Γενικά Παπαγάλοι χωρίς χαρτιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης medfun
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

medfun

PB Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2009
Μηνύματα
149
Πόλη
Σόφια
Καλησπέρα σε όλους. σκέπτομαι να αγοράσω έναν ζακό παπαγάλο εδώ στην Βουλγαρία Σόφια. Οι περισσότεροι εκτροφείς τους έχουν χωρίς χαρτιά μπορεί το πουλί να ταξιδέψει Ελλάδα. Αν κάποιος ξέρει ας μου πει επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για πουλιά εκτροφείου μεγαλωμένα με κρέμα στο χέρι όχι άγρια!
 
νομιζω οτι η Βουλγαρια ειναι στην ΕΟΚ (ελπιζω να μην λεω κοτσανα) Αν ειναι μπορεις να φερεις αρκει το πουλι να ειναι απο εκτροφειο και να συνοδευτε απο πιστοποιητικο υγειας... Αν πεις στον εκτροφεα οτι θα βγει εκτος χωρας θα ξερει τι πρεπει να κανεις.
αν επιστρεψεις με αεροπλανο πρεπει να υπολογισεις και το εισητηριο του πουλιου... (νομιζω μονο η ολυμπιακη μεταφερει ζωα)..
 
ναι ειναι στην ευρωπαικη ενωση ενα πουλι με δαχτυλιδι εχει χαρτια αυτοματα... εδω δεν εχουν ουτε δακτυλιδι ουτε χαρτια τα εκτρεφουν ετσι... αλλα εχει και με χαρτια εκτροφης πιο λιγα και φυσικα πολυ πιο ακριβα ας πουμε για ζακο εκτροφης με χαρτια 1250-180 λεβα δηλαδι 650- 900 ευρω για μικρα μιλαμε εκθρεμενα με το χερι ενς χωρις χαρτια ξεκινανε απο τα 350 ευρο και πανω αναλογα με το ποσα πουλια εχει ο εκτροφεας
 
η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη... Ειναι επικυνδινο να μεταφερεις ενα τετοιο πουλι... Περισοτερο για την υγεια σου... Θα σου επετρεπε ο εκτροφεας να κανεις εξετασεις πριν τη μεταφορα;
παντος νομιζω οτι γινετε αλλα θα πρεπει να μπει καραντινα πριν περασει στην Ελλαδα...
θα σου απαντησουν αλλα μελη που γνωριζουν... Τα νομικα πλεσια, αρκει να μην ειναι αγριο πιασμενο
 
ναι ειναι στην ευρωπαικη ενωση ενα πουλι με δαχτυλιδι εχει χαρτια αυτοματα... εδω δεν εχουν ουτε δακτυλιδι ουτε χαρτια τα εκτρεφουν ετσι... αλλα εχει και με χαρτια εκτροφης πιο λιγα και φυσικα πολυ πιο ακριβα ας πουμε για ζακο εκτροφης με χαρτια 1250-180 λεβα δηλαδι 650- 900 ευρω για μικρα μιλαμε εκθρεμενα με το χερι ενς χωρις χαρτια ξεκινανε απο τα 350 ευρο και πανω αναλογα με το ποσα πουλια εχει ο εκτροφεας
κατι δεν με παει καλα-ειναι και οτι δεν τους εχω πολυ εμπιστοσυνη-εδω γιατι εχει DSC00951 με δαχτυλιδι;
 
Πανο ουτε να το σκεφτεσαι...
Δωσε κατι παραπανω και παρε ενα ζακουδακι..
Οτι πληρωνεις παιρνεις σε αυτην τη ζωη... 😉
 
