Γενικά Παπαγάλος της πριγκίπισσας Princess Parrot

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alex14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alex14

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2022
Μηνύματα
11
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπέρα έχω ένα παπαγάλο της πριγκίπισσας και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για διαστάσεις κλουβιού και αν μπορεί να συνυπάρξει με κάποιο άλλο πουλάκι. Σας ευχαριστώ
 
@Ledagcc ευχαριστώ για την απάντηση..το έχω διαβάσει το άρθρο και παρόμοια άρθρα στο ίντερνετ στα αγγλικά..εχω περίπου μια εβδομάδα που ανακάλυψα το φόρουμ και υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για παπαγάλους αλλα δεν εχω δει κάτι για τον δικό μου και είπα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς εμπειρία με τους συγκεκριμένους.
 
@Alex14 , καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πολύ όμορφο το είδος παπαγάλου που έχεις. Θα μπορούσες να μας τον παρουσιάσεις, όταν θα έχεις τον χρόνο και να μας πεις κι εσύ μερικά πράγματα που γνωρίζεις για το είδος ή που έχεις παρατηρήσει.
 
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για διαστάσεις κλουβιού και αν μπορεί να συνυπάρξει με κάποιο άλλο πουλάκι.
Το συγκεκριμένο είδος παπαγάλου έχει μακριά ουρά και χρειάζεται ένα κλουβί για μεσαίους παπαγάλους.
Πιστεύω ότι οί ελάχιστες διαστάσεις θα πρέπει να είναι 60x60x90.
Μπορεί να συνυπάρξει με άλλα πουλάκια όχι όμως στο ίδιο κλουβί.
Δεν πρέπει να βάζουμε διαφορετικά είδη πουλιών μαζί γιατί το πιθανότερο είναι να υπάρξουν προβλήματα στην διαχείριση τους.
Γενικά θεωρούνται ήσυχα πουλάκια, με ελάχιστη ικανότητα ομιλίας.
 
Λόγω επαγγέλματος είναι δύσκολο να σας τον ανεβάσω φωτο αλλα με τη πρώτη ευκαιρία θα το κάνω..το έχουμε περίπου 2 μήνες το ψυχάκι..συμπαθεί περισσότερο τη κοπέλα μου μεχρι στιγμής από αυτά που μας έχει δείξει..ειναι πολυ ήσυχο για παπαγάλος από βίντεο που εχω δει με άλλους...εκτός από το δικό του χαρακτηριστικό κράξιμο που κάνει το πρωι οταν φωνάζει για φαγητό..το παπαγάλο τον πήραμε από τον γνωστό απατεώνα στη Καρδίτσα γιατί ετυχε να περνάω απεξω και τον είχε γυρίσει ήδη η προηγούμενη οικογένεια του απογοητευμενη γιατί δεν έμαθε να μιλάει και επειδή ο συγκεκριμένος θα τον πουλούσε σίγουρα σε άλλους για μωράκι τον αγόρασα για να του δώσω οσο το δυνατόν καλύτερη ζωή θα μπορούσε να έχει...απο το δαχτυλίδι του είδαμε ότι πρέπει να είναι γύρω στα 3 χρονών...κακώς που τον αγόρασα από λύπηση αλλά δε μπόρεσα να κρατηθώ.. στο πετσοπ τον είχε μέσα σε ένα στρογγυλό κλουβί με ενα ρινγκνεκ και μια ροζελα...τέλος πάντων ολα καλά είναι αρκετά ήρεμο και γλυκό μεχρι να μαθει να ανεβαίνει στο χέρι μας δάγκωνε ισα ισα για να δει ότι μπορεί να πατήσει...εχω δικό του δωματιο στο σπίτι μου που τον αφήνουμε να πετάει αλλά όχι σε όλο το σπίτι επειδή έχω και σκύλο μέσα...συγνώμη για το κατεβατό απλά ήθελα να γράψω οσα περισσότερα μπορώ...θεωρώ πως αν κάποιος παρει από μικρό θα είναι ακόμα πιο εύκολο και ήρεμο...κλουβί σκέφτομαι για το king Kong μινιμαλ 58×58×95 με ανοιγομενη οροφή. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.
 
