Γενικά Παπαγάλος παταγωνίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το συγκεκριμένο είδος παπαγάλου. Ο θείος μου έχει ένα παταγωνίας όχι ένα, ούτε δύο, αλλά 7 ολόκληρα χρόνια. Καλά μιλάμε, άν τον δείτε πώς επικοινωνούν με το θείο μου, είναι άλλο πράγμα. Όχι μόνο στο χέρι τον ταΐζει, αλλά βγαίνει έξω στο μπαλκόνι και όχι μόνο και δεν τον έχει δεμένο ούτε με χαλκαδάκι, ούτε με τίποτα. Κανονικά, ελεύθερος. Μάλιστα θυμάμαι που τίνάζε το χέρι του και εκείνος έφευγε κανά 10μετρο ψηλά (το έχω δεί αυτό και πραγματικά τρελάθηκα και φοβήθηκα συγχρόνως), και ο παπαγάλος έκανε στροφή ακτίνας ξέρω γω καμια εικοσαριά μέτρα και μετά πήγαινε πάντα στον αριστερό του ώμο. Ποτέ δεν πήγαινε στο δεξί. Καταρχάς,1ον,θα ήθελα να μου εξηγήσετε αυτό, αν μπορείτε.
Το θέμα είναι ότι δε μιλούσε. Δεν ξέρω γιατί. Τέτοιοι του είδους του κανονικά δε μιλάνε;
Θυμάμαι και γελώ με το εξής:
Του έβγαζε τη γλώσσα του και του φιλούσε τ'αυτί(του θείου).

Έχει αρκετό ενδιαφέρον η παραπάνω αναφορά μου, έ;
Όποιος θέλει, μπορεί να παραθέσει και τις δικές του απόψεις γι αυτό και άν υπάρχουν ανάλλογες περιστάσεις σε κάποιον από εσάς. 😉
 
πολυ ενδιαφερον ειδος αλλα φωναζει παρα πολυ δεν κανει για πολυκατοικια...
 
Ο θείος μου έχει μονοκατοικία, αλλά ναί, για διαμέρισμα σε πολυκατοικία όχι. Μάλιστα αν αρχίσει δέ σταματάει στην κυριολεξία!
 
Φίλε Βαγγέλη καλησπέρα! Εψαξα στο youtube και δε βρήκα κάποιο youtube που να μιλαει καθαρά μονο κατι ήχους μιμειται και λέει ενα Hi! Κάπου!ψάξε κι εσυ και πές μας! Πάντως ο θείος σου πρέπει να έχει περάσει άπειρες ώρες με το πουλί για να έχουν αυτή τη σχέση που έχουν.. Μπράβο και στους δυο!
 
μετά τη δουλειά, κατευθείαν σπίτι και η πρώτη του δουλειά είναι ο παπαγάλος, όχι η οικογένειά του. Πρώτα σε αυτόν λέει καλημέρα το πρωί και μετά στα παιδιά του, φαντάσου... Τρέλα μεγάλη σου λέω.

Ναι, θα ψάξω. Θα δώ μήπως και κανένα άλλο μέλος ξέρει για το αν μιλούν καθαρά, αλλιώς θα ανατρέξω σε άλλες πηγές.
καληνύχτα!
 
γεια ήρθα κ΄γω μπορείς να μου πεις πως μοιάζουν αυτοί οι παπαγάλοι γιατι δεν έχω δει😕
 
ωραία πουλάκια, αλλά θα ήθλα και να μιλάνε. τέτοια εξυπνάδα και να μην έχει ομολιτικό μέσω εκφρασης είναι κρίμα
 
Αφού vasileia πατήσεις πάνω εκεί που σου δείχνει ο Fotis K παραπάνω, να πάς στην 8η εικόνα. Είναι μία πιο ξεκάθαρη ένδειξη του ακριβή χρωματισμού του παπαγάλου του θείου μου.
Είναι πολύ έξυπνο είδος παπαγάλου!
 
ο Αλαβάνος έχει παταγωνίας;κρίμα και συμπαθούσα πολύ τα conures αυτά!
 
παιδια ο αλαβανος εχει τρελα με τους παπαγαλους το ειχα διαβασει σε μια συνεντευξη του. τελευταιο του αποκτημα ειναι ο παταγωνιας...
 
Back
Top