δημητρη δεν ειναι το μοναδικο εκτροφειο αυτο ειναι ενα απο τα 2 η 3 που εχουν δακτυλιδια. εδω εχει παρα πολλα που δεν εχουν δακτιλιδια. τελικα πηρα ζακο οχι του κογκο, το αφρικανικο με την σκουρα ουρα (Psittacus timneh)6 μηνων βρηκα με τιμη 250 ευρω χωρις δακτυλιδι αλλα το πουλι ειναι εγγεγραμενομε αυξων αριθμο εχει τα πιστοποιητικα του μαζι. Ο εκτροφεας αυτος δεν εχει δακτυλιδια στα πουλια του. επησεις εχει και τα πιστοπιητικα τις κτηνιατρικης υπηρεσιας για να βγαλω διεθνη χαρτια. Θα ξεκινησω την διαδικασια σε 5 ημερες μολις ολοκληρωθει απο την μερια του εκτροφεα η διαδικασια πωλησης στο υπουργειο περιβαλοντος αλλωστε εγω πρεπει να το δηλωσω το πουλι σε περιοδο 15 ημερων εδω βαση νομου. το ονομασα Σειριο ειναι φοβερο ζωο κατευθειαν στο παιχνιδι μεσα στο νεο κλουβι του. Να και οι πρωτες του φωτο
 

Συνημμένα

  • Photo-0019.webp
    Photo-0019.webp
    28 KB · Προβολές: 281
  • Photo-0018.webp
    Photo-0018.webp
    45,9 KB · Προβολές: 246
  • Photo-0020.webp
    Photo-0020.webp
    43,3 KB · Προβολές: 237
Πανο τι σημαδια ειναι αυτα που εχει στο φτερωμα του πανω στις φτερουγες του; Ειναι κατι στο χρωμα του φτερωματος η δεν βλεπω σωστα;
 
σωστα βλεπεις ειναι καφε φτ
ερα δεν εχει αλλαξει ακομη το πρωτο του φτερωμα αυτα τα καφε φτερα θα φυγουν με την αλλαγη φτερωματος ειναι απολυτα φυσιολογικο οπως μου ειπαι και ο εκτροφεας
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elize
Να τον χαίρεσαι Πάνο, έχω και εγώ timneh είναι τέλειος,
δεν διαφέρουν και πολύ από τον ζακό, στο χρώμα και στο μέγεθος μόνο και είναι πιο οικονομικά 😉.

Δεν φαίνεται πολύ καλά ο Σείριος βγάλ' τον καμιά καλή να τον χαρούμε! Πόσο μηνών είναι; Φύλο γνωρίζεις είναι αρσενικός;

Εσύ μένεις Σόφια; (σπουδάζεις;)
Άντε καλή συμβίωση να έχετε.:)
 
θα προσπαθησω να τον βγαλω αυριο που θα ειναι πιο ηρεμος
σημερα ειναι ημερα προσαρμογης... Πρωτη ημερα σπιτι ο εκτροφεασ μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να ειναι αρσενικο κατα 70% αλλα αν δεν γινει DNA τιποτα δεν ειναι σιγουρο. εσενα ο δικος σου ειναι τι φυλο ειναι;
 
Ναι, εάν δεν γίνει εξέταση DNA δεν μπορούμε να ξέρουμε τίποτα και εγώ δεν ξέρω το φύλο του δικού μου.

Πόσο μηνών είναι;
 
6 μηνων μαλλον θα ρωτησω για την εξεταση ποσο κοστιζει οταν θα του βγαλω τα ταξιδιωτικα του εγγραφα λες στον 5 ετος που ειναι ωριμα να γινουμε συμπεθεροι;
 
6 μηνων μαλλον θα ρωτησω για την εξεταση ποσο κοστιζει οταν θα του βγαλω τα ταξιδιωτικα του εγγραφα λες στον 5 ετος που ειναι ωριμα να γινουμε συμπεθεροι;

[OFF TOPIC ] Λίγο δύσκολο το κόβω, δυστυχώς εάν τους γνωρίσουμε και συμπαθήσουν ο ένας τον άλλον, θα πρέπει ή εσύ να τον αποχωριστείς ή εγώ :D (άσε που μπροστά στο μωρουλίνι το δικό σου το δικό μου θα γίνει +5 χρόνια (14 χρονών) θα είναι γριά/γέρος 😉
 
Πανο να τον χερεσε ειναι καταπλικτικος... Πολυ καλη τιμη... (δεν ξερω ποσο εχουν στην Ελλαδα)... Και η διαδικασια για να τον φερεις δεν φενετε ιδιετερα περιπλοκη εφοσον μενεις εκει. Γιατι αν πας απο εδω για αγορα στην Βουλγαρια ειναι λιγο χρονοβορα...
Ειναι εξημερομενος... Πες μας πως τα πατε τις επομενες ημερες...
 
