναφέρετε οτιδήποτε επάνω στο θέμα... Παρακαλώ είστε ευπρόσδεκτοι!😉
 
@Anonymous Μπράβο θαυμάζω πολύ την αγάπη σου για τα ζώα! Και γω 15 χρόνος μαθητής είμαι και ψάχνω τέτοια άτομα σαν και σένα που να αγαπούν τα ζωάκια! Τώρα στο θέμα τον αρπακτικών νομίζω πως δεν θα υπάρχει θέμα καθώς θα είναι μέσα στο σπίτι(αν κατάλαβα σωστά)! Άρα πιστεύω πως όλα καλά αλλα ας μας πουν και οι μεγαλύτεροι και πιο έμπειροι από εμάς!
 
Κωνσταντίνε, να το χαίρεσαι λοιπόν το παπάκι σου, να το φροντίζεις και όλα να πάνε καλά. Επίσης όταν θα έχεις τη δυνατότητα θα μας ήταν πολύ ευχάριστο να βλέπαμε κάποια φωτογραφία του, ίσως ακόμα και φωτογραφίες του καθώς μεγαλώνει.
Θα αποτολμήσω ένα σχόλιο:
είμαι ένας 15αχρονος μαθητής και επίδοξος κτηνίατρος
Όπως προφανώς γνωρίζεις, οι βάσεις για να περάσεις στην Κτηνιατρική είναι αρκετά υψηλές, και το ενδιαφέρον των μαθητών (επομένως και ο ανταγωνισμός) διαρκώς αυξάνει. Επομένως, χρειάζεται να να εκπαιδεύεις το μυαλό σου να μαθαίνει (και να κατέχει τη γνώση που απέκτησε), και αυτό λογικά ήδη θα πρέπει να γίνεται για οποιοδήποτε μάθημα (έστω κι αν κάποια τα σιχαίνεται κανείς), ώστε στην πορεία να μπορέσεις να λειτουργήσεις αποτελεσματικά και κατάλληλα σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον. Καλή δύναμη λοιπόν.
 
Back
Top