Παπαγάλοι Παπαγάλοι Caique (Pionites)

Οι Caique (Κάικ) είναι παπαγάλοι μικρού μεγέθους που κατάγονται από τη Νότιο Αμερική. Είναι δραστήρια, παιχνιδιάρικα και αρκετά δημοφιλή κατοικίδια πουλιά.

Caique, οι παπαγάλοι κλόουν​

Παπαγάλος Caique

Οι Παπαγάλοι Caique (προφέρεται Κάικ) είναι ένα σχετικά μικρό είδος παπαγάλου με εκπληκτικά χρώματα. Το μέγεθός τους δεν ξεπερνά τα 25 εκατοστά ενώ το βάρος τους κυμαίνεται μεταξύ 150 και 170 γραμμαρίων.

Η καταγωγή τους είναι από την Νότιο Αμερική. Μπορεί κανείς να τους βρει στις τροπικές ζώνες και ειδικότερα κοντά σε υδροβιότοπους. Ζουν συνήθως σε μικρά κοπάδια έως 30 ατόμων. Αναπαράγουν πολύ δυνατούς ήχους κατά την διάρκεια της ξεκούρασης τους στα δέντρα ή των πτήσεων τους από το ένα δάσος στο άλλο.

Συμπεριφορά των Κάικ​

Σε σύγκριση με τους υπόλοιπους παπαγάλους οι Caique θεωρούνται οι Κλόουν των παπαγάλων. Είναι έτοιμοι για όλα! Η εξυπνάδα τους και η περιέργειά τους δεν έχει όρια. Θα τους βρείτε κρεμασμένους ανάποδα να παίζουν με το ένα πόδι με ένα παιχνίδι και να δαγκώνουν με το ράμφος τους ένα άλλο.

Όμοια με τον Scarlet Macaw, ένας Caique αποτελεί πρόκληση για κάθε ιδιοκτήτη καθώς πρέπει να τον κρατά μονίμως απασχολημένο με ποικίλους τρόπους.

Αστείοι, έξυπνοι, άφοβοι, ακροβάτες και αξιαγάπητοι είναι οι λέξεις που περιγράφουν τον γλυκό χαρακτήρα τους. Τους αρέσει να προσελκύουν το ενδιαφέρον και την ενασχόληση πολλών διαφορετικών ανθρώπων, ωστόσο μπορεί να παρουσιάσουν ιδιαίτερα κτητική συμπεριφορά.

Θυμώνουν και εκνευρίζονται όταν παραβιάζεται ο προσωπικός τους χώρος (πχ. ενδέχεται να θυμώσει ο παπαγάλος όταν θα θελήσετε να καθαρίσετε το κλουβί του και τον βγάλετε από αυτό).

Διατροφή​

Όσον αφορά την δίαιτα που πρέπει να ακολουθεί ένας Caique σημειώστε ότι θα πρέπει να τρώει σε ίσες ποσότητες μείγματα σπόρων, φρούτων και λαχανικών. Ασφαλή ανθρώπινα φαγητά θα πρέπει να δίνονται κατά περίσταση και σε μικρές ποσότητες. Τρελαίνονται για Berrys δηλαδή βατόμουρα, φράουλες, φρούτα του δάσους γενικώς.

Φροντίδα​

Αν και ο Caique είναι ένας μικρός σε μέγεθος παπαγάλος έχει όλα τα χαρακτηριστικά των μεγαλόσωμων παπαγάλων. Δεν είναι πολύ καλός στη μίμηση λέξεων αλλά προτιμά να μιμείται ήχους του περιβάλλοντός του. Αν ζείτε σε πολυκατοικία, οι δυνατές του κραυγές ίσως ενοχλήσουν τους γείτονες σας.

Το κλουβί των Caique θα πρέπει να είναι το ίδιο μεγάλο όσο για έναν Αμαζονίου ή Ζακό, καθώς έχει μεγάλη ανάγκη από διαρκή ενασχόληση και σκαρφάλωμα. Ούτε ένα εκατοστό δεν θα πάει χαμένο αν αποφασίσετε να του παρέχετε τον χώρο και τα παιχνίδια που θα τον διασκεδάζουν.

Τους αρέσει να μασούν έως εξαντλήσεως τα αντικείμενα που πιάνουν στο ράμφος τους, γι’ αυτό συνιστάται να τους παρέχεται πληθώρα ξύλινων παιχνιδιών και παιχνιδότοπων. Φαίνεται ότι προτιμούν να χοροπηδούν παρά να πετούν καθώς έχουν ιδιαίτερα δυνατά και γυμνασμένα πόδια.

Προσοχή συνιστάται εδώ σε σχοινιά ή κλωστές στα οποία θα μπορούσαν να μπλεχτούν αυτοί οι δεινοί ακροβάτες. Τρελαίνονται για κρυψώνες όπως πετσέτες και άλλα υφασμάτινα είδη και γι’ αυτό πρέπει να προσέχουμε ιδιαίτερα καθώς υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας.

Αναπαραγωγή​

Οι Κάικ ωριμάζουν στα 2-3 χρόνια ζωής και στη φύση φτιάχνουν τις φωλιές τους σε κουφάλες δέντρων. Η περίοδος αναπαραγωγής έχει παρατηρηθεί ότι ξεκινά τον Οκτώβρη και εκτείνεται μέχρι τον Απρίλιο. Η θηλυκιά κάνει 4 αυγά τα οποία και επωάζει για τις επόμενες 26 ημέρες.

Το προσδόκιμο ζωής των Caique ξεπερνά τα 20 χρόνια.

