Φροντίδα Παπαγάλοι, πως μαθαίνουν να μην κουτσουλάνε εκτός κλουβιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
ξέρει κανείς πως εκπαιδεύουν τους παπαγάλους να μην κουτσουλάνε έξω απο το κλουβί τους. Εχω δει παπαγάλους που είναι σχεδον όλη μέρα εκτός κλουβιού και ούτε μια κουτσουλιά στο πάτωμα.😕
 
Δεν ειναι οτι δεν κουτσουλανε ποτε εκτος κλουβιου απλως μαθαινουν να το κανουν με εντολη. Ετσι μπορεις να το ελεγχεις αλλα πρεπει να εχεις το νου σου στο πουλι καθε 15-20 λεπτα διοτι ενα πουλι που εξαρταται απο εσενα σε αυτο το θεμα θα εχει προβλημα αν το ξεχασεις. 😉
 
Παιδιά ο blue fonted που είχα στο πατρικό μου όταν ήθελε να κουτσουλίσει πήγαινε στο κλουβί του αλλά ο δικός μου (orange winged) τα κάνει παντού συνήθως για να με εκδικηθεί όταν δεν του δίνω να φάει ή δεν τον παίζω. Πανέξυπνα πουλιά!
 
βρηκα ενα ξενο site που διαθετουν... Κουστουμια για τα πουλια. ενας τυπος "κουστουμιου" δεν αφηνει τα πουλια να λερωσουν με τις κουτσουλιες τους. The Baby Bird Farm, home of sweet handfed baby Quakers and other parrots - Flight Suits μονο μην με ρωτησετε ποσο κανει και πως το παραγγελνεις
 
Κάτι σαν pampers δηλαδή; Και καλά δεν τα αφηνει να λερώσουν το πάτωμα, όμως δεν λερώνουν το φτερωμα τους απο τις ίδιες τους τις κενώσεις; και μετα με τί καθαριζουν το λερωμένο πουλι; 🙄
 
εγω μετα απειρες παρακλησεις και παρατηρησεις στον πιπικο
εχω φτασει στο σημειο να μην τα κανει πλεον πανω μου και να την κοπανα
σε μια ακρουλα και να τα αμολα.. Αρεσκεται στο να τα αμολα απο ψηλα και να παρατηρει ποτε θα πεσουν κατω..😱
 
κοιταξε θοδωρη, η παρατηρηση ειναι μερος της ζωης των πουλιων που ζουν στη φυση. Ο πιπικος λειτουργει με το ενστικτο του.
 
Back
Top