καλημερα σε ολουσ λοιπον οτι θα ειχα παπαγαλο τοσο "σκυλά" δεν το περιμενα απο χτεσ ολο ανακαλυπτω πολλα του αρεσι πολυ η μουσικη ιδιεταιρα ι ελλινικη γαβ γαβ που τυχαια επαιξε για λιγο χτεσ τρωει κανονικα σαν γουρουνακι παιζει μετα παιχνιδια του αλλα με φοβαται ακομη δεν με δαγκωνει! απλα μου φωναζει ομως ερχεται κοντα μου θα συνηθησει σιγα σιγα χτες τσιμπισε 2-3 σπορουσ απο το χερι μου. τωρα παιζει με το κλουβι του κοβει βολτες φευγει το στρες χτεσ ηταν σε μια γωνια αντε λιγο στο πατο το πρωι μου ειπε την "καλημερα" στην γλωσσα του με ξυπνησε και μολισ ξυπνησα ηρεμησε τωρα ειναι στην κουνια του και ακουει μουσικη ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΑΚΟ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΠΟΛΥΤΟ! Καλημερα σε ολους!
 
δημητρη δεν ειναι το μοναδικο εκτροφειο αυτο ειναι ενα απο τα 2 η 3 που εχουν δακτυλιδια. εδω εχει παρα πολλα που δεν εχουν δακτιλιδια. τελικα πηρα ζακο οχι του κογκο, το αφρικανικο με την σκουρα ουρα (Psittacus timneh)6 μηνων βρηκα με τιμη 250 ευρω χωρις δακτυλιδι αλλα το πουλι ειναι εγγεγραμενομε αυξων αριθμο εχει τα πιστοποιητικα του μαζι. Ο εκτροφεας αυτος δεν εχει δακτυλιδια στα πουλια του. επησεις εχει και τα πιστοπιητικα τις κτηνιατρικης υπηρεσιας για να βγαλω διεθνη χαρτια. Θα ξεκινησω την διαδικασια σε 5 ημερες μολις ολοκληρωθει απο την μερια του εκτροφεα η διαδικασια πωλησης στο υπουργειο περιβαλοντος αλλωστε εγω πρεπει να το δηλωσω το πουλι σε περιοδο 15 ημερων εδω βαση νομου. το ονομασα Σειριο ειναι φοβερο ζωο κατευθειαν στο παιχνιδι μεσα στο νεο κλουβι του. Να και οι πρωτες του φωτο
Διάβασα το τελευταίο σου post που σε εκπλήσσει ευχάριστα ο μικρός Σείριος! Καλορίζικος και από εδώ! Είναι γλύκα! Κάθε μέρα θα σε ελκύει πιό πολύ, θα ανακαλύπτεις πόσο χαριτωμένος είναι, πόσο ανάγκη έχει να αφοσιωθεί σ'εσένα, με τι λαχτάρα περιμένει την παρέα σου, πώς κάνει τα πάντα για να σου αρέσει, να κερδίζει την προσοχή και το θαυμασμό όσο περισσότερων είναι δυνατόν, γύρω του!
Για να μην ταλαιπωρηθείτε, αν θέλεις να διασταυρώσεις σχετικά με μεταφορά, έγγραφα απαραίτητα κλπ. εμάς εδώ είναι υπεύθυνη η Δ/νση Κτηνιατρικής Υπηρ. του Υπ. Γεωργ. τηλ. 210. 6011499, ή 210.6081921.
 
Back
Top