Φροντίδα Παπαγάλος δεν πλησιάζει τα νέα του ξύλινα παιχνίδια

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα την γνώμη σας για τα παιχνίδια του κοκατιλ μου, αραιά και που αγοράζω ενα δύο αλλά μου αρέσει να φτιάχνω πιο πολύ γιατί τα παιδιά εδώ εχουν καταπληκτικές ιδέες.Τα αγαπημένα του όντι είναι τα καλαμάκια αλλά πρόσφατα που τον πήγα σε κτηνίατρο (ο οποίος διατηρεί και κατάστημα με τροφές,και διάφορα άλλα είδη για ζωάκια) μου είπε όταν τα είδε να μην ξαναβάλω καλαμάκια γιατί αν καταπιεί κομματάκια θα έχει πρόβλημα.Η αλήθεια είναι τον άκουσα και τα έβγαλα έφτιαξα ξύλινα αλλά απο τότε δεν τα πλησιάζει και τον βλέπω να βαριέται όταν είναι στο κλουβί του.Ποια η γνώμη σας; βάζω ή όχι;
 
@fortunatos ευχαριστώ,ναι κάθε εβδομάδα που κανω γενική σε όλο το κλουβί τα αλλάζω και να τα πλύνω,όσα είναι βέβαια σε καλή κατάσταση, αλλά του βάζω άλλα να έχει ενδιαφέρον
 
... *έφτιαξα ξύλινα αλλά απο τότε δεν τα πλησιάζει και τον βλέπω να βαριέται όταν είναι στο κλουβί του.Ποια η γνώμη σας; **βάζω ή όχι;
*Κατερίνα θα ήθελες να μας δείξεις τις κατασκευές που έφτιαξες;
Παιχνίδια από χαρτί-χαρτόνι του έχεις φτιάξει;
Πολλά πουλιά δεν ασχολούνται με τα ξύλινα παιχνίδια ιδιαίτερα όταν είναι κάπως ''μεγάλα''. Τι εννοώ: θεωρώ πως σ΄ένα κοκατίλ πχ θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιηθούν ξύλινα παιχνίδια για μικρότερους παπαγάλους, πιστεύω πως λόγω μεγέθους ίσως νιώσει πως θα καταφέρει να τα μασουλήσει πιο εύκολα (λέω εγώ τώρα).
Εγώ θα ενσωμάτωνα στα ξύλινα παιχνίδια κάποια κομμάτια από καλαμάκια, ώστε να το προκαλέσω (μήπως και ασχοληθεί και με αυτά), βάλε επίσης και μερικά χαρτιά ή χαρτονάκια για...δόλωμα! 😁
**Ουσιαστικά ναι, θα έβαζα καλαμάκια εφόσον του αρέσουν. Θα φρόντιζα όμως με τον τρόπο που του τα δίνω-προσφέρω, να το παροτρύνω μήπως ασχοληθεί και με άλλα υλικά...
 
Για δάγκωμα για κοκατιλ έχει ο Βασιλόπουλος ξύλινα μαχαιροπήρουνα... μικρά και λεπτά, ο,τι πρεπει... Τα βάφεις και με λίγο παντζάρι και ασχολείται με τις ώρες (ο δικός μου τώρα τα βαρέθηκε, αλλά τα παιχνίδια κάνουν τους "κύκλους" τους... ενασχόληση - βαρεμάρα - ξανά ενασχόληση κοκ).
 
@Sissy Ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές και νομίζω έχεις δίκιο,σου βάζω τα δύο που έχω βάλει εδω και 4-5 μέρες,τα άλλα δυστυχώς δεν τα έχω γιατί όταν έβλεπα δεν έπαιζε τα χαλουσα λόγο έλλειψης προϊόντων τα επλενα και έκανα άλλες κατασκευές μήπως και παίξει,μάλλον είναι μεγάλα,χαρτάκια έχω βάλει μόνο αυτά που είναι για cupcakes, αλλά τίποτα.Σίγουρα όμως τώρα θα βάλω χαρτονι γιατί τώρα που βγήκε απο το κλουβί ασχολείται εδω και μια ώρα με ένα καπέλο γενεθλίων.Καλαμάκια έβαλα ξανά και με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω αυτό το παιχνίδι τουρλού να μπερδευτεί και να παίζει με όλα
[automerge]1601376334[/automerge]
@Katerina70 IMG_20200929_132927_480x640.jpgIMG_20200929_133017_480x640.jpgIMG_20200929_134215_480x640.jpg
 
Back
Top