@Alex14 καλώς ήρθες, πολύ ιδιαίτερη και όχι συνηθισμένη ράτσα παπαγάλου. Μπράβο για την πράξη σου θα ήταν άδικο να ταλαιπωρείται το καημένο άσε μου πιθανόν να πεθαενε και στην μεταφορά έτσι πως τα στέλνει αυτός ο απατεώνας. Επειδή γενικά αυτός πουλάει άγρια πουλιά το γεγονός ότι ανεβαίνει στο χέρι σας κτλ είναι πολύ θετικό. Η ηλικία τριών ετών είναι οκευ ναι μεν δεν είναι μωρό αλλά και πάλι είναι μικρό αφού μιλάμε για παπαγάλο που ζει περίπου 50 χρόνια. Το φύλο τι ξέρεις; Αν είναι αρσενικό πιθανόν για αυτό να δέθηκε περισσότερο με την κοπέλα σου, γενικά συχνά έχει παρατηρηθεί οι παπαγάλοι να δένονται με άτομα του αντίθετου φύλου πιο εύκολα
 
@meniam το θεμα είναι ότι ο συγκεκριμένος απατεώνας θα συνεχίσει να τα κάνει αυτά αλλα τέλος πάντων...ναι αρσενικός είναι τους ξεχωρίζεις από το μάτι και τα φτερά που είναι μεγαλύτερα...λιγο οταν ειναι εξω φοβάται περισσότερο αλλα εντάξει δε ξέρω τι παίζει να έχει περάσει αυτό το πουλάκι...επίσης μια φορά που τον είχα στη βεράντα το καλοκαίρι από δικό μου λάθος φυσηξε αέρας και έπεσε το κλουβί άνοιξε την ώρα που πήγα να το προλάβω...ο παπαγαλος πέταξε στο απέναντι δέντρο και γυρισε πίσω..εντωμεταξύ εκείνη τη στιγμή εκανα βιντεοκληση με τη κοπέλα μου και πάθαμε πλάκα..σκεφτόμαστε για 2ο πουλάκι από εκτροφεα στο μέλλον για να εχει και αυτος περισσότερη παρέα αλλά ακόμα μας φτάνει αυτος να ασχολούμαστε!!
 
@Alex14 καλύτερα να εκπαιδευτεί καλύτερα αυτός που είναι πιο εύκολα μόνος του και μετά να προχωρήσετε σε ένα δεύτερο, ιδανικά άμα βρείτε από εκτροφέα ίδιο είδος θα είναι το ιδανικό θεωρώ. Αλλιώς καλύτερα να βρείτε κάτι με παρόμοιο χαρακτήρα και μέγεθος
 
Καλωσόρισες!!Να χαίρεσαι το πουλακι σου!!Έκανες την καλυτερη δουλειά που το πήρες από εκεί..🙂
Δεν ξέρω πράγματα για το είδος του αλλά από φωτογραφίες που εψαξα φαίνονται πανεμορφα πουλακια!! 🙂
Και εγω θα ήθελα πολυ να δω φωτογραφία του οταν τα καταφέρεις.
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τον "πρίγκιπά" σου 😉
Πρώτη φορά άκουσα για το συγκεκριμένο είδος, από ότι κατάλαβα δεν είναι πολύ συνηθισμένο.
Έχεις χρυσή καρδιά που έκανες αυτήν την όμορφη πράξη και τον πήρες. Θα υπέφερε εκεί πέρα.... ❤️‍🔥
 
Περιμένω να έρθει το νέο του κλουβί..όταν έρθει θα τον ανεβάσω να τον δείτε..ισχύει ότι είναι ασυνήθιστο εμενα μου τον πούλησε αυτος ο βλακας για ροζελα..και ανακαλύψαμε ότι είναι princess με το Google scan και πάθαμε πλάκα...
 
Back
Top