Φροντίδα Παπαγάλος εκλέκτους δαγκώνει

ANGELOS 32

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους σας.. έχω την τύχη να έχω ένα όμορφο εκλεκτούς θηλυκό 8 μηνών περίπου..το θέμα μου είναι ότι έχει αρχίσει και δαγκώνει όταν πάω να την πιάσω ενώ στην αρχή με δεχόταν χωρίς δαγκώματα τώρα φουντώνει όταν κάνω την κίνηση και ορμάει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?
 
Σε δαγκώνει μέσα στο κλουβί? Έχεις δοκιμάσει να την αφήσεις να βγει έξω πρώτα μόνη της και μετά να δοκιμάσεις να της ζητήσεις να ανέβει στο χέρι σου? Σε τι κλουβί ζει και τι πρόγραμμα έχει στην καθημερινότητά της?
 
@Ledagcc τέλεια πόλυ χρήσιμες πληροφορίες
[automerge]1655580799[/automerge]
@Φοίβος όχι όταν είναι μέσα στο κλουβί δεν την ακουμπάω έτσι μου είπε ο εκτροφέας γιατί είναι ο χωρος της. Έξω από το κλουβί με δαγκώνει όταν είναι πάνω από το κλουβί της.. εάν πετάξει και κατέβει στο πάτωμα η σε έναν χώρο ξένο για αυτή δεν με δαγκώνει
[automerge]1655580994[/automerge]
@Φοίβος καθημερινά είναι έξω από το κλουβί της 6 με 7 ώρες
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος όχι όταν είναι μέσα στο κλουβί δεν την ακουμπάω έτσι μου είπε ο εκτροφέας γιατί είναι ο χωρος της. Έξω από το κλουβί με δαγκώνει όταν είναι πάνω από το κλουβί της.. εάν πετάξει και κατέβει στο πάτωμα η σε έναν χώρο ξένο για αυτή δεν με δαγκώνει
Aυτό δείχνει κυριαρχικότητα στο χώρο της. Δοκίμασε να την εκπαιδεύσεις να ανεβαίνει στο χέρι σου για να πάρει τη λιχουδιά και να την απομακρύνεις άμεσα απο το κλουβί της πριν την χαϊδέψεις κτλ. Επίσης μπορείς να την ανεβάζεις σε μια πατήθρα όσο κάθεται πάνω στο κλουβί της και μετά στο χέρι σου.
@Φοίβος όχι όταν είναι μέσα στο κλουβί δεν την ακουμπάω έτσι μου είπε ο εκτροφέας γιατί είναι ο χωρος της.

Αυτό είναι μεγάλη χαζομάρα.
 
@Φοίβος τέλεια αυτό θα κάνω να δούμε μακάρι γιατί δαγκώνει πολύ δυνατά
[automerge]1655622804[/automerge]
@Φοίβος επίσης ξέχασα να πω ότι περνάει και πτεροροια παίζει και αυτό ρόλο ?
 
@Φοίβος επίσης ξέχασα να πω ότι περνάει και πτεροροια παίζει και αυτό ρόλο ?

Μπορεί, μπορεί κι όχι. Όλα τα θηλυκά εκλέκτους που έχω δει δαγκώνουν αν αυτό σε παρηγορεί. 😄
 
Ασχετο αλλα με τον δικο μου παπαγαλο παντως ισχυει αυτο που λεει ο εκτροφεας σου και ειτε οταν περναω το δαχτυλο μου στο κλουβι μεσα απο τα καθετα καγκελα, ειτε ανοιγω την πορτα του κλουβιου και βαζω το χερι μου μεσα παντα με δαγκωνει, οντως το θεωρει προσωπικο του χωρο και δε θελει να παραβιαζεται, στα αγγλικα το προφερουν ως territorial behaviour.
 
Back
Top