Βίντεο εκπαιδευμένου Κάικ

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ονοματολογία και συστηματική ταξινόμηση​

Διωνυμική ονοματολογία: Pionites sp.
Ελληνική: Κάικ
Αγγλική: Caique
Τάξη: Ψιττακόμορφα (Psittaciformes)
Οικογένεια: Ψιτακκίδες (Psittacidae)
Γένος: Pionites
Είδη: Δύο βασικά
  • Pionites melanocephalus, Black Headed Caique (Μαυροκέφαλος Caique). Χωρίζεται σε δυο υποείδη:
    • P. m. Melanocephalus
    • P.m. pallidus)
  • Pionites leucogaster, White Bellied Caiques (Caique με άσπρη κοιλιά). Οι White-bellied caiques αποτελούνται από 3 υποείδη:
    • P. leucogaster leucogaster
    • P. l. xanthomeria
    • P. l. xanthurus
  • Pionites xanthomerius, Black-legged parrot, (με μαύρα πόδια).
  • Pionites xanthurus, Yellow-tailed parrot, (με κίτρινη ουρά).
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πιστεύω ότι είναι από τους ομορφότερους παπαγάλους! Ξέρετε την τιμή του;

Ευχαριστούμε και για τις πληροφορίες!
 
Υπάρχουν Caiques στην Ελλάδα; Εδώ στην Αμερική κοστίζουν ακριβά. Σε ένα Pet Shop η τιμή του είναι περίπου $1000 έως $1200.
 
Η τιμή που λέει ο Jamie είναι σε ευρώ περίπου 730-890.

Εγω είχα βρει εδώ ένα πέρυσι περίπου ενός έτους ταϊσμένο στο χέρι πολύ φιλικό και πήγαινε σε όλο τον κόσμο στα 500 ευρώ (680 USD). :)
 
Είναι ένας από τους πιο όμορφους και τρυφερούς παπαγάλους. Έχει μια φίλη μου, τον φωνάζει Κοσμά. :D Πολλές φορές κοιμάται ανάσκελα.
 
Μαιρη είπε:
Είναι ένας από τους πιο όμορφους και τρυφερούς παπαγάλους. Έχει μια φίλη μου, τον φωνάζει Κοσμά. :D Πολλές φορές κοιμάται ανάσκελα.
Μαίρη αλήθεια, έχει παρατηρήσει η φίλη σου να παθαίνει υπερδιέγερση από το πολύ παιχνίδι; Μια φίλη μου επισήμανε την δυσκολία να τον επαναφέρεις σε τάξη. Χρειάζεται λέει αυστηρότητα γιατί δεν σταματάνε ποτέ το πείραγμα. 😱

Το ότι κοιμούνται ανάσκελα και παίζουν είναι από τα πιο γλυκά χαρακτηριστικά τους! Αλήθεια ποιοι άλλοι παπαγάλοι το συνηθίζουν; Αρέσει και στους Αμαζονίου και Conures η ξάπλα ανάσκελα;
 
Όχι είναι πολύ ήρεμος σαν χαρακτήρας. Πειραχτήρι είναι. Όταν πηγαίνω σπίτι της για καφέ ασχολείται συνέχεια με τα μαλλιά μου και φεύγω ξεμαλλιασμένη. 😛 Είναι ακόμα φιλικός και κοινωνικός και γυναικάς. Σε άντρα δεν πάει με τίποτα. Μόλις δει γυναίκα και του πει:'' Κοσμά'', τρέχει! :D
 
Δεν είναι κάπως μικρό το προσδόκιμο ζωής τους; Θέλω να πω μοιάζουν σε μέγεθος με τους Σενεγάλης ας πούμε, ωριμάζουν περίπου στην ίδια ηλικία και οι Σενεγάλης έχουν πιο μεγάλο προσδόκιμο ζωής.. Θα μου πείτε τώρα σίγουρα παίζει ρόλο η φροντίδα και η ζωή που τους προσφέρεις..Αλλά μου φάνηκε μικρό..

Πάντως είναι γλύκα και πανέμορφα! Κάτι ήξερε ο Μαμαλάκης που το είχε βάλει ένα για το άνοιγμα της εκπομπής. :D
 
Κι εγώ μετά απο έρευνα επιβεβαιώνω ότι η τιμή κυμαίνεται μεταξύ 500 -850 ευρώ. Για όποιον ενδιαφέρεται. 😉
 
Πολύ ωραίο το άρθρο. Έχω να προσθέσω πως τα caique είναι απ τα λίγα είδη παπαγάλων που κάνουν co-breeding και co-parenting. Τα δικά μου εκτρέφουν όλα μαζί και βοηθάνε το ένα το άλλο στην ανατροφή των μωρών. Επίσης τα δύο διαφορετικά είδη ζουν και σε δύο διαφορετικές περιοχές του Αμαζονίου. Δεν θυμάμαι όμως πιο ζει από τη βόρεια και πιο από τη νότια πλευρά.
 
Ενημέρωση άρθρου

Το άρθρο παραχωρείται από την @MyriamK στην Κοινότητα του PetBirds (PBCP). Το περιεχόμενό ή τμήμα του περιεχομένου του διατίθεται στα μέλη μας για την περεταίρω ανάπτυξη και ενημέρωσή του με νέες, επικαιροποιημένες πληροφορίες.

Για να προσθέσετε τις δικές σας πληροφορίες, ακολουθήστε τις οδηγίες υποβολής άρθρου.

Περισσότερα: PetBirds Community Project (PBCP).
 
Back
Top