Γενικά Παπαγάλος σε μαγαζί εστίασης

Eleni Kontou

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2022
Μηνύματα
1
Πόλη
Ελληνικό
Καλησπέρα σας και καλό μήνα.

Γράφω στο φόρουμ για πολύ ειδικό σκοπό, χωρίς να είμαι ιδιοκτήτρια παπαγάλου.

Εδώ και καιρό σε ένα σουβλατζίδικο στην περιοχή μας, έχουν έναν παπαγάλο αρκετά μεγάλο (δεν γνωρίζω την ονομασία του είδους αλλά μιλάμε για μεγάλο πτηνό) σε κλουβί. Το κλουβί φαίνεται μεγάλο αλλά όχι για να πετάει βέβαια. Απλά για να κινείται.

Τους έκαναν συστάσεις να μην τον έχουν μέσα στον κόσμο. Τώρα τον τοποθέτησαν δίπλα στην τουαλέτα και στην κουζίνα και τον πειράζουν παιδιά.

Μπορείτε να με κατατοπίσετε για τις μάρκες κλουβιών και ειδικά θέματα για να τους μιλήσω κι η ίδια?

Γνωρίζετε ή υπάρχει κάποιο άτομο εδώ που να ασχολείται με καταγγελίες ή να θέλει να βοηθήσει? Θέλουμε να πάμε κατατοπισμένα να τους μιλήσουμε, καθώς είμαστε μεν εθελοντές στην φιλοζωική της πόλης, αλλά ασχολούμαστε με σκυλιά και γατιά κυρίως.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα σου! Καλως ήρθες στο φόρουμ. Αν μπορείς θα ήθελα να μας δώσεις φωτογραφίες και του κλουβιού και του παπαγάλου. Αν όχι πες μας χρωματισμό και διαστάσεις του κλουβιού.Ψάξε στο ίντερνετ τα συγκεκριμένα είδη και πες μας αν είναι αυτά: African grey , Macaw , Cockatoo , Amazon.Πες μας φυσιογνωμία γιατί εκτός από τους African grey υπάρχουν πολλοί χρωματισμοί.
[automerge]1651515828[/automerge]
Αν μπορείς να μας πεις περιοχή για να δω αν μπορώ να βοηθήσω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Τον παπαγάλο τον έχεις σε κλουβί και τον ελευθερώνεις στον χώρο κάποιες ώρες κάθε ημέρα. Δεν είναι σκυλάκι σε κλουβί ώστε να υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς σε παρακαλώ να δείξεις το πρόβλημα;
 
@falkonis Το ξέρω αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν την υγεία και τις συνθήκες διαβίωσης ενός πουλιού , όπως η δίαιτα ο ύπνος και αν τα παιδιά τον πειράζουν , θα τους ρίξει καμιά δαγκωματιά και θα τα στείλει νοσοκομείο για ράμματα και δεν ξερω καν τι θα κάνουν με τον παπαγάλο μετά.
 
Γνωρίζετε ή υπάρχει κάποιο άτομο εδώ που να ασχολείται με καταγγελίες
Φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με καθαρά με τις συνθήκες διαβίωσης του πτηνού, ο παπαγαλος θα αποτελεί κάτι σαν μασκότ του μαγαζιού με ότι αυτό συνεπάγεται έκθεση σε πολυκοσμία, φασαρία, κακη μεταχειριση καποιες φορές και από παιδάκια, ίσως και σε καπνούς και αναθυμιάσεις λόγω κουζίνας κτλ.
Τι καταγγελία να κάνεις όμως για αδιαφορία από τα αφεντικά του?
 
Φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με καθαρά με τις συνθήκες διαβίωσης του πτηνού, ο παπαγαλος θα αποτελεί κάτι σαν μασκότ του μαγαζιού με ότι αυτό συνεπάγεται έκθεση σε πολυκοσμία, φασαρία, κακη μεταχειριση καποιες φορές και από παιδάκια, ίσως και σε καπνούς και αναθυμιάσεις λόγω κουζίνας κτλ.
Τι καταγγελία να κάνεις όμως για αδιαφορία από τα αφεντικά του?
Υπάρχει η καταγγελία κακοποίησης ζώου. Παράδειγμα όταν έχεις τον σκύλο στην ταράτσα κλεισμένο με αντιλαμβάνεσαι θέμα ζέστης, έκθεσης στον ήλιο. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο όμως είναι κακοποίηση η επαφή με πολλά άτομα, ή ότι κοιμάται αργά και όχι με την δύση του ηλιού κλπ
 
Back
Top