Γενικά Παπαγάλοι singles

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
ειδα ενα βιντεο που εστειλε το πατριωτακι μου ο BISBA και προβληματιστηκα. το βιντεο εδειχνε τους παπαγαλους στην φυση και στην αιχμαλωσια. Πολλα πουλια ειχαν μαδηθει και γενικα οι συνθηκες διαβιωσης τους ηταν αθλιες.
σε καποιο σημειο του βιντεο αναφερει αναμεσα σε πολλα αλλα οτι τους στερουμε την δυνατοτητα να ζευγαρωσουν, σκεφτομουν λοιπον οτι αγοραζοντας ενα πουλι δαχτυλιδωμενο εχεις ησυχη την συνειδηση σου οτι αυτο το ζωο γεννηθηκε σε αιχμαλωσια απο γονεις εκτροφης και αναπαραχθηκαν με το σκοπο να κανει παρεα σε καποιον απο μας.στην καλυτερη βεβαια περιπτωση, γιατι στην χειροτερη θα μαδαει τα φτερα του σε ενα κλουβακι στο πετσοπ.
πιστευω οτι τα παιδια στην παρεα μας γινονται ολο και καλυτεροι "γονεις" μεσα απο την ενημερωση στο φορουμ και απο βιβλια και εκπομπες. στερουμε ομως στα πουλια την δυνατοτητα να ζευγαρωσουν οπως θα εκαναν στη φυση. το ταιρι τους ειμαστε εμεις.
θα προτεινα στους φιλους μας που εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να αγοραζουν ζευγαρια και οχι μονα πουλακια.
ισως να γραφω και μεγαλη κοτσανα γιαυτο θελω την γνωμη σας
 
Νομίζω ότι υπάρχουν πλεονεκτήματα σε ένα ζευγάρι. Ωστόσο, πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για να αντιμετωπίσουμε με κάθε μωρό πτηνών αυτό το αποτέλεσμα. Κάποιες φορές ζευγάρια του ίδιου φύλου, είναι οι ευχαριστημένοι, όπως ανδρικά και γυναικεία ζευγάρια.

Πολλά πτηνά μπορεί να είναι ευτυχείς ως ενιαία. Θα πρέπει να λαμβάνουν την δέουσα προσοχή από τους σύντροφος του ανθρώπου.

Στο σπίτι μου, όλα μου τα πτηνά ζουν σε ένα δωμάτιο. Είναι ουσιαστικά ένα μεγάλο σμήνος. Νομίζω ότι αυτή είναι επιτυχής στο σπίτι μου. My cockatiels ζήσουν μαζί σε ένα κλουβί. My Budgies επίσης ζήσουν μαζί σε ένα μεγάλο κλουβί. Ένα από μετοχές μου conures κλωβό με lorikeet. Τα άλλα πτηνά έχουν μεμονωμένες κλουβιά.

Μια ιδέα για να εξετάσει, είναι το γεγονός ότι τα δύο πουλιά, δεν μπορεί ποτέ να αποδεχθεί μία την άλλη. Απόρριψη δεν είναι τόσο κοινά με κάποια από τα μικρότερα πουλιά (Budgies, Lovebirds, cockatiels, κ.λπ.). Πιστεύω ότι τα μικρότερα πουλιά είναι ευτυχέστεροι όταν έχουν ένα πουλί σύντροφος. Νομίζω ότι είναι λιγότερο σημαντικό για τα μεγαλύτερα πτηνά που έχουν ένα πουλί σύντροφος. Νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι μόνο με την ανθρώπινη companionship. Αυτό είναι αλήθεια για όσο διάστημα τους σύντροφος του ανθρώπου έχει δώσει αρκετή προσοχή τους.

Λυπάμαι για τα μικτά σκέψεις. Ελπίζω να μπορώ να καταλάβω εγώ, :)
 
πιστευω οτι οπως σχεδον και ειμεις οι ανθρωποι θελουμε και εχουμε την αναγκη να εχουμε εναν συντροφο, το ιδιο καπος ειναι και στα πτηνα...
ισως αλλα λιγοτερο και αλλα περισσοτερο αλλα ολα καποια στιγμη εχουν την αναγκη...
οταν περνουμε ενα μωρο παπαγαλο που μπορει να αναπαραχθει οταν γινει 2-3-4 χρονων, τοτε σιγουρα θα εχει την αναγκη για μια συντροφο, απλα εμεις δεν εχουμε το τροπο να το καταλαβουμε...
απο την αλλη παλι ισως επιδη οταν περνουμε ενα πτηνο που να μην ηταν και στις καλητερες συνθηκες, βρισκοντας κοντα μας την αγαπη μας και την φροντιδα που του ελειπε να γινετε συντροφος μας...
αλλα και παλι οταν θα ερθει η περιοδο αναπαραγωγης του, πιστευω οτι κατι θα του λειπει...
ισως οχι τοσο σημαντικο γιατι εχει μαθει μαζι μας αλλα θα του λειπει...
οποτε αν εχουμε την δυνατοτητα να τα εχουμε ζευγαρι να το κανουμε!
αλλα να εχουμε σκεφτει και τη δυνατοτητα μας στο να δεχθουμε και τους απογονους τους καποια στιγμη...
 
Back
Top